Jak wzmocnić nerki dietą i ziołami medycyny chińskiej. PRZEPISY

Jak wzmocnić nerki dietą i ziołami

Dobrze wiedzieć, jak wzmocnić nerki, ponieważ pełnią one liczne funkcje w naszym organizmie. Choroby nerek mogą mieć przebieg ostry lub przewlekły. Krew w moczu, wzmożona potrzeba oddawania moczu oraz suchość i swędzenie skóry to niepokojące objawy dysfunkcji nerek. Istnieją także subtelne objawy świadczące o osłabieniu nerek, o których piszemy na blogu JakWyleczyc w tym artykule. Do zaburzenia w funkcjonowaniu nerek dochodzi w przebiegu wielu chorób, które w konsekwencji stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

*

Jak wzmocnić nerki?

W nerkach znajduje się rezerwuar energii życiowej, dlatego należy dbać o ich zdrowie i wzmacniać je na co dzień. Zalecenia dietetyczne dotyczą osób, które mają objawy słabej pracy nerek, jak i zdrowych, którzy chcą je wzmocnić i odżywić. Jak wzmocnić nerki? Medycyna chińska zaleca dietę i zioła na wzmocnienie nerek.

*

Współpraca:

Gdzie odczuwa się ból nerek?

Nerki znajdują się na wysokości pierwszych kręgów lędźwiowych kręgosłupa i położone są poza jamą otrzewnej na tylnej ściany jamy brzusznej. Nerki to dwa narządy (prawa i lewa nerka), które umiejscowione są symetrycznie po obu stronach kręgosłupa, w niewielkich od niego odległościach. Zazwyczaj jedna nerka położona jest nieco wyżej (od 1,5 do 3 cm różnicy w poziomie) i powinno budzić to niepokoju.

Gdzie są zlokalizowane nadnercza?

Nadnercza to gruczoły umiejscowione nad górnymi biegunami nerek. Składają się z dwóch części – rdzenia nadnerczy oraz kory nadnerczy. Kora nadnerczy odpowiada za produkcję trzech istotnych grup hormonów: glikokortykosteroidów, mineralokortykosteroidów oraz androgenów.

Jak wzmocnić nerki i nadnercza? Pomocna będzie przede wszystkim dieta bogate w pokarmy, które oczyszczają, odżywiają i poprawiają pracę nerek. Jak wzmocnić nerki doskonale podpowiada medycyna chińska. Warto skorzystać z przepisów i wprowadzić do swojej codziennej diety pokarmy w kolorze czarnym.

Zaburzenia pracy nerek – objawy

Zaburzenia pracy nerek – objawy wg medycyny chińskiej to problemy z kośćmi, a szczególnie z kolanami, bólem w dolnej części pleców i słabymi zębami. Typowym objawem słabych nerek jest wypadanie włosów i przytępienie lub utrata słuchu oraz choroby uszu, w tym szumy uszne. Osoby, które odczuwają brak poczucia bezpieczeństwa, strach i lęk również powinny szczególnie zadbać o wzmocnienie nerek.

Może zainteresuje Cię artykuł: Szumy uszne – jak pozbyć się irytującego dzwonienia w uszach?

Częstomocz, skąpomocz, kapiący mocz

Słabe nerki objawiają się częstomoczem lub nietrzymaniem moczu, kapiącym moczem i innymi problemami z drogami moczowo-płciowymi. Kolejne objawy to słabe kolana, blady język i słaby puls. Osłabione nerki dają o sobie znać świszczącym oddechem i przewlekłym kaszlem oraz objawami typowymi dla astmy.

Krew w moczu – objawy dysfunkcji nerek

 • Wzmożona potrzeba oddawania moczu – częstsza potrzeba oddawania moczu, skąpomocz, kapanie moczu i budzenie się w nocy, by pójść do łazienki, może być oznaką osłabionych nerek;
 • Zmęczenie i osłabienie – spadek funkcji nerek może prowadzić do gromadzenia się toksyn i zanieczyszczenia krwi, co może powodować uczucie zmęczenia, osłabienia i trudności w koncentracji; 
 • Trudności ze snem – nerki nie oczyszczają prawidłowo krwi. Toksyny pozostają w organizmie, ponieważ nie zostały wydalane z moczem. Utrudnia to regenerację i zdrowy sen;
 • Suchość i swędzenie skóry –  to mogą być objawy choroby mineralno-kostnej, która często towarzyszy chorobie nerek. Chore organy nie są w stanie utrzymać równowagi minerałów i składników odżywczych; 
 • Spieniony mocz (białkomocz) – szczególnie rano świadczy o obecności białka w moczu
 • Krew w moczu – uszkodzenie nerek może spowodować, że krwinki przedostają się do moczu. Krew w moczu wskazuje na ryzyko obecności guzów, kamieni nerkowych lub infekcji; 

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, skonsultuj się z lekarzem. Dieta i zioła będą wspierać zaleconą terapię.

Jak naturalnie wzmocnić nerki – zioła

Zalecenia jak naturalnie wzmocnić nerki obejmują zioła do przygotowania naparów. Szczególnie pomocne zioła na wzmocnienie nerek to liście malin, dzika róża, cytryniec chiński, korzeń sadźca oraz pokarmy koloru czarnego, które warto włączyć do diety. Jak wzmocnić nerki podpowiada chiński zegar narządów. Minimum pracy nerek przypada na poranek między godziną 5.00 a 7.00. Jeśli wstajesz o wczesnej porze, dobrze w tych godzinach przygotować ciepły napar ziołowy i wzmocnić nerki. Receptura ziołowa złożona z wielu ziół, powinna być za każdym razem dopasowana do indywidualnych potrzeb. W przypadku poważniejszych problemów trzeba zasięgnąć porady w gabinecie specjalisty, który stworzy taką recepturę i określi, jak długo należy pić zioła.

Zioła na wzmocnienie nerek:

 • Cytryniec chiński – suszone owoce;
 • Dzika róża – owoce;
 • Liście malin i jeżyn najlepiej dziko rosnących;
 • Korzeń sadźca;
 • Nać pietruszki.

Powiązany artykuł: Zielona pietruszka – właściwości oraz 10 korzyści dla zdrowia

Jak wzmocnić nerki – dieta

Jak wzmocnić nerki sposobami medycyny chińskiej? Niekiedy wystarczy zmodyfikować skład ulubionych potraw. Zamiast zwykłej fasoli użyj czarnej fasolki. Ziarna fasoli mają kształt nerek, który wskazuje na korzyści z ich zastosowania. Czarne pokarmy genialnie wzmacniają nerki, można zastosować także czarny sezam i inne produkty w tym kolorze. Dieta na wzmocnienie nerek powinna zawierać ziarna czarnej fasoli, najlepiej w towarzystwie z wodorostami np. w postaci zupy z dodatkiem aromatycznych przypraw: suszony imbir, kozieradka i różne gatunki warzyw z rodziny cebulowatych. Zalecenia dietetyczne na naturalne wzmocnienie nerek dotyczą włączenia do diety następujących pokarmów i ziół:

Co włączyć do diety na wzmocnienie nerek:

 • Orzechy włoskie świeżo łuskane i prażone na patelni;
 • Słodki ryż (zawiera więcej białka i tłuszczu niż zwykły);
 • Muszle, ostrygi, małże;
 • Pełne ziarna pszenicy (dawne odmiany);
 • Wodorosty;
 • Czarny sezam;
 • Czarna fasola;
 • Kozieradka.
Jak wzmocnić nerki? Cytryniec chiński
Cytryniec chiński na wzmocnienie nerek

Cytryniec chiński na nerki – właściwości i zastosowanie

Jak jeszcze można wzmocnić nerki? Na dalekim wschodzie cytryniec chiński jest bardzo cenionym środkiem na wzmocnienie nerek. Zbiera się go głównie w Azji: Korei, Japonii i Chinach, gdzie jest jedną z najważniejszych roślin leczniczych w medycynie chińskiej. Cytryniec jest niezwykły w smaku – zawiera wszystkie 5 smaków, które ujawniają się stopniowo. Owoce cytryńca mają właściwości wpływające korzystnie nie tylko na nerki, ale również na pracę wątroby. Działają łagodnie i nie dają negatywnych skutków ubocznych.

Jak wzmocnić nerki? Sok z pietruszki
Zielona pieruszka -właściwości wzmacniające nerki

Jak wzmocnić nerki – zielona pietruszka

Medycyna chińska kładzie szczególny duży nacisk na dbanie o zdrowe nerki. Należy je regularnie oczyszczać i wzmacniać. Jak wzmocnić nerki? Pij codziennie dwie łyżki stołowe świeżego soku z natki pietruszki. Zielona pietruszka jest skutecznym, lekko rozgrzewającym środkiem moczopędnym. Sok z naci pietruszki można stosować w wielu chorobach związanych z wychłodzeniem i osłabieniem. Podczas gdy większość środków moczopędnych osłabia nerki, pietruszka je wzmacnia. Pomaga pozbyć się kamieni nerkowych i żółciowych. Jednak ze względu na działanie rozgrzewające należy stosować ją ostrożnie w stanach zapalnych nerek i woreczka żółciowego.

Jak wzmocnić nerki? Orzechy włoskie
Orzechy włoskie na wzmocnienie nerek

Jak wzmocnić nerki – zdrowe przepisy kulinarne

Medycyna chińska ma sprawdzone sposoby, jak wzmocnić energię nerek za pomocą diety. Na słabe nerki zaleca się spożywanie orzechów włoskich. Szczególnie pomocne będą tu lekko uprażone orzechy na patelni. Poniżej zdrowy przepis kulinarny na przekąskę wzmacniającą nerki: orzechy włoskie z porem i serem kozim. Użyj jasną część pora lub inne warzywa cebulowe takie jak por, czosnek, dymka, zielona cebulka lub szalotka.

Przystawka z orzechami włoskimi, porem i kozim serem

 • Orzechy włoskie uprażyć na suchej patelni,
 • Dodać oliwę z oliwek,
 • Dodać por pokrojony w cienkie paski.
 • Pokruszyć kozi ser i zaczekać aż się lekko rozpuści.

 Proporcje składników wg uznania.

Czarna fasola – sycące danie, składniki na 4 porcje

 • 2 filiżanki namoczonej wcześniej czarnej fasoli ugotować w 3 i 1/2 filiżanki wody,
 • Na patelni usmażyć drobno pokrojoną cebulkę (½ filiżanki) i ząbek czosnku,
 • Do smażonej cebuli dodać przyprawy do cebuli: 1 łyżeczka mielonej kolendry, ½ łyżeczki mielonego kminku,
 • Cebulę, czosnek i przyprawy z patelni dodać do podgotowanej fasoli,
 • Przyprawić solą, sokiem wyciśniętym z ½ cytryny i szczyptą pieprzu kajeńskiego,
 • Gotować dalej do miękkości fasoli. 

Ilość składników wystarczy na 4 porcje.  

*

Katarzyna Labudda jest dietetykiem, absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu i prowadzi praktykę dietetyczną. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem diety, kuracji lub stosowaniem suplementu diety w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.

Produkty z kategorii zdrowa żywność polecane w artykule (współpraca):

Jak wzmocnić nerki czarnym sezamem?
Jak wzmocnić nerki czarną fasolą?
Jak wzmocnić nerki kozieradką?
Jak wzmocnić nerki imbirem?
Cytryniec chiński na wzmocnienie nerek

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top