Jak szybko wytrzeźwieć? Co na kaca rano? Zapytaj dietetyka

Jak szybko wytrzeźwieć?  Czas trzeźwienia po alkoholu

Spalanie alkoholu to proces, którym głównie steruje wątroba. Jeżeli zastanawiasz się, jak szybko wytrzeźwieć, zadbaj o wątrobę! Na blogu JakWyleczyc podpowiadamy, jak pomóc wątrobie, by spalanie alkoholu przyspieszyło. Problem, który wiąże się ze spożywaniem alkoholu to kac na drugi dzień. Co na kaca rano? Zimny prysznic albo sauna – dzięki nim nie spalisz szybciej alkoholu po imprezie, ale powróci Twoja sprawność motoryczna i psychiczna, zaburzona przez promile. Jest coś jeszcze, co działa zawsze i niezawodnie! Zapraszamy do lektury!

Jak szybko wytrzeźwieć?

W gabinecie dietetyka pojawiło się pytanie: jak szybko wytrzeźwieć? Jeśli chcesz szybko wytrzeźwieć po alkoholu, zadbaj o wątrobę! To ona neutralizuje alkohol (tzw. spalanie alkoholu w wątrobie), który dostał się do krwi w tempie 0,15 promila na godzinę. Trzeba pomóc wątrobie, by przyspieszyć spalanie alkoholu i by ten proces przebiegał możliwie najszybciej. Od tego zależy, czy rzeczywiście pozbędziesz się toksyny. Alkohol z punktu widzenia dietetyka to toksyna. Zobacz, jak zregenerować wątrobę po alkoholu.

Spalanie alkoholu w wątrobie

Produkty, po których spożyciu spalanie alkoholu przyspieszy to sok z buraków, sok grejpfrutowy i sok z granatu. Te soki tonizują wątrobę po alkoholu i przyspieszają jej pracę. Przeciążona wątroba najbardziej lubi sok z buraków, a najlepszy będzie sok z kiszonych buraków, który warto kupić przed imprezą. Glukoza i woda z cytryną, a także zupa na kaca również pomagają w spaleniu alkoholu i szybkim trzeźwieniu.

Współpraca:

Jak szybko wytrzeźwieć z alkoholu?

Jedno duże piwo 0,5 l zawiera ok. 25 ml alkoholu etylowego. Średnio potrzeba około 2-3 godzin prawidłowej pracy wątroby, by pozbyć się promili z jednego piwa. Proces trzeźwienia jest znacznie dłuższy niż przyjemność z picia czegoś mocniejszego. Jak szybko wytrzeźwieć? Spalić alkohol w wątrobie, pijąc soki warzywne lub owocowe. Dodatkowo można spróbować orzeźwiającego działania zimnego natrysku. Pamiętaj jednak, że od brania prysznica alkoholu we krwi nie ubywa. Zmiana polega na tym, że powraca sprawność motoryczna i psychiczna, zaburzona przez alkohol.

Ile promili ma rum, tequila i gin?

  • Czysta wódka, rum, whiskey, tequila 40 proc. – porcja 50 ml zawiera 20 ml czystego alkoholu;
  • Gin 35 proc. – porcja 50 ml zawiera 17,5 ml czystego alkoholu;
  • Likier ziołowy typu Jagermeister 35 proc. – kieliszek 50 ml zawiera 17,5 ml czystego alkoholu;
  • Likier jajeczny typu advocat 16 proc. – kieliszek 50 ml ma 8 ml czystego alkoholu.

Czas trzeźwienia po alkoholu – tabela

Warto pamiętać, że czas trzeźwienia zależy od wielu czynników, a nie tylko od ilości spożytego alkoholu. Liczy się waga ciała, płeć i Twój metabolizm. W tabeli czasu trzeźwienia po alkoholu znajdują się przybliżone dane. Jeśli planujesz jazdę samochodem, zawsze warto zachować ostrożność. Najlepiej nie przekraczać dopuszczalnej normy alkoholu we krwi.

Czas trzeźwienia po alkoholu – tabela

Rodzaj AlkoholuIlość AlkoholuCzas Trzeźwienia
Wódka 40%Ilość 500 mlOkoło 13 godzin
Wino 12%Butelka (750 ml)Około 10 godzin
Piwo 5%2 litryOkoło 6 godzin
Whisky 50%200 mlOkoło 8 godzin
Śliwowica 70%100 mlOkoło 4 godzin
Przybliżony czas trzeźwienia po alkoholu w tabeli.

Jak szybko wytrzeźwieć?

Seks to najprzyjemniejszy sposób na szybsze wytrzeźwienie po imprezie. Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Sydney i Ratyzbonie potwierdzają, że w trzeźwieniu pomaga oksytocyna. Hormon wydziela się błyskawicznie (podobnie, jak adrenalina) i bardzo szybko przywraca funkcje motoryczne oraz mózgowe, zaburzone przez alkohol. Oksytocyna najskuteczniej otrzeźwia podczas stosunku, a także masturbacji. W procesie neutralizowania alkoholu przez oksytocynę nie bierze udziału wątroba, która z natury ma wolniejsze tempo pracy. Wydzielanie się oksytocyny to najszybszy sposób na wytrzeźwienie.

Dowiedz się więcej: Oczyszczanie organizmu z metali ciężkich – dlaczego jest ważne?

Funady shot impreza


Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top