Dieta 80/20 – metoda na zdrowe odżywianie i comfort food  

Dieta 80/20

Jedzenie zgodnie z zasadą 80/20 to przykład stosowania Metody Pareto w życiu codziennym. Dieta 80/20 pozwala na sięganie po produkty spożywcze z różnych kategorii bez wyrzeczeń, jednocześnie promując zdrowe nawyki żywieniowe. Wyniki badań naukowych wskazują, że restrykcyjne diety i całkowite zrezygnowanie z tzw. comfort food nie zawsze wychodzi na zdrowie. 

Na czym polega dieta 80/20? 

Zdroworozsądkowa zasada 80/20 zakłada, że 80% naszej diety powinno składać się z nieprzetworzonych, wartościowych produktów, a pozostałe 20% może stanowić jedzenie rekreacyjne spożywane dla przyjemności (comfort food). Jedzenie 80/20  pozwala zmniejszyć stres związany z restrykcyjną dietą i zadbać o swoją psychikę. 

Dieta 80/20 – wartościowe produkty

  • warzywa i owoce, 
  • produkty pełnoziarniste zbożowe, 
  • nabiał, 
  • jaja, mięso i ryby, 
  • fasola, soczewica, inne nasiona roślin strączkowych, 
  • orzechy, pestki i nasiona. 

Współpraca:

Dieta 80/20 – jedzenie rekreacyjne (comfort food) 

  • ciasta, słodycze, czekolada;
  • słone przekąski, chipsy;
  • fast food: pizza, frytki;
  • gotowe dania.

Jedzenie 80/20 zamiast restrykcyjnej diety 

Dieta 80/20 wprowadza w życie więcej zdrowej równowagi. Możemy jednocześnie zadbać o zdrowie psychiczne i osiągnięcie efektu poprawy sylwetki w związku ze zmianą żywienia. Jeśli z góry założymy, że dieta 80/20, jest dla nas odpowiednia, od czasu do czasu możemy sięgnąć po niezdrowe produkty. Gdy taka sytuacja wystąpi, nie odbieramy tego jako porażkę, wywołującą poczucie winy, lecz naturalne zachowanie. 

Jedzenie 80/20 wspiera aspekt socjalny i nie rujnuje życia towarzyskiego. Od czasu do czasu możemy zjeść coś niezdrowego dla przyjemności, z okazji wyjątkowego wydarzenia czy świąt. 

Kompulsywne objadanie się a jedzenie 80/20

W mediach społecznościowych i reklamach idealizuje się posiłki, które zawierają 5000 – 6000 kcal, z drugiej widoczne są tzw. zachowania kompensacyjne, jak np. „zjadłam trzy kostki czekolady, teraz muszę iść pobiegać”. Wytyczne American Psychiatric Association APA wskazują, że posiłki o kaloryczności powyżej 1000 kcal są niepokojącym symptomem dla zdrowia. Mogą one świadczyć o zespole kompulsywnego jedzenia. Jedzenie 80/20 pomaga uniknąć popadania ze skrajności w skrajność.

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i bloga Jak Wyleczyć. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Polecane dla Ciebie: Cytryniec chiński – Twój sprzymierzeniec przed egzaminem i maturą

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top