Zdrowe przepisy kulinarne – ryż w diecie SIBO

Zdrowe przepisy kulinarne - ryż w diecie SIBO.

Ryż dobrze jest tolerowany i wchłaniany przy zespole rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Pozostałe ziarna popularnych zbóż mają wyższy od ryżu poziom błonnika i makrocząsteczek, którymi karmią się bakterie. Przy SIBO mieszka ich zbyt dużo w jelicie, by można jeść produkty z pszenicą i żytem. Jeżeli borykasz się z SIBO, poznaj zdrowe przepisy kulinarne na congee – kleik ryżowy polecany przez dietetyków przy stanach zapalnych jelit. Blog o zdrowiu JakWyleczyc także poleca ryż, ale w nieco innej wersji. Przetestuj na SIBO congee – to ostatnia deska ratunku, gdy wydaje Ci się, że już nic nie możesz jeść i wszystko inne szkodzi podrażnionym jelitom. 

*

*

Zdrowe przepisy kulinarne – podstawa diety SIBO 

Dieta SIBO powinna opierać się o zdrowe przepisy i kulinarne dania przyrządzone z produktów, które nie są wykluczone przy zespole rozrostu bakteryjnego. Nadmierna liczba bakterii w jelicie cienkim przy SIBO mieszka w niewłaściwym odcinku przewodu pokarmowego. Te bakterie zwykle bytują w okrężnicy (części jelita grubego), a fakt, że kolonizują nieprawidłowe miejsca, prowadzi do różnych nieprzyjemnych objawów, zaburzeń trawienia i wchłaniania. 

Współpraca:

Objawy SIBO – co mogą obejmować:

  • Wzdęcia i ból brzucha, 
  • Biegunkę, 
  • Uczucie pełności, 
  • Utratę masy ciała.

Zboża bezglutenowe takie jak ryż, kasza jaglana, kasza gryczana, amarantus i quinoa są dobrze tolerowane i wchłaniane, nie powodując powyższych objawów. Można je śmiało polecić w diecie SIBO do wykorzystania w zdrowych przepisach kulinarnych jako źródło węglowodanów. Mimo to indywidualna tolerancja pokarmów niekiedy różni się od przyjętego w leczeniu SIBO modelu. Dlatego warto obserwować swoje ciało i reakcje na konkretne produkty. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, aby dostosować dietę do swoich potrzeb.

Może Cię zainteresować: Oczyszczanie organizmu z metali ciężkich – dlaczego jest ważne?

*

Leczenie SIBO dietą dopasowaną do stanu jelit 

Leczenie SIBO to głównie dieta, która pełni w tym przypadku kluczową funkcję. Przetworzoną żywność należy zastąpić zdrowymi potrawami. Przepisy kulinarne najlepiej dostosować do zaleceń dotyczących specyficznej diety na SIBO:

  1. Dieta LOW FODMAP zakłada zmniejszone spożycie słabo wchłanianych, ale łatwo fermentujących oligo-, di- oraz monosacharydów i polioli. Produkty dozwolone przy SIBO o niskiej zawartości FODMAP to m.in. owoce: banany, jagody, maliny, cytrusy, winogrona, kiwi i warzywa: marchew, seler, ogórek, sałata, papryka, ryż, ziemniaki, a także mięso, ryby i jajka.
  2. Dieta GAPS (Gut and Psychology Syndrome) koncentruje się na odbudowie zdrowia jelit poprzez wyeliminowanie niektórych produktów, takich jak gluten, nabiał i cukry. Zaleca się przy SIBO spożywanie wywarów z kości, fermentowanych produktów mlecznych, mięsa, warzyw i zdrowych tłuszczów. 
  3. Dieta SCD (Specific Carbohydrate Diet) eliminuje z przepisów kulinarnych niektóre węglowodany, aby wspomóc zdrowie jelit. Produkty dozwolone to m.in. wybrane sery, mięso, jajka, warzywa, owoce, orzechy i ryby. 

*

Zdrowe przepisy kulinarne na congee

Kleik ryżowy congee (czytaj: kondzi) to bardzo pożywne i zdrowe śniadanie przy chorobie SIBO, ale nie tylko. Przepisy kulinarne na 33 rodzaje congee z różnorodnymi dodatkami poleca kanon medycyny chińskiej. Dieta jest jednym z filarów wschodniego systemu medycznego w terapii wielu chorób. Osoby z SIBO znajdą w tcm zdrowe przepisy kulinarne na śniadanie, obiad i kolację. Blog jakwyleczyc.com w zakładce Zdrowe odżywianie dostarcza wielu inspiracji na zdrowe przepisy kulinarne. 

Przetestuj na SIBO zdrowy przepis kulinarny na congee:

1 filiżanka ryżu i 6 filiżanek wody gotuj pod przykryciem przez 4-6 godzin na jak najmniejszym płomieniu. Zalecany gatunek ryżu to ryż basmati, ale możesz użyć dowolnej odmiany. Ta prosta zupa ryżowa jest łatwo strawna i przyswajalna przez osłabione jelita. SIBO to choroba, która często powoduje anemię wynikającą ze słabego wchłaniania, kleik ryżowy wzmacnia krew i dodaje energii

Możesz stosować rozmaite dodatki do congee:

  • fasolka adzuki ma działanie moczopędne, jest przydatna na obrzęki limfatyczne;
  • pestki moreli pomagają odprowadzać gazy jelitowe; 
  • marchew eliminuje wzdęcia;
  • kasztany jadalne wzmacniają nerki, kolana i lędźwie oraz zapobiegają hemoroidom;
  • koper włoski (fenkuł) łagodzi niestrawności żołądkowe i usuwa gazy. 

Zdrowe kulki ryżowe. PRZEPIS KULINARNY

Kulki przygotowujesz z kleistego ryżu do sushi. Oto przepis, jak gotować ryż do sushi: wsyp miarkę ryżu do garnka, zalej zimną wodą i płucz ziarna, zmieniając 3-4 razy wodę, aż będzie przezroczysta. Następnie odcedź ryż i zalej dwoma miarkami zimnej wody (proporcje: 1 miarka ryżu, 2 miarki wody) i gotuj pod szczelnym przykryciem przez około 20 minut. Pod koniec gotowania dodaj sól, a gdy ryż nieco przestygnie, wymieszaj go 1-2 łyżkami oleju z prażonego sezamu. 

*

Kulki ryżowe z algami nori

Przygotowanie kulek ryżowych jest łatwe i daje satysfakcję z własnoręcznie przygotowanej potrawy: Z ugotowanego ryżu formuj kulki wielkości piłeczki do ping-ponga i obtocz w ziarnach prażonego sezamu lub płatkach z wodorostów. Jak uzyskać płatki z alg? Wodorosty nori (algi do sushi) upraż na patelni, a następnie rozdrobnij i wykorzystaj jako panierkę do kulek ryżowych. 

Mochi – japońsk zdrowy PRZEPIS KULINARNY 

Mochi jest w Japonii tradycyjną potrawą leczniczą. Łatwo strawne danie stosuje się w przypadkach anemii na wzmocnienie krwi. Potrawę uzyskuje się z ucieranego słodkiego ryżu. Wykorzystaj ten zdrowy przepis kulinarny w leczeniu SIBO. 

Mochi nadziewane truskawkami i czerwoną fasolą

3 filiżanki słodkiego ryżu do mochi należy ugotować w 5 filiżankach wody z ½ łyżeczką soli. Gotuj słodki ryż przez 2-3 godziny, następnie przełóż do miski ze stali nierdzewnej i ucieraj, tak długo, aż popękają wszystkie ziarna. Masę ryżową możesz skropić od czasu do czasu wodą. Zwilżonymi dłońmi formuj kuleczki, paski lub kwadraty. Z podanych składników uzyskuje się około ½ kilograma ciastek ryżowych. Można je zjeść świeże, nadziewać różnymi dodatkami, panierować lub podsmażyć na patelni. Ciastka twardnieją po 12 godzinach, gotowe należy przechowywać w lodówce. W sklepach są dostępne ciastka mochi nadziewane np. czerwoną fasolą. Przed wyborem zwróć uwagę na zawartość cukru. 

*

Katarzyna Labudda jest dietetykiem, absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu i prowadzi praktykę dietetyczną. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem diety, kuracji lub stosowaniem suplementu diety w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.

*

Polecane produkty: 

Zdrowe przepisy kulinarne z ryżem basmati na SIBO.
Basmati ryż pełnoziarnisty
Przepis jak ugotować ryż do sushi?
Kleisty ryż do sushi
Zdrowe przepisy kulinarne z ryżem mochi
Ryż słodki do mochi
Algi nori
Zdrowe przepisy kulinarne z olejem sezamowym.
Olej z prażonego sezamu
Zdrowe przepisy kulinarne z czerwoną fasolą.
Czerwona fasola adzuki

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top