Krem z filtrem przeciwsłonecznym – jaki wybrać? 

Jaki krem z filtrem przeciwsłonecznym stosować?

W dzikiej części wyspy Maui – drugiej co do wielkości wyspie na Hawajach, w lesie Magical Enchanted Forest przy szlaku turystycznym wisi tabliczka zakazująca rozpylania sunscreenów – kremów z filtrem przeciwsłonecznym w sprayu. Dlaczego nie można używać tego typu kosmetyków z filtrem SPF w lesie na Maui?

Spis treści:

  1. Krem z filtrem przeciwsłonecznym oxybenzon;
  2. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne;
  3. Mineralne filtry przeciwsłoneczne w kremach;
  4. Promieniowanie UV a rak skóry;
  5. Filtry przeciwsłoneczne a witamina D3.

Krem z filtrem przeciwsłonecznym oxybenzon

Z przeprowadzonych przez Centers for Disease Control and Prevention badań wynika, że krem z filtrem przeciwsłonecznym, zawierający chemiczne filtry oxybenzon mają istotny wpływ na zmiany i problemy hormonalne, a także mogą prowadzić do niebezpiecznego zatrucia organizmu. Oxybenzon zwiększa produkcję wolnych rodników, a to może przyspieszać proces starzenia się skóry. Jest to chemiczny filtr przeciwsłoneczny, który wchodzi w skład kosmetyków przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej. Oxybenzon to filtr przeciwsłoneczny, który powinien chronić przed promieniowaniem UVB i niektórymi promieniami UVA. Działanie substancji polega na wchłanianiu promieniowania słonecznego i nieprzepuszczania go dalej do naskórka. Nie zaleca się stosowania oxybenzon samego w sobie, ponieważ składnik ten może podrażniać skórę i powodować alergie. Na rynku dostępne są kremy z filtrem przeciwsłonecznym chemicznym jak oxybenzon oraz kremy z filtrami naturalnymi, które działają na zasadzie ekranów. 

Współpraca:

Mineralne filtry przeciwsłoneczne w kremach 

Kremy z filtrem przeciwsłonecznym mineralnym ekranizują promieniowanie słoneczne. Na liście składników w kosmetykach do pielęgnacji twarzy występują pod nazwą zinc oxide (ZnO tlenek cynku) i titanium dioxide (TiO2 dwutlenek tytanu). Właściwości filtrów mineralnych różnią się od działania filtrów chemicznych. Zamiast pochłaniać szkodliwe promieniowanie słoneczne jak oxybenzone, ekranizują je – odbijają niczym lustro. Filtry mineralne występują również pod nazwą fizyczne filtry przeciwsłoneczne, są to substancje naturalne, które tworzą na skórze warstwę ekranizującą, dającą natychmiastową ochronę przed działaniem słońca. Aby taki filtr dawał skuteczne zabezpieczenie podczas opalania, czy innej ekspozycji na słońce trzeba dokładać kolejne porcje kremu najlepiej co 2-3 godziny. 

Jak sprawdzić, czy filtr jest mineralny?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że kosmetyk będzie zawierał filtr mineralny, na opakowaniu szukaj składników takich jak: Titanium dioxide lub Zinc oxide.

Promieniowanie UV a rak skóry 

Nie ma dowodów naukowych potwierdzających, że promieniowanie słoneczne UV powoduje raka skóry. Faktem jest, że wkrótce po tym, jak koncerny farmaceutyczne szeroko zaczęły promować kremy z filtrami UV do twarzy i inne produkty do foto ochrony i ludzie zaczęli ich częściej używać, wzrosła ilość zachorowań na raka skóry czerniaka. Informacje o ciemnej stronie filtrów przeciwsłonecznych można znaleźć w wielu portalach, które podważają korzyści z używania chemicznych substancji wchłaniających promienie do ochrony przed słońcem. 

Przeczytaj także: Aloes właścwości – aloes zastosowanie w leczeniu i pielęgnacji

Hawaje zakazują używania chemikaliów

Hawaje wprowadził zakaz stosowania 2 toksycznych składników przeciwsłonecznych w celu ochrony delikatnych raf koralowych ustawą z maja 2018 roku. Stanowy organ ustawodawczy na Hawajach przyjął zakazał używania produktów przeciwsłonecznych zawierających oksybenzon i oktinoksat. Oba składniki znajdują się w wielu popularnych filtrach przeciwsłonecznych i są powiązane z zaburzeniami hormonalnymi u ludzi oraz blaknięciem rafy koralowej i wymieraniem koralowców.

Chemikalia w postaci oksybenzonu były dodawane do prawie 65 proc. niemineralnych filtrów przeciwsłonecznych w 2017 roku. Substancja ta może powodować alergiczne reakcje skórne. Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób oxybenzon jest wykrywany we krwi ponad 96 procent Amerykanów, co więcej, występuje również w mleku matek karmiących. Niedawne badanie wykazało, że dorastający chłopcy z wyższym poziomem oksybenzonu mieli znacznie obniżony całkowity poziom testosteronu. 

Zakaz używania filtrów chemicznych na Hawajach zwraca uwagę na fakt, że rynek filtrów przeciwsłonecznych jest zalewany produktami, które wykorzystują potencjalnie szkodliwe składniki i zapewniają słabą ochronę przed promieniowaniem UVA. Po dziesięcioleciach nieodpowiednich testów bezpieczeństwa obecnych składników, takich jak oksybenzon, FDA szuka danych dotyczących bezpieczeństwa przed zatwierdzeniem nowych filtrów, ale branża nadal stosuje chemikalia. Rynek filtrów przeciwsłonecznych opiera się na przestarzałej technologii. Nowe filtry, które nie będą szkodzić zdrowiu ani środowisku powinny zastąpić szkodliwe substancje. Zmiany mogą wymusić konsumenci.

Kremy z filtrami przeciwsłonecznymi a witamina D3

Filtr przeciwsłoneczny blokuje promienie ultrafioletowe B, czyli krótkofalowe promienie słoneczne, które są ważne dla wytwarzania witaminy D3 w skórze. Latem istnieje wiele okazji, by uzupełnić poziom witaminy D3. Natomiast blokowanie promieniowania jesienią i zimą, gdy dni są krótsze i przeważnie brakuje słońca, to może być postrzegane jako nadmierna ostrożność, która przynosi więcej strat niż korzyści dla zdrowia. 

Czy powinniśmy wziąć sobie do serca małą tabliczkę z Maui i zrezygnować ze sprayów sunscreen – kremów z filtrem SPF na rzecz naturalnych filtrów mineralnych? 

 Dziękujemy Natanowi za foto z jego kanału YT: Świat według Nejtana. 

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top