Płukanie woreczka żółciowego pomaga na niestrawność i wzdęcia oraz przynosi ulgę przeciążonej wątrobie. Woreczek żółciowy to stosunkowo niewielki narząd, który znajduje się w okolicy wątroby. Jego główne zadania polegają na kontrolowaniu poziomu żółci i udział w trawieniu tłuszczów. Objawy chorego woreczka to niestrawność i wzdęcia, a także ból brzucha, gorzki smak w ustach i napięcia barków. Niedrożność dróg żółciowych może prowadzić do ostrych zaburzeń.
Płukanie woreczka żółciowego
Płukanie woreczka żółciowego z osadów i kamieni żółciowych przypomina płukanie naczynia. Pęcherzyk żółciowy działa jak zbiornik żółci. Kiedy zostaje zatkany przez nagromadzone osady, narażony jest na szereg patologii.
Najczęstszymi chorobami woreczka żółciowego jest kamica żółciowa i stan zapalny z objawami kolki. Jeśli drogi żółciowe, które łączą woreczek i dwunastnicę, zostaną zablokowane, wówczas dochodzi do ostrych ataków kolki wątrobowej.
Kamienie w woreczku żółciowym – objawy
Osady i kamienie w woreczku żółciowym dają objawy w postaci niestrawności i wzdęć, świadczące o nieprawidłowym funkcjonowaniu woreczka. Osłabienie funkcji woreczka żółciowego towarzyszy większości chorób przewlekłych. Na kamienie w woreczku żółciowym narażone są również osoby odczuwające długotrwały stres.
Kamica żółciowa – objawy:
- niestrawność
- wzdęcia
- okresowy ból po prawej stronie w okolicy podżebrowej
- ból w klatce piersiowej
- gorzki smak w ustach
- napięcia mięśniowe barków
Jak przeprowadzić płukanie woreczka żółciowego?
Istnieje wiele procedur płukania wątroby i woreczka żółciowego. W celu łagodnego oczyszczenia woreczka ze złogów i kamieni Paul Pitchford – autorytet w dietetyce leczniczej medycyny chińskiej doradza przeprowadzenie 5-dniowej kuracji.
Wykładowca dietetyki tworzy programy szkoleniowe, wykorzystując długoletnie doświadczenie w prowadzeniu terapii pożywieniem.
Płukanie woreczka żółciowego – 5-dniowa kuracja
Łagodne płukanie woreczka żółciowego można przeprowadzić samodzielnie w domu. Przez 5 kolejnych dni na czczo należy spożywać oliwę z oliwek i sok z cytryny.
Płukanie woreczka żółciowego na czczo:
- 2 łyżki oliwy z oliwek extra virgin
- 2 łyżki soku wyciśniętego z cytryny
Najpierw spożyć należy oliwę, potem sok z cytryny. Kuracja trwa 5 dni, a dzięki temu przebiega łagodniej, niż jednodniowe, radykalne oczyszczanie woreczka żółciowego.
Oczyszczanie woreczka żółciowego – efekty
Płukanie woreczka żółciowego poprzez spożywanie na czczo przez 5 dni oliwy z oliwek i soku z cytryny polega na rozmiękczeniu kamieni żółciowych i wydaleniu ich z kałem. Dodatkową korzyścią z płukania woreczka żółciowego jest oczyszczenie wątroby ze zgromadzonych w niej osadów.
Kamica żółciowa – badania USG
Laboratoryjna diagnostyka, badania krwi i moczu nie wykazują obecności kamieni w woreczku żółciowym. Dlatego podstawowym badaniem, służącym rozpoznaniu kamicy pęcherzyka żółciowego, jest USG. Badanie uwidacznia złogi i umożliwia ocenę pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych.
W przypadku wystąpienia dużych kamieni żółciowych, które nie zostaną wypłukane przez drogi żółciowe, należy zastosować dietę oczyszczającą woreczek żółciowy.
Usunięcie woreczka żółciowego
Płukanie woreczka żółciowego to metoda rozpuszczania złogów i kamieni żółciowych stosowana m.in. w medycynie chińskiej. Oczyszczanie i regeneracja jest alternatywą dla usunięcia pęcherzyka żółciowego.
W medycynie zachodniej leczenie kamieni w woreczku żółciowym ma charakter zachowawczy. Jeśli nie przynosi spodziewanego rezultatu, zdarzają się sytuacje, gdy lekarz informuje pacjenta, że konieczne jest usunięcie woreczka żółciowego (cholecystektomia).
Źródło: Odżywianie dla zdrowia – Tradycje wschodnie i nowoczesna wiedza o żywieniu P. Pitchford wyd. Galaktyka
Przeczytaj także: Rzodkiew biała – naturalne wsparcie leczenia kamicy nerkowej
Katarzyna Labudda jest dietetykiem medycyny chińskiej i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Autorka pisze artykuły o tematyce zdrowego stylu życia, prowadzi terapie żywieniowe i blog o zdrowiu. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
Pingback: Przeciążona wątroba – niepokojące objawy chorej wątroby - jakwyleczyc.com
Pingback: Rumianek - właściwości i zastosowanie ziela bogatego w azulen - jakwyleczyc.com
Pingback: Przeciążona wątroba – niepokojące objawy chorej wątroby - jakwyleczyc.com