Jak gotować szparagi – proste i zdrowe przepisy na szparagi białe

Szparagi białe - jak gotować?

Sezon na szparagi jest krótki, rozpoczyna się w kwietniu i trwa do końca czerwca. Chłodna wiosna sprawia, że szparagi są jędrne i dorodne, a wzrost temperatury w dzień i w nocy – że szybko się skończą. To zrozumiałe, że chcemy gotować szparagi i serwować na różne sposoby, by się nimi nacieszyć, póki są dostępne. Warto przyrządzić zarówno szparagi białe, jak i zielone w kilku odsłonach. Na blogu Jak Wyleczyć dziś szparagi – przepisy warte wypróbowania. Zobacz, jak przyrządzić szaragi?

Szparagi białe czy zielone? 

Warto gotować szparagi białe i zielone. Które lepsze? Szparagi białe są delikatne w smaku, słodsze z nutą goryczy i mają kremową teksturę. Przez smakoszy uważane za bardziej wyrafinowane i mają wyższą cenę niż zielone. Jeśli chodzi o właściwości dla zdrowia, to bardziej wartościowe są szparagi białe. To wspaniałym środek oczyszczający krew. Więcej o właściwościach białych szparagów w kolejnym artykule. 

Polecane dla Ciebie: Szparagi – właściwości i korzyści zdrowotne w diecie

Różnica między białymi a zielonymi szparagami polega na metodzie uprawy. Białe są uprawiane bez dostępu światła słonecznego i nie wytwarzają chlorofilu. Z kolei zielone rosną na powierzchni ziemi w słońcu, produkują chlorofil i mają nieco trawiasty smak. Oba rodzaje pochodzą z jednego gatunku: Asparagus officinalis. Różnica polega na tym, jak roślina jest uprawiana i zbierana. 

Współpraca:

Gmina Przemęt w Wielkopolsce – królestwo szparagów

Polska jest na 13. miejscu pod względem produkcji szparaga na świecie. Zbiór szparagów trwa od połowy kwietnia do 20 czerwca. Mamy około 2,4 tysiąca hektarów szparagarni. Co ciekawe 50 proc. z nich funkcjonuje w Wielkopolsce, najwięcej w gminie Przemęt niedaleko Wolsztyna. Poza Wielkopolską największe uprawy są na Dolnym Śląsku i w województwie lubuskim.

Białe szparagi rosną w ciemności
Białe szparagi rosną w ciemności

Jak gotować szparagi białe? 

Właściwe gotowanie warzyw takich jak szparagi, bez ich rozgotowania, pozwala zachować 90 proc. wartości odżywczych. Podczas obróbki termicznej zniszczeniu ulega pewna część witaminy C, jednak wysoka temperatura rozbija strukturę celulozową, a dzięki temu inne składniki odżywcze stają się lepiej przyswajalne.

Jak gotować szparagi? Białe szparagi należy obrać i ułamać zdrewniałą część. Wstawić pionowo do wysokiego garnka, zalać wodą do ¼ wysokości, dodać sól, szczyptę cukru i przykryć. Delikatne główki gotują się na parze, a grubsze, dolne części są zanurzone we wrzątku. Od momentu, jak woda zacznie wrzeć, gotować około 7 – 10 minut. 

Gotowanie zmniejsza masę warzyw, ale ich smak jest bardziej skoncentrowany i pełniejszy. Gotowanie warzyw niszczy pasożyty, w tym ameby, które mogą przedostać się do układu pokarmowego wraz z surowym pożywieniem.

Białe szparagi
Obieraczka do szparagów

Jak przechowywać szparagi białe?

Ugotowane warzywa, w tym szparagi, powinny być spożywane nie później niż w ciągu 24 godzin. W lodówce lepiej przechowywać świeże szparagi i gotować tyle, ile chcemy spożyć na bieżąco. Szparagi są nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Są bogate w witaminy i minerały, a ich unikalny smak sprawia, że są chętnie wykorzystywane w kuchni. 

Jak przyrządzić szparagi?

Jak przyrządzić szparagi, by nie straciły unikalnego aromatu? Szparagi białe mają delikatny smak, który tłumią w potrawach takie składniki jak czosnek, ostry ser, pieprz i inne aromatyczne przyprawy. Do szparagów wybierajmy biały pieprz i minimalną ilość przypraw. Najlepiej smakują krótko gotowane z delikatnym sosem. 

Przepis na białe szparagi
Przepis na białe szparagi

Mój przepis – szparagi z sosem

Gdy pojawią się szparagi na straganach, warto wypróbować przepis: szparagi z sosem. Sos holenderski do szparagów pasuje wyśmienicie jako lekka przekąska lub dodatek do dania głównego. Szparagi z piekarnika i sos beszamelowy to znakomite połączenie na kolację. Lekka zupa szparagowa to danie, które warto polecić na obiad. 

Przepis na białe szparagi i sos beszamelowy 

Prosty przepis na białe szparagi z sosem beszamelowym:

Składniki na sos beszamelowy:

  • 1 łyżka masła,
  • 1 łyżka mąki,
  • ½ szklanki mleka,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek,
  • sól i pieprz,
  • gałka muszkatołowa,
  • szczypta cukru.

Przygotowanie: szparagi z sosem beszamelowym:

Szparagi gotować krótko, około 5 minut, by pozostały jędrne. Nie wylewać wody! 

Przyrządzić sos beszamelowy: masło roztopić, dodać mąkę, mieszać, aż powstanie jasna zasmażka i zalać zimnym wywarem z gotowania szparagów lub zimnym mlekiem. Rozprowadzić grudki, a gdy sos zgęstnieje, dodać tartą gałkę muszkatołową, sól i pieprz. 

Szparagi ułożyć w natłuszczonej formie, zalać beszamelem i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180°C na 20 – 25 minut. Grubsze szparagi zapiekać kilka minut dłużej, niż cienkie. 

Przepis: szparagi i sos holenderski

Składniki na sos holenderski 

  • 2 żółtka
  • 70-100 ml roztopionego masła
  • Sok z 1/2 cytryny
  • Sól
  • Pieprz biały

Przygotowanie: szparagi białe i sos holenderski 

Gotować szparagi ok. 7 – 10 min.

Rozpuść masło klarowane w małym rondelku. 

Przygotować naczynie do przyrządzania sosu na parze: na rondelu z wrzącą wodą postawić metalową miskę tak, by nie dotykała lustra wody. Do miski wbić żółtka (powinny być w temperaturze pokojowej) i energicznie ubijać mikserem, aż podwoją objętość.

Stopniowo po jednej łyżce dodawać stopione gorące masło, cały czas ubijając. Na końcu dodać sok z cytryny, przyprawić solą i białym pieprzem. Ubijać do momentu, aż sos zgęstnieje, będzie jasny i puszysty.

Sos holenderski serwować osobno w miseczce do gotowanych szparagów.

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i bloga Jak Wyleczyć. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Polecane dla Ciebie: Oczyszczanie organizmu z metali ciężkich – dlaczego jest ważne?

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top