Na co pomaga rumianek? Zioła do picia i na skórę 

Na co pomaga rumianek?

Na co pomaga rumianek? Preparowane zioła do picia z tak popularnej rośliny leczniczej jak rumianek mają wszechstronne zastosowanie. Właściwości rumianku pomagają zewnętrznie na skórę i wewnętrznie do spożywania w formie naparu. Koszyczek rumianku (kwiat rumianku) jak i całe ziele, zbierane w czasie kwitnienia, to podstawa domowej apteczki. Rumianek pomaga przy wielu dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Napar z rumianku przynosi ulgę przy wzdęciach, skurczach i stanach zapalnych żołądka oraz jelit. Herbatkę z rumianku można podawać niemowlętom, a mocniejszy napar pomaga na wątrobę oraz woreczek żółciowy. Na co jeszcze pomaga rumianek?

Spis treści:

 1. Azulen – najcenniejszy składnik rumianku;
 2. Niebieski olejek eteryczny z rumianku;
 3. Rumianek – na co pomaga?
 4. Herbata rumiankowa dla dzieci i niemowląt;
 5. Rumianek z mlekiem na spokojny sen;
 6. Rumianek FAQ – najczęściej zadawane pytania.

Zobacz, na co pomaga rumianek

Współpraca:

Cały sekret rumianku tkwi w kwiatach i liściach bogatych w azulen. Na co pomaga rumianek zasobny w azulen? W ziołolecznictwie stosuje się kwiat (koszyczek) lub całe ziele rumianku, zbierane w czasie kwitnienia. Kwiat rumianku zawiera olejek eteryczny bogaty w bisabolol i azulen. Olejek eteryczny z rumianku ma m.in. flawonoidy (apigenina 6-7 proc., luteolina, kwercetyna) i fitosterole. Kwiaty zawierają od 0,3 do 1,5 proc. olejku eterycznego, a liście i łodyga rumianku mają około 0,1 proc. olejku.

Czy wiesz, że …

Wysokiej jakości olejek eteryczny z rumianku ma barwę niebieską. Zdaniem zielarzy olejku eterycznego bez zabarwienia niebieskiego nie warto kupować. Dobry olejek może mieć również zielononiebieski lub zielonożółty kolor. Barwa zależy od metody uzyskiwania i zawartości azulenu. Im więcej azulenu, tym kolor olejku bardziej wpada w barwę niebieską. 

Niebieski olejek eteryczny z rumianku

Prawdziwy olejek eteryczny rumiankowy ma barwę niebieską, którą nadaje azulen. Bezbarwny olejek rumiankowy jest frakcją olejku, powstałą po wyodrębnieniu azulenu – najbardziej wartościowego składnika. Dobrej jakości olejek rumiankowy może być również zielononiebieski lub zielonożółty. Barwa olejku eterycznego zależy od metody uzyskiwania i zawartości azulenu. Im więcej azulenu, tym olejek bardziej wpada w barwę niebieską. Olejek rumiankowy zawiera od 1 do 25 proc. azulenu. Bisabolol występuje w olejku w ilości 50 proc. Olejek eteryczny z rumianku zawiera dodatkowo mircen, kadinen i farnezen. Bogactwo składników aktywnych sprawia, że świeże i suszone koszyczki rumianku oraz olejek eteryczny rumiankowy jest używany na wiele dolegliwości.

Rumianek – na co konkretnie pomaga?

Jakie właściwości ma rumianek, wie chyba każdy, ale warto sobie o nim od czasu do czasu przypomnieć! Rumianek działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, rozkurczowo i uspokajająco. Wyciąg z rumianku ma również działanie antyseptycznie. Rumianek hamuje uwalnianie histaminy, bradykininy i serotoniny, natomiast pobudza fagocytozę, przez co wpływa na podnoszenie odporności. Wyciąg z rumianku aktywuje procesy gojenia ran i tworzenia się nowego naskórka. Działanie przeciwzapalne, łagodzące i kojące uwyraźnia się zarówno przy stosowaniu zewnętrznym jak i wewnętrznym. Rumianek ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny:

 • Dermatologia – bisabolol i azulen występuje w maściach leczniczych, a także w wielu kosmetykach: kremach, żelach i tonikach;
 • Leczenie internistyczne – rumianek jest składnikiem preparatów o działaniu rozkurczowym, uspokajającym i przeciwzapalnym, działa wspomagająco na układ pokarmowy;
 • Laryngologia – wyciągi z rumianku zaleca się do płukania gardła przy stanach zapalnych;
 • Ginekologia – rumianek może być stosowany do irygacji i nasiadówek na stany zapalne pochwy i warg sromowych; rumianek jest również popularnym składnikiem globulek dopochwowych;
 • Okulistyka – rumianek stosuje się na stany zapalne, zmęczenie i nadmierne łzawienie oczu w postaci okładów, płukanek, kropli i żelu rumiankowego;
 • Stomatologia – rumianek pomaga na zapalenie dziąseł, łagodzi stan zapalny, obrzęki i ból, przyśpieszanie gojenia rany po usunięciu zęba, a ponadto niweluje nieprzyjemny zapach z ust.

Rumianek to popularny składnik preparatów złożonych, stosowanych do leczenia hemoroidów, reumatyzmu, schorzeń układu rozrodczego, moczowego i pokarmowego w zaburzeniach trawiennych. Rumianek wspomaga czynności wątroby i woreczka żółciowego. Rumianek znajdziemy w składzie niezliczonej ilości kosmetyków dla dzieci i dorosłych!

           
Rumianek – Zioła do picia – ekologiczne produkty BIO (współpraca). 

Herbata rumiankowa dla dzieci i niemowląt

Rumianek to delikatne zioła do picia, które można podawać niemowlętom, małym dzieciom i osobom schorowanym oraz starszym w podeszłym wieku. Na co pomaga rumianek w przypadku dzieci? Przede wszystkim jest bezpieczny w działaniu, pod warunkiem że nie stosuje się go zbyt długo. Gotowy wyciąg z rumianku – azulan jest wygodny w stosowaniu, bowiem wystarczy go odpowiednio rozcieńczyć wodą w proporcji 1:5-9 i używać do płukania lub przemywania skóry 3-5 razy dziennie. Bardzo popularny jest napar z suszonych kwiatów rumianku. W okresie kwitnienia warto przyrządzić delikatny w smaku napar ze świeżo zebranych ziół na łące czy w ogrodzie. 

Napar z kwiatów rumianku przygotowuje się z 1-2 łyżki rozdrobnionych kwiatów i 1-2 szklanek wrzącej wody lub mleka. Tak przygotowany napar należy odstawić pod przykryciem na 30-40 minut, a następnie przecedzić. W ciągu dnia wypija się 1-3 szklanki naparu.

Rumianek z mlekiem na spokojny sen 

Rumianek przygotowany na mleku działa uspokajająco i jest polecany do spożywania przed snem. Po ostudzeniu można go dosłodzić miodem i podawać dzieciom oraz dorosłym. Napar z rumianku na mleku stosuje się również zewnętrznie do przemywania skóry, okładów na skórę z wypryskami, poparzeniami i podrażnieniami. 

Rumianek na mleku można zastosować na oczy przy zapaleniu spojówek, obrzęku powiek, cieniach pod oczami, uczuciu piasku w oczach i zmęczenie oczu. Okłady powinny trwać 30-45 minut i powtarza się je co 6 godzin.

Nadużywanie rumianku może wywołać dolegliwości gastryczne jak kolka czy wzdęcia. Zbyt duża ilość herbaty rumiankowej powoduje pogorszenie samopoczucia, ospałość, zaczerwienienie skóry, świąd i pokrzywkę, a niekiedy obrzęk twarzy. Należy więc zachować umiar w ilości spożywanej herbaty rumiankowej i nie przekraczać bezpiecznej dla siebie dawki. 

Czy wiesz, że … 


Kwiaty rumianku zebra się na łące i suszy od pokoleń. Biało-żółte koszyczki rumianku o właściwościach leczniczych są w środku puste, stąd nazwa „koszyczki”. Drugą cechą rośliny jest charakterystyczny rumiankowy zapach, znany od dzieciństwa i kojarzony z lekarstwem.
 

Rumianek FAQ – często zadawane pytania

 1. Kiedy nie pić rumianku?

Rumianek to bezpieczne zioła do picia i użytku zewnętrznego. Koszyczki rumianku mogą być stosowane u niemowląt i małych dzieci oraz osób schorowanych. Powinny go unikać jedynie osoby ze stwierdzoną alergią na rumianek. Kobiety w ciąży powinny konsultować picie ziół z lekarzem. 

 1. Kiedy najlepiej pić rumianek?

W ciągu dnia można wypić 1-3 szklanek naparu. Herbatę rumiankową w ilości jednej filiżanki warto spożywać po obfitym posiłku, by wspomóc trawienie. Rumianek na mleku natomiast pomaga na spokojny sen. 

 1. Czy rumianek jest dobry na stan zapalny?

Działanie przeciwzapalne, łagodzące i kojące rumianku uwyraźnia się zarówno przy stosowaniu zewnętrznym jak i wewnętrznym. Rumianek ma szerokie zastosowanie przeciwzapalne w wielu dziedzinach medycyny. 

 1. Jak działa rumianek na żołądek?

Rumianek jest często kluczowym składnikiem preparatów na żołądek o działaniu rozkurczowym, uspokajającym i przeciwzapalnym. Napar z rumianku przynosi ulgę przy wzdęciach, skurczach i stanach zapalnych żołądka i jelit. Herbatkę z rumianku można podawać niemowlętom. 

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top