Psychologia pozytywna – co to jest? Wizyta u psychologa zwykle kojarzy się z rozmową w gabinecie. W przypadku psychologii pozytywnej terapeuta nie ogranicza się do klasycznych metod. Wręcz przeciwnie! Psychologia pozytywna polega na korzystaniu z pełnego wachlarza możliwości. W przywracaniu emocji do równowagi nie bez znaczenia jest właściwa dieta, zdrowy relaks i regenerujący sen. Może właśnie dlatego autorzy programów terapeutycznych chętnie czerpią z naturoterapii. W tym artykule omówimy metody pracy terapeuty psychologii pozytywnej.
*
Psychologia pozytywna – co to jest?
Psychologia pozytywna to alternatywa dla klasycznej psychoterapii, która buduje świat pozytywnych skojarzeń. Ruch psychologii pozytywnej został zapoczątkowany stosunkowo niedawno, bo w 1998 przez psychologa Martina Seligmana. U jego podłoża leży przekonanie, że tzw. tradycyjna psychologia zbytnio skupia się na trudnych emocjach i zaburzeniach psychicznych. Należy więc stworzyć przeciwwagę w postaci badań nad tym, co powoduje, że człowiek jest szczęśliwy. Psychologia pozytywna polegająca m.in. na reorientacji psychologii z ludzkich słabości na siłę i zajmuje się podłożem dobrego samopoczucia i szczęścia, a przede wszystkim budowaniem dobrostanu. Poznajmy konkretne narzędzia stosowane w pozytywnym aspekcie psychologii:
- coaching transformacyjny,
- terapia poliwagalna,
- protokół SSP,
- terapie naturalne.
*Może Cię zainteresuje: Analiza transakcyjna – gra w dorosłego i dziecko
Coaching transformacyjny
Coaching transformacyjny to szczególny rodzaj prowadzenia transformacji osoby, która boryka się z kryzysem emocjonalnym. Praca z terapeutą dotyczy całej osoby, postrzeganej poprzez pryzmat jej własnej tożsamość oraz wizji i misji. Rola coacha polega na wspieraniu w wydobywaniu potencjału i przekuwaniu go w pozytywny wzrost. Coaching transformacyjny jest pewnego rodzaju ścieżką, która prowadzi do pełnej równowagi i dobrostanu.
Pacjent często nie zauważa, że ma zasoby w danym obszarze. Wspólna praca z doświadczonym terapeutą pozwala je wydobyć i jak najlepiej wykorzystać. Ze specjalistą korzystającym z metod psychologii pozytywnej łatwiej wypracować nowe nawyki. Dzięki temu można krok po kroku budować na solidnie uformowanym fundamencie swoją przyszłość. Celem pracy na tym etapie programu jest stabilny zdrowotny i emocjonalny stan, a nie jedynie wyjście z kryzysu emocjonalnego.
Może Cię zainteresuje: Breadcrumbing – co to znaczy w psychologii?
Co to jest terapia poliwagalna?
Terapia poliwagalna to mało jeszcze znana metoda pracy dla osób spoza środowiska terapeutów. Z pewnością warto ją poznać (książki lub kursy). Ze zdobyczy teorii poliwagalnej można skorzystać czy to w pracy samodzielnej, czy z terapeutą, który oferuje tego typu metody. Terapia poliwagalna została sformułowana przez amerykańskiego psychiatrę prof. Stephena W. Porgesa, który bazuje na założeniu, że życie emocjonalne człowieka ma podłoże biologiczne, a doświadczenia psychiczne ściśle wiążą się z procesami zachodzącymi w ciele. Głównymi pojęciami w teorii poliwagalnej są autonomiczny układ nerwowy oraz nerw błędny. Reguluje on działanie wielu organów wewnętrznych i wpływa na oddychanie, krążenie, trawienie oraz wydalanie. Metoda łączy pracę z ciałem i teorię poliwagalną, która jest wynikiem wieloletnich badań. Ten sposób pracy bazuje częściowo na technologii. Integralną częścią terapii poliwagalnej jest dźwiękoterapia.
Protokół Safe and Sound (SSP)
Safe and Sound Protocol (SSP) to pięciogodzinna interwencja dźwiękowa, która została opracowana w wyniku ponad 40. lat badań psychiatry prof. Stephena W. Porgesa. Poddanie się działaniu przetworzonej muzyki jest nieinwazyjne i reprezentuje nowoczesne podejście w pracy z pacjentem. Słuchanie muzyki i wybranych dźwięków pomaga poczuć spokój i równowagę. Praca z terapeutą w gabinecie lub indywidualnie polega na słuchaniu przefiltrowanej muzyki. Dźwięki regulują układ nerwowy, a celem terapeutycznym jest budowanie poczucia bezpieczeństwa i swobody w relacjach z ludźmi. Safe and Sound Protocol (SSP) wysyła sygnały bezpieczeństwa do układu nerwowego, tworząc nowy fundament dla świadomości. Metoda doskonale sprawdza się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz z dorosłymi w każdym wieku.
Terapie naturalne – redukcja stresu
Terapeuci tworzą własne autorskie programy psychologii pozytywnej, dobierając metody pracy z różnych dziedzin. Pacjenci potrzebują indywidualnych rozwiązań, by wyjść z takich problemów jak: odczuwanie chronicznego stresu, nerwica, depresja, fobie, kryzys emocjonalny i wypalenie w życiu prywatnym oraz zawodowym. Przywracanie równowagi emocjonalnej niekiedy wymaga zmiany diety na zdrowe odżywianie. Pacjent uczy się zdrowego relaksu i tego, jak zadbać o regenerujący sen. W programach terapeutycznych nie brakuje więc elementów terapii naturalnej: ziołolecznictwa, odpowiedniej diety i aromaterapii. Olejki eteryczne poprzez układ limbiczny mogą działać relaksująco, łagodzić stres lub pobudzać do działania.
Może Cię zainteresuje: Relaksacja Jacobsona – technika relaksacyjna dla dzieci i dorosłych