Truskawka – właściwości i najlepsze odmiany truskawki deserowej

Truskawki właściwości zdrowotne

W tym roku truskawka pojawiła się szybciej i zapowiada się, że na straganach będzie dostępna dłużej. Sezon na truskawki zależy głównie od warunków pogodowych. Temperatura i wilgotność gleby mogą wpływać na ilość dostępnych owoców. Susza i przymrozki powodują, że truskawek jest mniej, a ceny nawet w szczycie sezonu utrzymują się na wysokim poziomie. Każda odmiana truskawek deserowych ma swoje unikalne cechy, które warto wziąć pod uwagę, przy wyborze owoców na targu lub w sklepie. Przekonaj się, jakie truskawka ma właściwości zdrowotne i poznaj odmiany truskawek, które są szczególnie cenione za wyśmienity smak i aromat.

Truskawka – właściwości zdrowotne

Truskawki właściwości zdrowotne zawdzięczają obecności składników mineralnych i witamin. Truskawki mają dużo krzemu i witaminy C, dlatego są niezwykle pomocne w odnowie naczyń krwionośnych i tkanki łącznej. Aby wzmocnić zęby i dziąsła oraz przyspieszyć usuwanie kamienia nazębnego, należy przekroić dojrzałą w słońcu truskawkę, natrzeć nią zęby i dziąsła, pozostawić na 45 minut i wypłukać usta letnią wodą. 

Truskawki ze względu na ich właściwości można zastosować w kuracji oczyszczającej po zimie. Te owoce jako pierwsze pojawiają się na wiosnę, dlatego warto z nich skorzystać do detoksykacji organizmu. Pamiętajmy również, że reakcje uczuleniowe na truskawki najczęściej wywołują owoce niedostatecznie dojrzałe.

Truskawka właściwości i wartości odżywcze

Współpraca:

Truskawki są owocami sezonowymi bogatymi w pektyny, błonnik i kwasy organiczne, które regulują trawienie i przyspieszają metabolizm. Procesy te usprawnia enzym bromelina, który wspomaga metabolizm białek oraz mangan, który ułatwia trawienie tłuszczu, chroni przed wzdęciami i zaparciami.

Truskawki mają cenne właściwości ze względu na to, że zawierają bromelinę pomocną w trawieniu białek, gojeniu się ran, a także wspomagającą regenerację mięśni. Badania naukowe udowodniły, że zawarty w truskawkach kwas elagowy ma właściwości przeciwnowotworowe oraz wzmacnia odporność.

Ile kalorii mają truskawki?

Świeże truskawki są niskokaloryczne i lekkostrawne. W 100 gramach świeżych truskawek znajduje się około 32 kalorii. Truskawki mają właściwości korzystne w diecie lekkostrawnej, są bogate w błonnik i składają się w 90 proc. z wody, co czyni je idealną przekąską w ciepłe, letnie dni. W sezonie na truskawki zjadamy ich dużo więcej. Szklanka truskawek to około 150 g i 42 kcal, a pół kilograma to tylko 140 kcal.

Truskawki kcal 32 w 100 g produktu

Truskawki liofilizowane zawierają więcej kalorii i naturalnego cukru niż ta sama ilość owoców prosto z krzaczka. W 100 g truskawek poddanych procesowi liofilizacji znajduje się dziesięciokrotnie więcej kalorii. Truskawki liofilizowane kcal 320 w 100 g produktu. 

Liofilizowane truskawki kcal 350 w 100 g produktu

Truskawki rysunek
Truskawki rysunek

Sezon na truskawki 

Sezon na truskawki w Polsce zaczyna się w maju. Warto czekać na naturalnie dojrzewające truskawki, które wykazują właściwości zdrowotne, natomiast zerwane jeszcze zielone nie są dla nas korzystne. Początek owocowania i dojrzewania owoców może różnić się w zależności od warunków pogodowych i obszaru uprawy. W niektórych regionach np. na Kaszubach. gdzie uprawiana jest słodka i soczysta, bardzo dobra Truskawka Kaszubska, sezon rozpoczyna się dopiero w połowie czerwca. Wczesne odmiany truskawek z plantacji w mazowieckim i świętokrzyskim są dostępne zazwyczaj już od połowy maja. 

Dobra truskawka – odmiany truskawek deserowych 

Truskawka Rumba to popularna odmiana truskawek, która cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród ogrodników, jak i miłośników świeżych owoców. Dobrze znana jest również truskawka Polka o dużych owocach i intensywnym aromacie. Jako pierwsza pojawia się wczesna odmiana – Truskawka Honeoye, a jako jedna z ostatnich drobna Truskawka Kaszubska.

Truskawka Kaszubska
Kaszubska truskawka

Truskawka Kaszubska – właściwości 

Truskawka Kaszubska, znana również jako kaszëbskô malëna, to odmiana truskawki uprawiana w województwie pomorskim. Nazwa „Truskawka Kaszubska” została zarejestrowana w europejskim systemie oznaczeń geograficznych jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. 

Jeśli chodzi o właściwości Truskawki Kaszubskiej, jest ona drobna, a skórka ma błyszczącą o barwie jasnoczerwonej. Kolor miąższu może być jasnoróżowy lub mocno czerwony, w zależności od odmiany. Truskawka z Kaszub zawiera więcej cukrów niż inne odmiany, dlatego dobrze smakuje zarówno prosto z krzaczka, jak i przetworzona – w dżemach, ciastach i sokach. 

Na smak i właściwości Truskawki Kaszubskiej wpływa surowy mikroklimat regionu. Chłodne noce konserwują owoce, a dzięki powolnemu dojrzewaniu, plantatorom udaje się uzyskać wyższy poziom fruktozy. Te owoce sezonowe nie potrzebują żyznej gleby, najważniejsza jest dla nich duża wilgotność, której na Kaszubach nie brakuje.

Najlepsze odmiany truskawek i ich właściwości:

  • Polka – Truskawka Polka charakteryzuje się dużymi, pomarańczowo-czerwonymi owocami o słodkim smaku i niezwykle intensywnym aromacie. 
  • Rumba – Truskawka Rumba pochodzi z Holandii, jako odmiana ogrodowa w Polsce owocuje przez około 3 tygodnie. Owoce są duże, słodkie, mają atrakcyjny połysk, jednolity kształt i intensywnie czerwoną skórkę. 
  • Senga Sengana – odmiana truskawek o owocach nieco mniejszych od Polki, ale w niczym nie ustępują jej smakiem – mają intensywną czerwoną barwę i słodki smak. 
  • Kent – odmiana truskawki deserowej charakteryzuje się dużymi i smacznymi owocami o kształcie serca. 
  • Mieczysława – truskawki deserowe odmiany Mieczysława są cenione za wyjątkowy smak i aromat. 
Truskawka Rumba
Truskawka Rumba

Truskawki liofilizowane 

Sezonowość owoców i warzyw sprawia, że popularne jest przetwarzanie truskawek na różne sposoby. Dzięki temu przez cały rok możemy się cieszyć smakiem tych owoców. Truskawki liofilizowane zachowują właściwości i są źródłem witamin. To doskonała przekąska dla osób dbających o zdrowy styl życia. 

Liofilizowana truskawka – właściwości

Truskawki liofilizowane to prawdziwa bomba witaminowa, a dodatkowo są niskokaloryczne, co oznacza, że można jeść je bez wyrzutów sumienia. Truskawki liofilizowane jako zdrowa przekąska, są źródłem błonnika, który pomaga w utrzymaniu uczucia sytości i wspiera zdrowe trawienie. Liofilizowane owoce zachowują swoją trwałość i świeżość, a proces liofilizacji pozwala na zachowanie większości składników mineralnych, dzięki czemu truskawki liofilizowane zachowują wszystkie swoje wartości odżywcze i oryginalny smak. Truskawki liofilizowane można jeść na wiele sposobów, np. jako chrupiącą przekąskę, dodatek do jogurtów, musli, owsianek czy deserów. Są także świetnym, dostępnym przez cały rok, dodatkiem do ciast, sałatek i koktajli. 

Polecam: Izotonik – nawodnienie i elektrolity. Domowy izotonik dla dzieci i dorosłych

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i bloga Jak Wyleczyć. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Suszone owoce niesiarkowane


Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top