Olejki eteryczne na lato – poczuj przyjemnie chłodzący efekt cool

Olejki eteryczne na lato

Nadeszło wyczekiwane lato, teraz stawimy czoła wysokim temperaturom. Czy istnieją naturalne sposoby na upały? Okazuje się, że nie trzeba długo szukać – niektóre olejki eteryczne mają właściwości chłodzące, a dzięki temu pozwalają przetrwać najgorętsze dni. Kiedy temperatura otoczenia rośnie, możemy odczuwać rozdrażnienie, ponieważ tracimy odczucie komfortu termicznego. Organizm zużywa mnóstwo energii, aby utrzymać stan równowagi zwanej homeostazą. Olejki eteryczne mogą pomóc w niwelowaniu odczucia rozdrażnienia i gorąca w pomieszczeniu. Jednym ze sposobów dostarczania organizmowi ochłody jest stosowanie olejków eterycznych, które mają właściwości chłodzące i orzeźwiające. Olejki eteryczne z efektem cool – jakie to olejki? Jak je stosować? Przeczytaj ten krótki, ale treściwy przewodnik po olejkach eterycznych!

Olejki eteryczne – co to?

Olejki eteryczne – co to za substancja? Silnie skoncentrowany olejek eteryczny to naturalna substancja zapachowa pozyskiwana z roślin. Naturalne olejki eteryczne ekstrahuje się z takich części roślin jak kwiaty, liście, kora, korzenie czy owoce. Olejki roślinne są szeroko stosowane w aromaterapii, medycynie naturalnej, kosmetyce, a także w przemyśle perfumeryjnym.

Naturalne olejki eteryczne wnikają w układ limbiczny, powiązany ze zmysłem powonienia. Aby lepiej poznać działanie olejków eterycznych, trzeba wziąć pod uwagę zmysł węchu. W trakcie aromaterapii i inhalacji olejki eteryczne przedostają się do nosa, stymulując receptory węchowe. Receptory za pomocą neuroprzekaźników, wysyłają sygnały do układu limbicznego, który je przetwarza. Układ limbiczny uczestniczy m.in. w regulacji odczuwania głodu, pragnienia, popędu seksualnego. Co ciekawe, odpowiada również za wyzwalanie określonych emocji, takich jak strach, lęk oraz agresja. Układ limbiczny uczestniczy w wielu życiowych procesach.

Jak działają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne zapachowe błyskawicznie przekazują konkretną informację modulującą odczuwanie czynników zewnętrznych. Jeśli poczujemy w nozdrzach zapach olejku eterycznego z mięty pieprzowej, niemal od razu odczuwamy ochłodzenie. Zapach pomaga wyzwalać także inne odczucia, takie jak złagodzenie bólu, uwolnienie od stresu czy poprawienie nastroju. Układ limbiczny, o którym już wspominaliśmy, jest łącznikiem między układem nerwowym, oddechowym i trawiennym a mózgiem. Korzystając z dobrodziejstwa natury, jakim są olejki eteryczne, możemy zatem wpływać na poprawę metabolizmu, wzmacniać układ odpornościowy, a także wspierać się nimi w leczeniu wielu schorzeń.

Olejki eteryczne tłoczone na zimno

Wybierając olejki eteryczne naturalne, powinniśmy zwrócić uwagę, na to, w jaki sposób zostały pozyskane. Wybierajmy olejki zapachowe tłoczone na zimno, które są w 100 proc. olejkami eterycznymi, bez olejów bazowych. Przy okazji warto zwrócić uwagę na różnicę w działaniu dyfuzora i kominka z podgrzewaczem. Korzystanie z kominków zapachowych wiąże się z podgrzewaniem, potrzebnym do parowania wody. To z kolei zmienia subtelne właściwości olejków eterycznych i informacji trafiającej do układu limbicznego poprzez receptowy. Ma to znaczenie nie tylko podczas stosowania olejków eterycznych z efektem chłodzącym, ale wszystkich olejków roślinnych. W przeciwieństwie do podgrzewacza dyfuzor ultradźwiękowy współdziała z właściwościami subtelnych olejków. 

Relaks i dobry nastrój dzięki olejkom eterycznym

Olejki eteryczne mogą mieć znaczący wpływ na nasze emocje, zarówno relaksując, jak i pobudzając. Oto kilka najpopularniejszych olejków eterycznych w tych dwóch kategoriach:

  • lawenda – jeden z najczęściej używanych zapachów do relaksu; redukuje stres, napięcie, pomaga w problemach ze snem,
  • rumianek rzymski – działanie uspokajające, idealny na stany lękowe i wyciszenie,
  • Ylang-Ylang – uspokaja nerwy, działa kojąco na emocje i obniża ciśnienie,
  • kadzidło – pomaga w medytacji, poprawia koncentrację i wycisza umysł,
  • drzewo sandałowe – działanie relaksujące i ułatwia medytację, działa antystresowo.

Olejki eteryczne pobudzające i poprawiające nastrój:

  • cytryna – olejek cytrynowy pobudza, poprawia nastrój i dodaje energii,
  • mięta pieprzowa – działa orzeźwiająco, stymuluje umysł i dodaje energii.
  • rozmaryn – pobudza układ nerwowy, poprawia koncentrację i pamięć.
  • pomarańcza – działa energetyzującą, poprawia nastrój i łagodzi zmęczenie.
  • imbir – stymuluje ciało i umysł, poprawia nastrój i motywację.
Olejki eteryczne z mięty pieprzowej
Mięta pieprzowa – efekt cool doskonały na upały

Olejki eteryczne z efektem chłodzącym 

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej ma właściwości chłodzące i orzeźwiające, co czyni go idealnym zapachem do stosowania w czasie upałów. Oto lista wybranych olejków eterycznych rekomendowanych na upały: 

  • mięta pieprzowa – zdecydowanie najbardziej chłodzący aromat dzięki zawartości mentolu; mięta pomaga w łagodzeniu bólu głowy i nudności, a także wykazuje właściwości antybakteryjne. 
  • cytryna – naturalny olejek eteryczny cytrynowy zimnotłoczony ze skórki cytryny pomaga w oczyszczaniu powietrza w pomieszczeniu; ponadto orzeźwia, sprzyja koncentracji i działa ściągająco. Rześka cytryna ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.
  • eukaliptus – olejek eteryczny z eukaliptusa pomaga w łagodzeniu objawów alergii; świeżość eukaliptusa udrażnia nos i zatoki oraz ułatwia oddychanie. Znane są również właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne eukaliptusa; warto wykorzystać chłodzący efekt eukaliptusa do oczyszczania powietrza.
  • lawenda – ekstrakt lawendy warto mieć zawsze pod ręką, ponieważ pomaga w łagodzeniu stresu i poprawie jakości snu. Olejek z lawendy ma efekt cool, a równolegle wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.
  • szałwia muszkatołowa – olejek eteryczny z efektem cool o ziołowym zapachu i właściwościach chłodzących. Szałwia muszkatołowa ma zdolność obniżania zbyt wysokiego ciśnienia i przynosi wiele korzyści dla zdrowia kobiet.

Olejki z efektem cool

Olejki eteryczne na upały można stosować na wiele sposobów: do dyfuzora, inhalacji, masażu, kąpieli i bezpośrednio na skórę, jak perfumy. Spożywcze olejki natomiast warto dodać do wody pitnej lub sałatek z warzyw i deserów owocowych. Pamiętajmy jednak, że olejki zimnotłoczone, podobnie jak miód pszczeli, traci właściwości po podgrzaniu. Z uwagi na unikatowe właściwości musimy obchodzić się z nimi odpowiednio subtelne. Przede wszystkim szkodzi im, podobnie jak naszemu ciału, podgrzewanie do temperatury powyżej 40 stopni. 

Cytrusowe olejki eteryczne

Olejki eteryczne o aromacie cytrusów działają odświeżająco i antyseptycznie. Olejki ze skórki pomarańczowej są wykorzystywane w aromaterapii do łagodzenia kaszlu i przeziębienia oraz działają oczyszczająco m.in. na wątrobę. Najpopularniejsze olejki eteryczne z cytrusów to cytrynowy i pomarańczowy oraz grejpfrutowy, a warto pokusić się o wypróbowanie także innych zapachów i skorzystanie z ich właściwości:

  • olejek z bergamotki – soczysty, cytrusowy aromat dodaje energii i podnosi na duchu, a ponadto łagodzi stany zapalne.
  • olejek cytronelowy – aromat cytrusowo-kwiatowy, skutecznie odstrasza komary, łagodzi ból mięśni i działa przeciwgrzybiczo.
  • olejek z trawy cytrynowej – olejek lemongrasowy ma orzeźwiający zapach i poprawia nastrój, a także odświeża powietrze.
  • olejek limonkowy – rześki aromat pachnący tropikami, przynosi radość i ukojenie.
  • olejek mandarynkowy – słodki, cytrusowy zapach, który obniża ciśnienie krwi i łagodzi napięcia, a także pomaga przy bezsenności.
  • olejek May Chang – słodki cytrusowy aromat, lekko drzewny, działa kojąco na nerwy i odświeża powietrze w pomieszczeniu. 

Olejki te można stosować w aromaterapii, dodając kilka kropel do dyfuzora, do kąpieli lub jako część masażu relaksacyjnego.

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top