Co leczy medycyna chińska? Pięć filarów TCM

Co leczy medycyna chińska?

Jakimi metodami i co leczy medycyna chińska, to pytanie, które pojawia się coraz częściej, gdy mowa o holistycznym podejściu do zdrowia. Warto więc pokrótce przedstawić, jak działa wschodni system medyczny. Medycyna chińska należy do jednej z najstarszych praktyk medycznych na świecie, która przetrwała do czasów współczesnych. Równie wiekowa jak medycyna chińska jest hinduska medycyna ajurwedyjska. Obie istnieją co najmniej od 5 000 lat i wydaje się nieuniknione, aby wzajemnie na siebie nie wpływały. Co leczy medycyna chińska? Jakie problemy zdrowotne rozwiązuje terapeuta medycyny chińskiej?

Czym leczy medycyna chińska?

Popularność medycyny wschodniej, a szczególnie medycyny chińskiej w Europie systematycznie rośnie od 40 lat. Dzieje się tak za sprawą holistycznego podejścia terapeutów TCM (Tradycyjna Medycyna Chińska) do człowieka. Medycyna chińska nie dzieli organizmu na poszczególne części, którym przypisuje się określone specjalizacje lekarskie. Co więcej, medycyna chińska nie oddziela ciała od umysłu i ducha oraz uważa człowieka za część natury. Cykle w naturze, zmiana pory roku, klimat, pogoda, a nawet pora dnia wpływają na nas stan energetyczny i samopoczucie. Medycyna chińska rozwinęła sposoby leczenia, które można podzielić na kilka działów:

  • Akupunktura;
  • Dieta lecznicza;
  • Ziołolecznictwo;
  • Masaż;
  • Ćwiczenia.

Współpraca:

Jak leczy medycyna chińska?

Metody leczenia w medycynie chińskiej mogą być stosowane pojedynczo lub łącznie. Na przykład dieta lecznicza medycyny chińskiej zwykle idzie w parze z ziołolecznictwem. W niektórych przypadkach najbardziej pomocna okazuje się akupunktura. Masaż i ćwiczenia poprawiają stan zdrowia w przypadku rozmaitych dolegliwości. Tym niemniej z gimnastyki oraz technik masażu korzystają również osoby zdrowe, chcące jeszcze bardziej zadbać o siebie. Pięć filarów medycyny chińskiej doskonale odzwierciedla holistyczne podejście do pacjenta.

Co leczy dieta medycyny chińskiej?

To, co leczy dieta medycyny chińskiej, zależy od celu terapii. Jednak metody medycyny chińskiej zawsze starają się wpłynąć na wszystkie narządy wewnętrzne. Organy są ze sobą połączone siecią kanałów energetycznych, zwanymi w TCM meridianami. Właściwie dobrana terapia pomoże w leczeniu chorób układu pokarmowego, oddechowego, krążenia czy układu nerwowego. Do gabinetu terapeuty medycyny chińskiej trafiają pacjenci z takimi dolegliwościami jak m.in. astma, alergia, celiakia, cukrzyca, stłuszczenie wątroby, nadwaga czy zaparcia. Zmiana nawyków żywieniowych i okresowe wprowadzenie ziół oraz diety leczniczej pozwala harmonizować pracę narządów wewnętrznych i wyleczyć wiele dolegliwości. 

Co leczyć dietą medycyny chińskiej? Na przykład alergia jest objawem słabej pracy wątroby. Zadanie wątroby polega na neutralizowaniu alergenów i niedopuszczeniu do powstawania reakcji alergicznych z uciążliwymi dla pacjenta objawami. Płynie z tego następujący wniosek – aby zniwelować objawy alergii, należy wzmacniać wątrobę.

Na zakończenie warto dodać, że to, czy terapia dietą leczniczą będzie przynosiła pozytywne rezultaty, zależy w dużej mierze od pacjenta. Postaranie się o zmianę nawyków żywieniowych, z pewnością przyniesie lepsze efekty długofalowe, niż gdyby sięgnąć po inne metody. 


Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu Przed rozpoczęciem kuracji lub stosowaniem suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.

Przeczytaj także: Pięć smaków i 5 żywiołów na Twoim talerzu – przewodnik

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top