Grecki miód sosnowy – właściwości dla zdrowia

Zajrzyjmy do Grecji po miód sosnowy o rewelacyjnym smaku i właściwościach leczniczych. Wyjątkowa okazja, aby kupić grecki miód to festiwal miodu w Antimachii na wyspie Kos. Popularna impreza odbywa się w pierwszą sobotę po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (po 15 sierpnia). Na miodowe święto przygotowuje się słodycze na bazie miodu pszczelego, a odwiedzający mogą kupić prawdziwy miód grecki. Uroczystości nie byłyby pełne bez występów muzyczno-tanecznych. Poznaj grecki miód od najlepszej strony, w tym sosnowy z pinii i miód grecki tymiankowy, zanim wybierzesz pamiątki z wakacji. 

Grecki miód sosnowy

Miód sosnowy produkowany na greckiej wyspie Kos jest jednym z wyjątkowych produktów regionalnych. Wyspa znana jest z produkcji różnych rodzajów miodu. Miód z sosny pinii i tymiankowy są szczególnie cenione za swoje unikalne właściwości i smak.

Miód sosnowy spadziowy jest to miód o ciemniejszej barwie i intensywnym, lekko żywicznym smaku. Ma wiele właściwości prozdrowotnych, w tym działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Na wyspie można odwiedzić lokalne pasieki i wziąć udział w pokazach tradycji pszczelarskich tego regionu.

Na festiwalu miodu w Antimachii warto spróbować różnych gatunków lokalnych miodów, wśród których na pewno będzie obecny sosnowy i tymiankowy oraz wiele innych wyrobów z pasieki.

Prawdziwym rarytasem są lokalne potrawy przygotowane na bazie miodu: ciasta, desery i dania wytrawne np. feta zapiekana lub smażona w cieście filo i serwowana z płynnym miodem. Na wyspie Kos produkuje się rocznie około 200 ton miodu, a pszczelarstwem zajmuje się kilkadziesiąt rodzin mieszkających na wyspie. 

Miód sosnowy z pinii – najpopularniejszy miód w Grecji

Miód z sosny to odmiana miodu spadziowego o specyficznym aromacie i ciemnej barwie. Szacuje się, że 65 proc. całkowitej produkcji miodu w Grecji to miód sosnowy, w tym czysty miód z pinii. Miód iglasty ma specyficzny smaki i jest bardzo gęsty – to cechy, dzięki którym można łatwo odróżnić spadziowy od miodów nektarowych kwiatowych. 

Ze względu na niską zawartość cukru miód sosnowy nie jest zbyt słodki. Naturalnie niska zawartość glukozy w miodzie sosnowym sprzyja utrzymaniu płynnej konsystencji, dlatego krystalizacja tego miodu przebiega dość wolno. Czyste miody sosnowe pozostają płynne przez ponad półtora roku, a mieszane miody np. sosnowo – wrzosowy krystalizują w ciągu kilku miesięcy.

Miód sosnowy
Miód sosnowy – miód pszczeli

Jak powstaje miód sosnowy spadziowy?

Miód spadziowy powstaje w wyniku zbierania przez pszczoły i przetwarzania w pasiecie wydzieliny owada Marchalina hellenica, który pasożytuje na sośnie. Główne obszary produkcji miodu piniowego znajdują się w rejonach, gdzie rosną lasy iglaste na wysokości powyżej 800 m n.p.n. Na terenach górzystych pszczoły mają dostęp do najczystszego surowca, Obszary, skąd pochodzi najbardziej ceniony i poszukiwany miód sosnowy to północna część wyspy Evia, Halkidiki i Arkadia na Peloponezie, Thassos, Skopelos i Kos. Miód sosnowy zbiera się od sierpnia do października, a dodatkowy zbiór odbywa się wiosną.

Miód iglasty ze spadzi sosny
Miód iglasty powstaje ze spadzi sosny

Właściwości miodu sosnowego

Miód sosnowy jest pomocny w infekcjach dróg oddechowych ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjne. Gęsta konsystencja sprawia, że miód osadza się na ściankach gardła, dzięki czemu neutralizuje bakterie, łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Sosnowy to miód o wysokiej wartości odżywczej. W składzie znajdziemy minerały i pierwiastki śladowe jak wapń, magnez, cynk, żelazo, miedź, które występują w dużym stężeniu. Miody sosnowe, w tym miód z pinii zawiera więcej enzymów, aminokwasów i minerałów niż miód nektarowy wytwarzany przez pszczoły z pyłków kwiatowych.

Przeczytaj także: Miód nostrzykowy – niszowe miody z polskiej pasieki

Miód spadziowy z pinii

Pinia to odmiana sosny, z której powstaje miód spadziowy, a także źródło jadalnych nasion znanych jako orzeszki piniowe. Drzewo osiąga wysokość 25-30 metrów, charakteryzuje się gęstą, szeroką koroną w przekroju przypominającą parasol. Z sosny piniowej pszczoły zbierają surowiec na miód piniowy o rewelacyjnych walorach smakowych, dlatego na terenach porośniętych przez pinie zauważyć daje się sporą ilość pasiek. Produkcja miodu piniowego występuje jedynie w południowo-wschodniej części Morza Śródziemnego. 

Katarzyna Labudda dietetyk

Katarzyna Labudda jest absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu i dietetykiem medycyny chińskiej. Prowadzi terapie żywieniowe, a doświadczenie w gabinecie przekłada na blog o zdrowiu. Przed rozpoczęciem kuracji lub stosowaniem suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top