Grecki miód sosnowy – właściwości dla zdrowia

Zajrzyjmy do Grecji po miód sosnowy i jego wyjątkowe właściwości. Festiwal miodu w Antimachii na wyspie Kos odbywa się w pierwszą sobotę po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (po 15 sierpnia). Na miodowe święto przygotowuje się słodycze na bazie miodu, a odwiedzający mogą kupić słynny, lokalnie produkowany grecki miód. Uroczystości nie byłyby pełne bez towarzyszących im występów muzyczno-tanecznych w wykonaniu lokalnych grup artystycznych dorosłych i dzieci. Festiwal miodu to znakomita okazja, by poznać greckie miody, koniecznie miód sosnowy (piniowy) i przywieść słodkie suweniry z wakacji. 

Spis treści: 

 1. Miód sosnowy właściwości;
 2. Festiwal miodu w Antimachii;
 3. Miód sosnowy z pinii – najpopularniejszy miód w Grecji; 
 4. Jak, gdzie i kiedy powstaje miód sosnowy? 
 5. Właściwości prozdrowotne miodu sosnowego; 
 6. Miód spadziowy z pinii.

Festiwal miodu w Antimachii

Na festiwalu miodu w Antimachii warto spróbować różnych gatunków lokalnych miodów, wśród których na pewno będzie obecny miód sosnowy i miód tymiankowy oraz wiele wyrobów z pasieki. Rarytasem są lokalne dania na bazie miodu, ciasta, desery i dania wytrawne np. feta pieczona lub smażone w cieście filo i serwowana z płynnym miodem. Na wyspie Kos produkuje się rocznie około 200 ton miodu, a pszczelarstwem zajmuje się kilkadziesiąt rodzin mieszkających na wyspie. 

Współpraca:

Miód sosnowy z pinii – najpopularniejszy miód w Grecji

Miód sosnowy to odmiana miodu spadziowego o specyficznym aromacie i ciemnej barwie. Szacuje się, że 65 proc. całkowitej produkcji miodu w Grecji to miód sosnowy, w tym czysty miód z pinii. Miód sosnowy ma specyficzny smaki i jest bardzo gęsty – to cechy, dzięki którym można łatwo odróżnić spadziowy od miodów nektarowych kwiatowych. 

Ze względu na niską zawartość cukru miód sosnowy nie jest zbyt słodki. Naturalnie niska zawartość glukozy w miodzie sosnowym sprzyja utrzymaniu płynnej konsystencji, dlatego krystalizacja tego miodu przebiega dość wolno. Czyste miody sosnowe pozostają płynne przez ponad półtora roku, a mieszane miody np. sosnowo – wrzosowy krystalizują w ciągu kilku miesięcy.

Jak, gdzie i kiedy powstaje miód sosnowy?

Miód spadziowy powstaje w wyniku zbierania przez pszczoły i przetwarzania w pasiecie wydzieliny owada Marchalina hellenica, który pasożytuje na sośnie. Główne obszary produkcji miodu sosnowego znajdują się w rejonach, gdzie rosną lasy iglaste na wysokości powyżej 800 m n.p.n. Na terenach górzystych pszczoły mają dostęp do najczystszego surowca, Obszary, skąd pochodzi najbardziej ceniony i poszukiwany miód sosnowy to:

 • Północna Evia,
 • Halkidiki,
 • Arkadia na Peloponezie,
 • Thassos,
 • Skopelos,
 • Zakynthos,
 • Kos,
 • Podos.

Podstawowy zbiór miodu sosnowego trwa od sierpnia do października, a dodatkowy na wiosnę.

Właściwości miodu sosnowego

Miód sosnowy jest pomocny w infekcjach dróg oddechowych ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjne. Gęsta konsystencja sprawia, że miód osadza się na ściankach gardła, dzięki czemu neutralizuje bakterie, łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Sosnowy to miód o wysokiej wartości odżywczej. W składzie znajdziemy minerały i pierwiastki śladowe jak wapń, magnez, cynk, żelazo, miedź, które występują w dużym stężeniu. Miody sosnowe, w tym miód z pinii zawiera więcej enzymów, aminokwasów i minerałów niż miód nektarowy wytwarzany przez pszczoły z pyłków kwiatowych. Przeczytaj także: Miód nostrzykowy – niszowe miody z polskiej pasieki.

Miód spadziowy z pinii

Pinia to odmiana sosny, z której powstaje miód spadziowy, a także źródło jadalnych nasion znanych jako orzeszki piniowe. Drzewo osiąga wysokość 25-30 metrów, charakteryzuje się gęstą, szeroką koroną w przekroju przypominającą parasol. Z sosny piniowej pszczoły zbierają surowiec na miód piniowy o rewelacyjnych walorach smakowych, dlatego na terenach porośniętych przez pinie zauważyć daje się sporą ilość pasiek. Produkcja miodu piniowego występuje jedynie w południowo-wschodniej części Morza Śródziemnego. 

Miód sosnowy
Miód spadziowy

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top