Jadalne wodorosty: Glony do sushi i algi morskie bogate w jod 

Algi morskie - hodowla Zanzibar

Zielone, niebieskie, czerwone i brązowe algi morskie są uważane za superfood ze względu na korzystny wpływ na zdrowie. Wielu z nas poznało nori – glony do sushi, a do odkrycia jest dużo więcej m.in. glony wakame, kelp i kombu. Choć jadalne wodorosty nie są częścią naszej tradycyjnej kuchni, przyszedł czas, by włączyć je do diety. Algi są polecane przy chorobie Hashimoto ze względu na jod. Na blogu Jak Wyleczyć zobaczysz, że wszystkim przyniosą wiele korzyści!

Algi morskie

Algi morskie pomimo początkowej powściągliwości stają się popularne na Zachodzie i w Polsce. Zainteresowanie wodorostami rośnie wykładniczo do tego stopnia, że ​​obecnie uważane są za superfood. Ich wyjątkowy profil żywieniowy doskonale działa na zdrowie, co prowadzi do wielu korzyści w uzupełnieniu niedoboru mikroelementów. 

Algi, glony, wodorosty – jedno i to samo? 

  • Wodorosty – rośliny morskie klasyfikuje się ze względu na barwę: czerwone, brązowe, zielone, niebieskie, sine i żółtozielone. Pigmentacja wiąże się z ilością światła niezbędną do fotosyntezy. Głębokość wody, pływy morskie, temperatura i rodzaj wybrzeża, wpływa na zawartość składników odżywczych;
  • Algi są bogate w jod, więcej tego pierwiastka mają algi morskie niż glony słodkowodne i jest to podstawowa różnica między gatunkami;
  • Mikroalgi to spirulina i chlorella. Spirulina ma ciemnoniebieski kolor i jest bogata w białko, żelazo i wit B12. Chlorella intensywnie zielona ma delikatny smak i zawiera jod oraz dużo wapnia; 
  • Glony i algi to grupa organizmów, które nie mają wykształconych zróżnicowanych tkanek i większość z nich żyje w środowisku wodnym. Dostępne na rynku jadalne wodorosty to: nori (algi do sushi), wakame, kombu i kelp

Współpraca:

Algi morskie kelp zawierają jod
Algi morskie kelp (jod)

Glony bogate w jod na Hashimoto 

Wodorosty, a szczególnie algi morskie są bogate w jod. Pierwiastek zawierają glony do sushi, ale prawdziwą skarbnicą są glony kombu i kelp. Warto zauważyć, że zawartość jodu może różnić się w zależności od źródła pochodzenia wodorostów, głębokości wody, pływów morskich i dostępu światła. Wodorosty to produkty bogate w jod, powinny się nim zainteresować osoby z Hashimoto. Jod na tarczycę jest niezbędny do tego, by unormować pracę tarczycy, ale też schudnąć. Gruczoł tarczycy zarządza szybkością spalania tłuszczu. Sięgnij po algi morskie, zawierają naturalny jod, który jest tarczycy niezbędny do zarządzania tempem spalania tłuszczu trzewnego.

Kelp – jod na tarczycę 

Kelp bogaty w jod to gatunek algi, rosnącej w płytkiej, bogatej w składniki odżywcze słonej wodzie w pobliżu wybrzeży na całym świecie. Wodorosty kelp są źródłem substancji zwanej alginianem sodu. Składnik ten jest wykorzystywany jako zagęszczacz np. do lodów i sosów. Glony kelp są wykorzystywane w wielu różnych formach: surowe, suszone, sproszkowane i jako suplementy diety. Kelp zawiera jod – na tarczycę jest więc szczególnie polecany. Istnieją również badania potwierdzające pozytywne działanie algi kelp na leczenie cukrzycy. Morszczyn pęcherzykowaty należy do tego samego gatunku brunatnic, co kelp. Żyje w wodach słonych, głównie na półkuli północnej m.in. w Morzu Bałtyckim.

Algi morskie zawierają jod – pierwiastek życia 

Jod pierwiastek w 100 g wodorostów

Algi morskieZawartość Jodu
Nori Jod pierwiastek: 66 mikrogramów
WakameJod pierwiastek: 44 mikrogramy
KombuJod pierwiastek: 80 mikrogramów
KelpJod pierwiastek: 150-200 mikrogramów
ChlorellaJop pierwiastek 10-15 mikrogramów
SpirulinaJod pierwiastek: nie zawiera 
Morszczyn Jod pierwiastek 150 miligramów
Algi morskie wakame - sałatka
Algi morskie wakame – sałatka z wakame

Jadalne wodorosty – morskie warzywa Zanzibar 

Wodorosty wakame i inne wodorosty do jedzenia uprawiają kobiety na Zanzibarze. Farmy glonów to sposób na życie dla wielu mieszkańców wyspy, głównie kobiet z terenów wiejskich. Około 25 tys. osób uprawia algi morskie, a 150 tys. zajmuje się przetwórstwem. Tam powstają suszone wodorosty kombu. Dzięki warzywom z oceanu zarabiają na życie również zbierający dzikie algi morskie

Glony wakame, kombu, nori to morskie warzywa, które zawierają 10-20 razy więcej minerałów niż rośliny lądowe. Glony, oprócz tego, że zawierają jod, są bogate w witaminy i składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego metabolizmu.

Nori – glony do sushi

Algi morskie: Japonia i Korea

Wodorosty kombu to algi brunatne, które są uprawiane na przemysłową skalę w Korei i Japonii. Wyspa Hokkaido słynie z czystych wód przybrzeżnych, znakomitych warunków do hodowli wodorostów. Glony kombu tworzą zielone długie wstęgi, które malowniczo falują wraz z pływami morza i wysysają jod z bryzy morskiej. 

Wodorosty do sushi – uprawa

Wodorosty nori – popularne algi do sushi, są uprawiane i zbierane w Japonii, Chinach, Korei Południowej, na Hawajach i Tajwanie. Korzysta się z naturalnych warunków morskich, aby hodować glony nori, które są niezastąpionym składnikiem rolek sushi.

Glony w diecie to znakomity sposób na zdrowie. Nasza krew zawiera ponad 100 minerałów i pierwiastków śladowych, występujących w oceanie. Jadalne wodorosty zawierają je w najlepiej przyswajalnej postaci. Minerały zintegrowane w tkance roślinnej możemy lepiej wchłaniać niż suplementy diety. 

Nori - glony do sushi
Nori – glony do sushi

Algi i glony – źródło białka

Algi morskie zawierają jod w dużych ilościach, ponadto są źródłem wapnia i żelaza. Idealną formą spożywania wodorostów jest dodawanie ich do różnych potraw. Optymalna dzienna dawka wynosi 5-15 g suchych glonów. Można je używać do zupy, ryżu czy sałatek. W wielu daniach mogą stanowić ceny dodatek białkowy.

Ilość białka -algi morskie i mięso: 

  • Glony do sushi zawierają 41 g białka na 100 g produktu,
  • Mięso kurczaka – 18 g 
  • Wieprzowina – 11,7 g,
  • Wołowina – 20 g.

Algi morskie to zdrowa żywność prebiotyczna, korzystna w wielu stylach żywienia. Np. dieta SIBO powinna być bogata w różnorodne włókna prebiotyczne, które mogą sprzyjać rozwojowi pożytecznych bakterii w jelitach. Bakterie te odgrywają kluczową rolę w zdrowiu układu trawiennego i równowadze mikroflory jelitowej, dlatego algi morskie możne śmiało polecić jako zdrowe jedzenie! 

Katarzyna Labudda jest dietetykiem medycyny chińskiej i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi terapie żywieniowe i bloga Jak Wyleczyć. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Algi morskie do jedzenia
Algi morskie, wodorosty, glony do sushi

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top