Miód nostrzykowy – niszowy miód z pasieki

Miód nostrzykowy - unikatowy, słodki rarytas!

Zdrowe odżywianie >> Jedzenie bez chemii >> Miód i produkty pszczele >> Miód nostrzykowy

Odkryj unikatowy miód z pasieki! Miód nostrzykowy nieczęsto pojawia się w sprzedaży, bowiem oferują go jedynie niszowe pasieki. Nieliczne grono miało okazję skosztować tego miodu i zna jego rewelacyjny smak. Dla czytelników bloga miód z nostrzyka może być pewną ciekawostką, o której warto dowiedzieć się więcej.

*

*

Miód nostrzykowy – jak powstaje?

Miód nostrzykowy powstaje z nektaru niezwykle cenionej w pszczelarstwie, miododajnej rośliny – nostrzyka. Występuje kilka jej odmian, jednak na łąkach, pastwiskach i pożytkach pszczelich najpopularniejszy jest nostrzyk biały oraz żółty lekarski. Nostrzyk lekarski dorasta do ok. 1 m wysokości i charakteryzuje się drobnymi, żółtymi kwiatami. Nostrzyk biały jest znacznie wyższy niż nostrzyk lekarski i ma białe, niewielkie kwiaty o wyjątkowych właściwościach miododajnych.

Pszczoły lubią obie te rośliny, chętnie siadają na kwiatostanach i zbierają nektar, z którego powstaje miód nostrzykowy. Zasadzenie nostrzyka na rabacie to skuteczny sposób, by wabić pszczoły i kolorowe motyle do ogrodu.

Jak wygląda miód nostrzykowy? Złota barwa czasami przechodzącą w bursztynową, natomiast krystalizacja powoduje, że miód z nostrzyka zwykle jaśnieje. Smak miodu z nektaru nostrzyka jest dosyć charakterystyczny, ze względu na posmak wanilii, lekko wyczuwalny wśród nut kwaskowatych i słodkawych.

Szukasz zdrowych produktów pszczelich? Zobacz, jak rozpoznać prawdziwy pyłek pszczeli

Miód nostrzykowy – właściwości dla zdrowia

Miód nostrzykowy właściwości prozdrowotne zawdzięcza zawartości kumaryny, która wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Kumaryna pozyskiwana m.in. z ziela nostrzyka została szeroko przebadana, a jej działanie przeciwzakrzepowe jest gruntownie udokumentowane. Kumaryna usprawnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, poprawia krążenie obwodowe i mózgowe. Dzięki wydajnemu krążeniu natomiast zminimalizowane zostaje ryzyko powstawania zakrzepów, prowadzących do zawału serca bądź udaru mózgu.

Miód nostrzykowy
Miód nostrzykowy – miód pszczeli

Na co pomaga miód z nostrzyka?

Naturalny miód z kwiatów nostrzyka można wprowadzić do diety i regularnie spożywać na nadciśnienie tętnicze. Właściwości miodu z nostrzyka wskazują, że przynosi on korzyści terapeutyczne szczególnie w przypadku osób z chorobami układu krwionośnego, na przykład: nadciśnienie, zakrzepica, miażdżyca czy zapalenie żył. Wszechstronne działanie miodu nostrzykowego sprawia, że osoby zdrowe skorzystają na profilaktyce

Kto powinien skorzystać z wyrobu z pasieki, jakim jest miód nostrzykowy? Właściwości tego rodzaju miodu sugerują, że warto zastosować go szczególnie w przypadku osób borykających się ze schorzeniami układu krwionośnego, wspomniane już nadciśnienie, zakrzepicę, miażdżycę, zapalenie żył. Także ludzie żyjący w stresie, borykający się z bezsennością mogą zauważyć korzystny wpływ miodu nostrzykowego.

Miód nostrzykowy dobry na serce

Miód nostrzykowy jest ceniony za swoje właściwości prozdrowotne, szczególnie w kontekście wsparcia dla układu sercowo-naczyniowego. Pozyskiwany z kwiatów nostrzyka, rośliny bogatej w kumarynę, miód ten wykazuje działanie rozkurczowe i przeciwzakrzepowe.

Działanie kumaryny w miodzie nostrzykowym:

  • wspomaga krążenie krwi,
  • rozszerza naczynia krwionośne,
  • zapobiega tworzeniu się zakrzepów,
  • pomaga w obniżeniu ryzyka zawałów serca i schorzeń sercowo-naczyniowych.

Regularne spożywanie miodu nostrzykowego w umiarkowanych ilościach może wspierać pracę serca i pomagać w regulacji ciśnienia krwi, stanowiąc naturalne wsparcie dla osób dbających o zdrowie serca.

Zastosowanie miodu pszczelego

Warto mieć w domu ten rarytas i spożywać dla walorów smakowych. Słodki, łagodny w smaku z lekko wyczuwalną nutą kwaskowatości i przyjemnym aromatem kwiatów – surowy miód wybornie smakuje! Za subtelność miodowych nut najbardziej lubimy miody nektarowe. W składzie miodu nostrzykowego znajdziemy glukozę, fruktozę oraz związki kumarynowe, które w dużym stopniu decydują o właściwościach prozdrowotnych miodu. Warto dać mu szansę i wypróbować – bardzo możliwe, że efekty pozytywnie zaskoczą i miód nostrzykowy na stałe zagości w domu. 

Zobacz, jakie właściwości dla zdrowia ma grecki miód sosnowy

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top