Tradycyjna medycyna chińska postrzegana jest bardziej jako filozofia niż rodzaj medycyny. Akupunktura, dieta lecznicza i ziołolecznictwo – według lekarzy zachodnich, nie są to metody leczenia. Medycyna chińska pozytywnie wpływa na zdrowie i wspomaga leczenie różnych chorób poprzez holistyczne podejście do człowieka. Jakie techniki leczenia obejmuje medycyna chińska?
Tradycyjna medycyna chińska (TCM)
Tradycyjna medycyna chińska opiera się na teorii yin-yang, która głosi, że przeciwieństwa płynnie przechodzą i dopełniają się wzajemnie, dzięki czemu wyłania się spójna całość. Teoria yin-yang jest podstawą chińskiej nauki w rozumieniu ogólnym, a jej częścią jest medycyna chińska. Wszystko jest połączone ze wszystkim, a istotą istnienia jest stały przepływ energii qi (czi – siła życiowa). Zdrowie charakteryzuje spokojny, równomierny przepływ energii qi. Objawy choroby pojawiają się wtedy, gdy zaburzony zostaje przepływ energii qi w ciele i między ciałem a światem zewnętrznym. Medycyna chińska stosuje techniki stymulacji i przywracania przepływu energii.
Metody leczenia medycyny chińskiej:
- Akupunktura – technika nakłuwania igłami, mająca na celu stymulację danych punktów w ciele;
- Dieta lecznicza – właściwości rozgrzewające i ochładzające pokarmów równoważą narządy wewnętrzne;
- Ziołolecznictwo – stosowanie ziół i preparatów z naturalnych składników;
- Masaż – Tui Na, On Zo Su, Gua Sha, refleksologia pobudza system energetyczny meridianów;
- Qi gong – ćwiczenia fizyczne qi gong poprzez ruch harmonizują przepływ energii w ciele.
Holistyczne podejście do zdrowia
Tradycyjna medycyna chińska ma holistyczne podejście do zdrowia człowieka i stosuje techniki leczenia całego organizmu. Podejście holistyczne pozwala na rozpoznanie stanu zdrowia pacjenta. W ciele człowieka znajdują się meridiany – kanały energetyczne, które łączą ze sobą wszystkie organy i reagują na świat zewnętrzny. Cykle w naturze, zmiany pór roku, klimat i pogoda wpływają na stan energetyczny człowieka. Medycyna chińska stosuje techniki, które wpływają jednocześnie na wszystkie narządy wewnętrzne.
Teoria Pięciu elementów
Teoria Pięciu elementów głosi, że nosimy w sobie cechy pięciu głównych elementów: Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal i Woda, które wpływają na siebie w cyklu Pięciu przemian. Każdy element ma w sobie Pięć żywiołów, a każda przemiana związana jest z parą narządów Yin Yang, czyli narządów pełnych miąższowych – (np. wątroba) i pustych (np. żołądek). Pary narządów są ze sobą tak samo powiązane jak żywioły, wpływają na siebie zgodnie z cyklem pobudzania i kontroli.
- Drzewo – element związany z Wątrobą i Pęcherzykiem Żółciowym;
- Ognień – element Serca i Jelita Cienkiego;
- Ziemia – element związany ze Śledzioną i Żołądkiem;
- Metal – element Płuc i Jelita Grubego;
- Woda – element związany z Nerkami i Pęcherzem Moczowym.
Badanie pulsu i diagnoza z języka
Badanie pulsu na nadgarstku, czytanie z twarzy i języka oraz inny sygnały płynące ze strony ciała lekarz medycyny chińskiej bierze pod uwagę przy stawianiu diagnozy i wyborze metody leczenia. Do gabinetu lekarza medycyny chińskiej trafiają pacjenci z różnymi dolegliwościami takimi jak astma, alergia, celiakia, cukrzyca, stłuszczenie wątroby, otyłość brzuszna czy problemy pokarmowe. Medycyna chińska pozytywnie wpływa na zdrowie i wspomaga leczenie różnych chorób.
Diagnoza z języka jest jedną z kluczowych metod diagnostycznych w medycynie chińskiej. Tradycyjna medycyna chińska w swoim holistycznym podejściu uznaje język za energetyczną mapę narządów. Ciało języka dzieli się na obszary powiązane z pięcioma głównymi narządami i substancjami ciała (krew, płyny, Qi) i tworząc sieć wzajemnych oddziaływań między sobą.
Dobry lekarz medycyny chińskiej
Dr Ryszard Grzebyk – autor poczytnej książki Rak to nie wyrok jest dyplomowanym lekarzem medycyny chińskiej, wykształconym w Kanadzie. W książce opisuje metody leczenia medycyną chińską, z których korzysta w swojej praktyce. Lekarz medycyny chińskiej zaleca pacjentom stosowanie diety, która wspomaga leczenie różnych chorób i pozytywne wpływa na zdrowie w dłuższej perspektywie.
W każdym większym mieście znajdziesz gabinet oferujący akupunkturę, ziołolecznictwo czy stawianie baniek. Holistyczne metody leczenia tradycyjnej medycyny chińskiej przywracają równowagę całemu organizmowi. Wpisz w wyszukiwarkę „medycyna chińska” i Twoje miasto, a następnie sprawdź wyniki.
Tradycyjna medycyna chińska – dieta lecznicza
W tradycyjnej medycynie chińskiej dieta jest jedną z technik leczenia. Klasyfikacja pokarmów według teorii Pięciu elementów i Pięciu przemian służy do tego, by przygotować zalecenia dietetyczne indywidualnie dla każdego pacjenta. Na przykład alergia na pyłki roślin jest wynikiem słabej pracy wątroby. Zadaniem zdrowej wątroby jest neutralizowanie alergenów i niedopuszczenie do powstawania reakcji alergicznych z uciążliwymi objawami. Dietetyk medycyny chińskiej, aby zniwelować objawy alergii, zaleca wzmocnienie wątroby poprzez dobranie odpowiednich pokarmów oraz gorzkich ziół.
Katarzyna Labudda jest dietetykiem medycyny chińskiej i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i blog o zdrowiu. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
Przeczytaj także: Alergia na pyłki – domowe sposoby na zatkany nos i łzawiące oczy