Węgiel aktywny o właściwościach leczniczych od lat jest stosowany w domowej apteczce. Węgiel leczniczy jest skutecznym środkiem na biegunkę i zatrucie żołądkowe. Obecnie właściwości węgla aktywowanego coraz częściej wykorzystuje się w kosmetykach. Charakterystyczny czarny proszek to składnik preparatów do pielęgnacji twarzy czy włosów, a nawet pasty do zębów.
Węgiel aktywny leczniczy – naturalne pochodzenie
Węgiel aktywny o właściwościach leczniczych ma całkowicie naturalne pochodzenie. Surowiec do produkcji stanowią organiczne materiały, takie jak drewno, torf, węgiel brunatny czy łupiny kokosa lub innych orzechów. Tradycyjnie do celów leczniczych zalecany jest węgiel z drewna i kory brzozowej.
Obecnie węgiel aktywny pozyskuje się z miazgi drzewnej różnego pochodzenia. Odpowiednio wysoka temperatura spalania (około 400-800°C) to kluczowy element prawidłowego przebiegu procesu karbonizacji. Materiał powstały po spalaniu miazgi drzewnej jest aktywowany, a węgiel zyskuje dzięki temu silne właściwości absorpcyjne.
Węgiel aktywny – zastosowanie:
- leczniczo na biegunkę i zatrucia pokarmowe;
- opatrywanie ran, skaleczeń i otarć;
- uzdatnianie wody do picia;
- w kosmetologii;
- w przemyśle spożywczym.
Najmniej przetworzony węgiel aktywny występuje w postaci czarnego proszku. Preparaty lecznicze na biegunkę, w tym na biegunkę podróżnych, dostępne są zazwyczaj w formie tabletek z aktywnym węglem.
Węgiel aktywny – działanie lecznicze
Węgiel leczniczy, ze względu na silne właściwości adsorpcyjne, wykorzystuje się do oczyszczania i odtruwania organizmu w zakażeniach bakteryjnych i infekcjach wirusowych. Aktywny węgiel jest znakomitym adsorbentem, który wykazuje zdolność pochłaniania toksyn i patogenów z układu trawiennego. Ponadto niweluje wzdęcia, gazy jelitowe i inne czynniki mające wpływ na nadmierną perystaltykę jelit.
Biegunkę wywołuje zakażenie bakteryjne lub infekcja wirusowa jelit. W obu przypadkach węgiel wykazuje właściwości lecznicze. Węgiel aktywowany wiąże w przewodzie pokarmowym szkodliwe substancje, trucizny, bakterie oraz toksyny chemiczne np. pozostałości po lekach. Warto podkreślić, że jelita nie wchłaniają węgla, lecz jest on wydalany z kałem. Terapia węglem zmienia kolor kału na czarny. To naturalne zjawisko, którym nie należy się przejmować.
Jeśli chodzi o medycynę, węgiel aktywny zastosowanie ma również w przypadku uszkodzenia skóry. Aktywny węgiel o właściwościach leczniczych i jego zastosowanie do absorbowania substancji niepożądanych sprawdzają się przy wysięku z rany, na skaleczenia i otarcia. Leczniczy węgiel niweluje nieprzyjemny zapach i wiąże endotoksyny bakteryjne.
Węgiel aktywny – zastosowanie w filtrach do wody
Węgiel aktywny zastosowanie ma w oczyszczaniu wody pitnej z zanieczyszczeń. Granulki węgla wchodzą w skład filtrów do wody, opartych na odwróconej osmozie. Wkłady z węglem aktywnym uzdatniają wodę do picia w domowych dzbankach. Na rynku dostępny jest również wkład filtrujący do wody.
Węgiel aktywowany – właściwości pielęgnacyjne
Węgiel w proszku ma szerokie zastosowanie w produkcji kosmetyków. Znajdziemy go w składzie mydeł, szamponów, peelingów i masek do twarzy. Węgiel leczniczy wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu z jego właściwości korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Popularność zdobywa wybielająca pasta do zębów z węglem, który ma również właściwości ścierne. Węgiel leczniczy jako składnik past do zębów łagodzi choroby dziąseł, a przy tym usuwa przebarwienia z zębów i niweluje nieprzyjemny zapach z ust.
Kosmetyki dla mężczyzn zawierające w składzie węgiel mają właściwości pochłaniania przykrych zapachów. Szampon, mydło w kostce, czy peeling myjący z aktywnym węglem to chętnie wybierane produkty do codziennej higieny.
Na podsumowanie warto dodać, że węgiel bywa sprzymierzeńcem w krytycznych sytuacjach. Z rozmaitych informacji wynika, że tabletki z węglem odegrały rolę w przetrwaniu kataklizmu, trzęsienia ziemi czy skażenia środowiska. Przy utrudnionym dostępie do wody pitnej filtr z węgla drzewnego pomaga usunąć zanieczyszczenia i uzdatnić wodę do picia.
Przeczytaj także: Ile minerałów ma Sól Kłodawska, a ile butelka wody mineralnej?
Pingback: Oczyszczanie organizmu z metali ciężkich - dlaczego jest ważne? - jakwyleczyc.com