Kwiaty jadalne – sałatka wiosenna z bratkami. PRZEPIS

Kwiaty jadalne

Jadalne kwiaty to takie gatunki kwiatów ogrodowych i polnych, które można bezpiecznie spożywać świeże lub suszone. Płatki kwiatów stosuje się jako składnik sałatek i deserów. Kwiaty mają różnorodne smaki, a ich płatki dodają potrawom koloru oraz świeżego aromatu. Na blogu poznasz 10 gatunków kwiatów jadalnych i przepis na sałatkę wiosenną z bratkami.

Za co lubimy kwiaty jadalne?

Kwiaty jadalne to nie tylko piękne ozdoby, lecz także źródło smaku, aromatu i wartości odżywczych. Lubimy kwiaty na talerzu za piękno, zdrowie i twórczą inspirację. Jadalne części kwiatów to płatki, które mają ogromny potencjał jako składnik diety ze względu na estetykę i wartości odżywcze. Płatki kwiatów zawierają cenne składniki, takie jak witaminy (A, B, C, E), sole mineralne, karotenoidy, flawonoidy, białka i olejki eteryczne. Spożywanie świeżych kwiatów może wzbogacić naszą dietę o wartości odżywcze. Różnorodność smaków wśród kwiatów to zupełnie nowe doświadczenie dla kubków smakowych – od słodkich po pikantne to ciekawe smaki kwiatów, wyczuwalne w potrawach. Kolorowe płatki kwiatów jadalnych dają możliwość twórczego eksperymentowania z potrawami, przynosząc radość z tworzenia i jedzenia.

Jadalne kwiaty kulinarne

Polne i ogrodowe kwiaty jadalne świeże mamy okazję spożywać od wiosny do jesieni. Wiosenne kwiaty kulinarne na przykład bratki i tulipany możemy traktować jak nowalijki i urozmaicać ich płatkami nasze sałatki. Poniżej prezentujemy 10 gatunków kwiatów jadalnych, w tym bratki jadalne, które można zerwać w ogrodzie i spożytkować do celów kulinarnych.

10 gatunków jadalnych kwiatów polnych i ogrodowych:

Współpraca:

Program dla alergików
  • Bazylia – jadalne kwiaty bazylii występują w różnych kolorach, od białego po lawendowy i smakują podobnie jak liście, ale są łagodniejsze;
  • Bergamotka – jej kwiaty jadalne mają intensywnie czerwony kolor i delikatny miętowy smak;
  • Bratki jadalne ogrodowe – płatki bratków mają subtelny smak, doskonale nadają się do dekoracji i spożycia w sałatkach;
  • Chryzantema – świeże kwiaty chryzantemy są nieco gorzkie i występują w różnych kolorach i smakach, od pieprzowatych po ostre;
  • Cukinia – jadalne kwiaty cukinii są delikatne w smaku i idealne do nadziewania farszem lub smażenia w cieście naleśnikowym;
  • Czosnkowe kwiaty jadalne – rośliny z rodziny allium (cebula, czosnek, por, szczypiorek) są aromatyczne i ich smaki zmieniają się od delikatnych kwiatów pora po zdecydowane w smaku kwiaty czosnku;
  • Fiołki – jadalne kwiaty słodkie w smaku i piękne wizualnie, doskonale nadają się do sałatek i jako dekoracja;
  • Rukola – małe kwiaty jadalne o pieprzowym smaku, który nie różni się od aromatu liści; 
  • Goździki – kwiaty o słodkich w smaku i pachnących jadalnych płatkach; 
  • Rumianek – kwiat na napary ziołowe. Koszyczki rumianku można spożywać na świeżo. Małe kwiaty rumianku mają słodki smak.

Jadalne tulipany

Tulipany mają jadalne płatki, ale nie wszystkie odmiany nadają się do konsumpcji. Te piękne wiosenne kwiaty są dostępne w różnych odmianach i kolorach. Przed spożyciem płatków należy upewnić się, czy dana odmiana ma jadalne płatki i jest bezpieczna do spożycia. Na blogu znajduje się również przepis na maść z żółtego tulipana. Poniżej prezentujemy trzy najpopularniejsze odmiany tulipana, których płatki można jeść.

Tulipany jadalne:

  • Tulipan jadalny (Tulipa L.gesneriana) – kwiaty tego tulipana często są używane w kuchni jako dekoracja lub dodatek do deserów i sałatek.
  • Tulipan ogrodowy (Tulipa gesneriana) – popularna odmiana tulipana ma jadalne płatki, które można spożywać w różnych potrawach.
  • Tulipan dziki (Tulipa sylvestris) – podobnie jak tulipan ogrodowy, ma jadalne płatki.

Pamiętajmy, że nie wszystkie odmiany tulipanów są bezpieczne do spożycia. Niektóre zawierają substancje toksyczne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Na przykład tulipan papuzi (Tulipa gesneriana var. parrot) jest trujący. Jego spożycie może spowodować problemy żołądkowe lub zatrucie pokarmowe.

Bratki jadalne

Kwiaty bratków jadalnych na świeżo możemy spożywać już od wczesnej wiosny. Odmiana jadalna to bratek wielkokwiatowy – bardzo popularna roślina ogrodowa i balkonowa. Kolorowe płatki bratków mają słodki, lekko cierpki smak. Wykorzystać je można jako składnik sałatki wiosennej.

Czytelnicy bloga pytają, czy wszystkie bratki są jadalne? Rzeczywiście jadalne są wszystkie bratki, jednak przed wykorzystaniem kulinarnym upewnijmy się, co do sposobu ich uprawy. Kwiaty jadalne powinny pochodzić z bezpiecznego źródła, najlepsze będą z własnej hodowli. Kwiaty w kwiaciarni w stanie pełnego rozkwitu mogą zawierać środki chemiczne, które przedłużają ich świeżość. Takie bratki mimo tego, że jadalne, nie są bezpiecznym wyborem w kuchni.

Sałatka wiosenna z bratkami. PRZEPIS

Sałatka wiosenna z bratkami – składniki: zielone liście sałaty masłowej, rukoli, szpinaku i mniszka lekarskiego, 50 g sera feta, kilka świeżych truskawek i ugotowanych białych szparagów, 1 mała cukinia, kilka pomidorów koktajlowych, bratki jadalne ogrodowe do spożycia i dekoracji.

Sos do sałatki wiosennej przygotowuje się z takich składników jak: 1 łyżeczka musztardy francuskiej, 3 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżeczka octu balsamicznego, 1 mały ząbek czosnku, 1 łyżeczka soku z cytryny, ½ łyżeczki miodu, sól i pieprz.

Sałatka wiosenna z bratkami – sposób przygotowania: Składniki na sos wlać do słoika i kilka razy energicznie wstrząsnąć. Zielone liście umyć, osuszyć i ułożyć na półmisku. Cukinię pokroić na cienkie plasterki, truskawki i pomidory koktajlowe przekroić na pół. Ser feta pokroić na małe kwadraty. Ugotowane szparagi obrać i pokroić na kawałki. Wszystkie składniki ułożyć na półmisku, sałatkę polać sosem i ułożyć na wierzchu efektowne bratki jadalne ogrodowe.

Współpraca reklamowa:

Wiosenne porządki tanio

4 thoughts on “Kwiaty jadalne – sałatka wiosenna z bratkami. PRZEPIS”

  1. Pingback: Kabaczek a cukinia – jakwyleczyc.com

  2. Pingback: Równonoc wiosenna. Pierwszy dzień wiosny – jakwyleczyc.com

  3. Pingback: Jak rozpoznać prawdziwy pyłek pszczeli – jakwyleczyc.com

  4. Pingback: Maść z żółtego tulipana na guzki - przepis medycyny chińskiej  - jakwyleczyc.com

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top