Węgiel aktywny – jakie ma właściwości i zastosowanie?

Węgiel aktywny o właściwościach leczniczych od lat jest stosowany w domowej apteczce. Węgiel jest skutecznym środkiem na biegunkę i zatrucie żołądkowe. Obecnie właściwości węgla aktywowanego coraz częściej wykorzystuje się w kosmetykach. Charakterystyczny czarny proszek z węgla aktywnego to składnik preparatów do pielęgnacji twarzy czy włosów, a nawet pasty do zębów.

Węgiel aktywny leczniczy – naturalne pochodzenie

Czarny węgiel aktywny o właściwościach leczniczych ma naturalne pochodzenie. Za surowiec do produkcji węgla aktywnego służą organiczne surowce, takie jak drewno, torf, węgiel brunatny czy łupiny kokosa lub innych orzechów. Tradycyjnie do celów leczniczych zalecany jest węgiel z drewna i kory brzozowej. Obecnie pozyskuje się go z miazgi drzewnej różnego pochodzenia. Odpowiednio wysoka temperatura spalania (około 400-800°C) to kluczowy element prawidłowego przebiegu procesu karbonizacji. Materiał powstały po spalaniu miazgi drzewnej jest aktywowany, a węgiel leczniczy zyskuje dzięki temu silne właściwości absorpcyjne.

Współpraca:

Węgiel aktywny – zastosowanie:

  • Leczniczo na biegunkę i zatrucia pokarmowe;
  • Opatrywanie ran, skaleczeń i otarć;
  • Uzdatnianie wody do picia;
  • W kosmetologii;
  • W przemyśle spożywczym.

Najmniej przetworzony węgiel aktywny występuje w postaci czarnego proszku. Preparaty lecznicze na biegunkę, w tym na biegunkę podróżnych, dostępne są zazwyczaj w formie tabletek lub jako kapsułki z węglem aktywnym.

Węgiel aktywny – działanie lecznicze 

Węgiel leczniczy, ze względu na silne właściwości adsorpcyjne, wykorzystuje się do oczyszczania i odtruwania organizmu w zakażeniach bakteryjnych i infekcjach wirusowych. Aktywny węgiel jest znakomitym adsorbentem, który wykazuje zdolność pochłaniania toksyn i patogenów z układu trawiennego, niweluje wzdęcia, gazy jelitowe i inne czynniki mające wpływ na nadmierną perystaltykę jelit.

Biegunkę wywołuje zakażenie bakteryjne lub infekcja wirusowa jelit. W obu przypadkach węgiel aktywny wykazuje właściwości lecznicze. Węgiel aktywowany wiąże w przewodzie pokarmowym szkodliwe substancje, trucizny, bakterie oraz toksyny chemiczne np. pozostałości po lekach. Warto podkreślić, że jelita nie wchłaniają węgla leczniczego, lecz jest on wydalany z kałem. Terapia węglem aktywnym zmienia kolor kału na czarny. To naturalne zjawisko, którym nie należy się przejmować.

Jeśli chodzi o medycynę, węgiel aktywny zastosowanie ma również w przypadku uszkodzenia skóry. Aktywny węgiel o właściwościach leczniczych i jego zastosowanie do absorbowania substancji niepożądanych sprawdzają się przy wysięku z rany, na skaleczenia i otarcia. Czarny węgiel aktywowany niweluje nieprzyjemny zapach i wiąże endotoksyny bakteryjne.

Węgiel aktywny – zastosowanie w filtrach do wody pitnej 

Węgiel aktywny zastosowanie ma również w oczyszczaniu wody pitnej z niepożądanych zanieczyszczeń. Czarne granulki węgla aktywowanego wchodzą w skład filtrów do wody, opartych na odwróconej osmozie. Wkłady z węglem aktywnym uzdatniają wodę do picia w popularnych dzbankach. Na rynku dostępny jest również wkład filtrujący do wody z japońskiego węgla drzewnego Binchōtan. 

Filtr węglowy do wody służy do oczyszczania wody pitnej

Eau Good – butelka na wodę pitną z filtrem węglowym 

Węgiel aktywowany – właściwości pielęgnacyjne w kosmetykach  

Węgiel aktywny w proszku ma już szerokie zastosowanie w produkcji kosmetyków. Znajdziemy go w składzie mydeł, szamponów, peelingów i masek do twarzy. Węgiel aktywowany wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu z jego właściwości korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. 

Wśród konsumentów popularnością cieszy się wybielająca pasta do zębów z węglem aktywnym,  który ma również właściwości ścierne. Węgiel aktywowany jako składnik past do zębów łagodzi choroby dziąseł, a przy tym usuwa przebarwienia z zębów i niweluje nieprzyjemny zapach z ust.

Węgiel aktywny jest składnikiem wybielającej pasty do zębów

Wybielająca pasta do zębów z węglem aktywnym

Kosmetyki dla mężczyzn często zawierają węgiel aktywowany o właściwościach pochłaniania zanieczyszczeń i przykrych zapachów. Szampon, mydło w kostce, czy peeling myjący z aktywnym węglem to chętnie wybierane produkty do codziennej higieny. 

Węgiel aktywny w kosmetykach dla mężczyzn

 Dla mężczyzny peeling myjący z aktywnym węglem

Kobiety chętnie sięgają po maski do twarzy z dodatkiem czarnego proszku węglowego, który wiąże i usuwa zanieczyszczenia, toksyny i martwe komórki ze skóry. Maska peel-off delikatnie złuszcza naskórek, a dzięki sile węgla i złota skóra zostaje odnowiona i zyskuje naturalny blask. 

Węgiel aktywny - maska peel-off z aktywnym węglem i złotem

Maska peel-off z aktywnym węglem i złotem delikatnie złuszcza naskórek

Na podsumowanie warto dodać, że węgiel aktywny to sprzymierzeniec w krytycznych sytuacjach. Z rozmaitych informacji wynika, że tabletki z węglem odegrały rolę w przetrwaniu kataklizmu, trzęsienia ziemi czy skażenia środowiska. Przy utrudnionym dostępie do wody pitnej filtr z węgla aktywowanego pomaga usunąć zanieczyszczenia i uzdatnić wodę do picia

Przeczytaj także: Ile minerałów ma sól kłodawska, a ile butelka wody mineralnej?

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top