Dieta TCM Traditional Chinese Medicine to jedna z metod przywracania zdrowia, praktykowana od tysięcy lat. TCM bazuje na niezmiennej prawdzie, że życie trwa dzięki przekształcaniu energii z powietrza, wody i pożywienia. W tym życiodajnym procesie dieta dostarcza składniki odżywcze, po to, by organizm mógł je sprawnie absorbować, transformować i dystrybuować, zaspokajając wszystkie swoje potrzeby.
Na czym polega dieta lecznicza TCM?
Wszystkie pokarmy wg klasyfikacji TCM mają określone właściwości, a wiedza o tym, jak działają poszczególne z nich, stanowi podstawę diety leczniczej medycyny chińskiej. Niektóre pokarmy rozgrzewają żołądek i podsycają ogień trawienny, ułatwiając absorbowanie i dystrybucję składników odżywczych. Istnieją również takie pokarmy jak np. orzechy włoskie, które wzmacniają nerki i zwiększają zapasy siły życiowej. Co więcej, za pomocą diety TCM możemy usprawnić pracę przeciążonej wątroby. Klasyfikacja pokarmów TCM bierze pod uwagę trzy elementy: termikę, smak i obszar oddziaływania.
Jakie problemy rozwiązuje dietetyka chińska?
Zadanie dla dietetyka TCM medycyny chińskiej to dobranie pokarmów na uzupełnienie niedoborów lub redukowanie nadmiaru. Stan nadmiaru doskonale ilustruje przepełniony woreczek żółciowy – problem z którym boryka się wielu pacjentów. Dieta TCN odnosi się jednak nie tylko do zaburzeń trawienia, ale również do problemów ze skórą, chorób niedoborowych (m.in. anemia, celiakia) i nadmiarowych (m.in. otyłość, stłuszczenie wątroby czy miażdżyca) oraz chorób przewlekłych.
Dieta TCM a potrzeby współczesnego człowieka
Wiedza o działaniu pokarmów stosowana w układaniu diety TCM znana jest już od tysięcy lat. Pozostaje wciąż aktualna, ponieważ podstawowe potrzeby człowieka nie uległy zmianie. Wciąż potrzebujemy powietrza, wody i pożywienia do sprawnego funkcjonowania.
Dieta TCM – jak zacząć?
To, w jakim stopniu dieta lecznicza TCM zostanie włączona do terapii, zależy głównie od pacjenta. Kierowanie się zaleceniami diety TCM przynosi stopniową poprawę samopoczucia, a wówczas pozytywne efekty zachęcają do trwałej transformacji. Zmiana nawyków żywieniowych daje lepsze długofalowe rezultaty, niż inne metody terapeutyczne. Zwykle zaczyna się od świadomego wybierania produktów w sklepie spożywczym.
Przeczytaj także: Co leczy medycyna chińska? Pięć filarów TCM