Rak prostaty – objawy i ocena złośliwości nowotworu w skali Gleasona

Rak prostaty

Rak gruczołu krokowego, to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn. W Polsce rak prostaty odpowiada za około 20% wszystkich przypadków nowotworów złośliwych u mężczyzn. Choroba rozwija się powoli i przez długi czas może przebiegać bezobjawowo, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania.

Joe Biden ma raka prostaty

Nowotwór Joe Bidena ma agresywną formę – poinformowało biuro prasowe byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Joe Biden choruje na raka prostaty o agresywnej postaci z przerzutami. Ujawniono nowego guzka prostaty po nasilających się objawach odczuwanych w trakcie oddawania moczu.

Zdiagnozowany rak prostaty Joe Bidena charakteryzujące się wynikiem 9 Gleasona z przerzutami do kości – przekazało biuro Joe Bidena. „9” w skali Gleasona oznacza raka prostaty o wysokim stopniu złośliwości.

82-letni polityk wraz z rodziną przeglądają możliwości leczenia z jego osobistymi lekarzami. Rak wydaje się wrażliwy na kurację hormonalną, co daje nadzieje na skuteczną walkę z chorobą.

Skala Gleasona – jak ocenia się złośliwość raka prostaty?

Współpraca:

Baner - konsultacje z dietetykiem. Medycyna chińska.

W diagnostyce raka prostaty skala Gleasona służy do określenia agresywności nowotworu na podstawie wyglądu komórek pod mikroskopem. Skala mieści się w przedziale od 2 do 10:

  • 6 lub mniej oznacza nowotwór o niskiej złośliwości,
  • 7 – umiarkowaną agresywność,
  • 8–10 – wysoki stopień złośliwości, wskazujący na szybko rozwijającą się chorobę.

Przykładowo, u byłego prezydenta USA Joe Bidena zdiagnozowano raka prostaty o wyniku 9 w skali Gleasona, co świadczy o agresywnej postaci nowotworu z przerzutami do kości. Jego przypadek pokazuje, jak ważna jest szybka diagnoza i odpowiednio dobrane leczenie.

Kogo dotyczy rak prostaty?

Na raka gruczołu krokowego najczęściej chorują mężczyźni po 50. roku życia, choć ryzyko wzrasta szczególnie po 65. roku życia. Czynniki ryzyka obejmują m.in. wiek, obciążenie genetyczne, dietę bogatą w tłuszcze zwierzęce oraz brak aktywności fizycznej. U mężczyzn, których ojciec lub brat chorowali na raka prostaty, ryzyko jest dwukrotnie większe.

Rak prostaty najczęściej diagnozowany jest u mężczyzn starszych, rzadko zdarzają się również przypadki zachorowania u młodszych panów. W częstotliwości zachorowań znaczenie ma pochodzenie etniczne. Mężczyźni rasy czarnej są bardziej narażeni na raka prostaty, w porównaniu z mężczyznami rasy białej.

Jakie daje rak prostaty objawy?

W początkowych stadiach rak prostaty może nie dawać żadnych objawów. Wraz z rozwojem choroby mogą pojawić się następujące objawy:

  • trudności w oddawaniu moczu,
  • częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy,
  • ból lub pieczenie podczas mikcji,
  • obecność krwi w moczu lub nasieniu,
  • ból w okolicy miednicy lub pleców.

Objawy te często bywają mylone z łagodnym przerostem prostaty, dlatego tak ważne jest wykonanie badań diagnostycznych.

Diagnostyka i leczenie raka gruczołu krokowego

Podstawowe badania to oznaczenie poziomu PSA (antygen gruczołu krokowego) we krwi oraz badanie per rectum. W razie nieprawidłowości wykonuje się biopsję i rezonans magnetyczny. Jeśli chodzi o leczenie stosuje się prostatektomię – chirurgiczne usunięcie gruczołu i radioterapię lub hormonoterapię ograniczającą działanie testosteronu. W niektórych przypadkach chemioterapię lub leczenie celowane.

Profilaktyka i kontrola

Regularne badania po 50. roku życia (lub wcześniej, jeśli są czynniki ryzyka) to najlepszy sposób na wczesne wykrycie choroby. Warto zadbać o zdrową dietę, utrzymanie prawidłowej masy ciała, aktywność fizyczną i unikanie używek.

Rak prostaty wcześnie wykryty daje bardzo dobre rokowania. W przypadku wystąpienia sygnałów należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza i regularnie wykonywać badania.

Blog o zdrowiu – jakwyleczyc.com publikuje ten artykuł wyłącznie do celów informacyjnych. Aby uzyskać poradę medyczną lub diagnozę, skonsultuj się ze specjalistą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewijanie do góry