Krzem – pierwiastek życia. Co wypłukuje krzem z organizmu?

Krzem - pierwiastek występuje w skrzypie polnym

Krzem pierwiastek niezbędny do życia jest zaraz po tlenie, drugim, najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem na Ziemi. W organizmie człowieka krzem odpowiada za wiele procesów życiowych. Krzem (Si, łac. silicium) to minerał potrzebny do zachowania zdrowia, witalności i urody, jednak z upływem lat jego ilość w organizmie maleje. Również niektóre schorzenia mogą przyczyniać się do niedoboru krzemu. Co wypłukuje krzem z organizmu i jak uzupełnić niedobory krzemu? Na blogu Jak Wyleczyć, z tego artykułu dowiesz się, jaki krzem jest najlepiej przyswajalny i jak zrobić wodę krzemową domowym sposobem.

Krzem – pierwiastek życia

Życiodajny krzem to pierwiastek, który występuje we wszystkich tkankach organizmu człowieka. Krzem jest nazywany pierwiastkiem życia ze względu na pełnienie ważnej funkcji w organizmie. Krzem – pierwiastek jako nośnik informacji jest niezbędny do komunikacji mózgu z ciałem. Brak krzemu prowadzi do zaburzenia tej łączności i utraty kontroli nad funkcjami życiowymi, objawiające się różnymi schorzeniami.

Objawy niedoboru krzemu:

 • zaburzenia stanu tkanki łącznej – choroby kości, więzadeł, rozwój osteoporozy, paradontozy i artrozy
 • odkładanie się płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych
 • podwyższony poziom cholesterolu
 • skóra sucha i nadwrażliwość skóry
 • łamliwość paznokci i ich spowolniony wzrost
 • obniżenie odporności organizmu na infekcje, choroby górnych dróg oddechowych

Współpraca:

Krzem – pierwiastek odpowiedzialny za wchłanianie

W przypadku niedoboru krzemu zaburzeniu ulega wchłanianie innych pierwiastków. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ ok. 70 pierwiastków, obecnych w naszej diecie i niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, bez krzemu nie jest przyswajana. Krzem to pierwiastek życia, ponieważ na bazie krzemu powstaje chlorofil i hemoglobina, niezbędne składniki zarówno dla roślin, zwierząt, jak i człowieka. Jeśli we krwi brakuje krzemu, zmniejsza się zawartość tego pierwiastka w ścianach naczyń krwionośnych, co powoduje zaburzenie komunikacji w centralnym układzie nerwowym.

Co wypłukuje krzem z organizmu?

Tym, co wypłukuje krzem z organizmu, jest nadmierne spożycie antagonistów krzemu. Powinniśmy z rozwagą podchodzić do suplementacji m.in. magnezu i witamin. Antagoniści krzemu to: magnez, potas, chrom, witaminy B2, B5 i B6 oraz spożywanie tłuszczy nasyconych i kwasów tłuszczowych trans. Te czynniki wpływają hamująco na wchłanianie się krzemu.

Naturalne źródła krzemu

Naturalne źródło krzemu w diecie to warzywa i bogate w krzem – pierwiastek życia – wody mineralne. Aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na krzem, warto spożywać otręby ryżowe, pszenne i owsiane. Olej ryżowy – najbardziej rozpowszechniony w kuchni azjatyckiej tłuszcz do smażenia, jest wytwarzany z otrębów ryżowych, dlatego potencjalnie może być źródłem krzemu. Pierwiastek znajduje się także w warzywach takich jak: ogórki, cebula, kapusta, pasternak, rzodkiewki oraz zbożach: owies i brązowy ryż.

Krzemionka w skrzypie polnym

Skrzyp polny jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnej krzemionki. Ta roślina zdobyła popularność na całym świecie ze względu na swoje lecznicze właściwości. Skrzyp polny służy do przyrządzania naparów ziołowych, bogatych w krzem. Inne rośliny lecznicze, stosowane w ziołolecznictwie ze względu na dostępny krzem to dziewanna, kozieradka i pokrzywa.

Skrzyp polny bogaty w krzemionkę

Krzem – pierwiastek organiczny w płynie

Krzem organiczny w płynie może uzupełnić niedobory tego pierwiastka w naszych organizmach. Zapotrzebowanie na krzem wynosi około 20 mg na dobę. Z badań wynika, że spożywanie przetworzonej żywności dostarcza zaledwie 3 mg krzemu na dobę. Z tego powodu decydowana większość społeczeństwa (90 proc.) cierpi na niedobory krzemu i innych pierwiastków. Krzem organiczny w płynie, jako dodatek do diety, pomaga uzupełnić niedobory, ale podstawą w dostarczaniu niezbędnych składników pokarmowych zawsze powinna być zrównoważona, bogata w warzywa i owoce dieta.

Woda krzemowa – jak zrobić w domu?

W codziennej diecie woda krzemowa jest dobrym źródłem krzemu. Woda z krzemem to woda bogata w krzem organiczny, dodany do wody pitnej. Krzem – pierwiastek w formie proszku pozwala uzyskać domowym sposobem wodę krzemową. Dzienna dawka minerału wynosi 3 g (1 pełna łyżeczka). Najlepiej rozpuścić minerał w butelce wody źródlanej o pojemności 1,5 l i spożywać w ciągu dnia.

Krzem – pierwiastek w formie proszku jest suplementem diety, który stanowi uzupełnienie diety w krzem organiczny. Podstawowy składnik to amorficzna krzemionka (ponad 91 proc.), w połączeniu z wodą tworząc kwas ortokrzemowy, którego przyswajalność sięga 80 proc.

Katarzyna Labudda jest dietetykiem medycyny chińskiej i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi terapie żywieniowe oraz bloga Jak Wyleczyć. Przed rozpoczęciem kuracji lub stosowaniem suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.

Przeczytaj następny artykuł: Selen – jak zwiększyć spożycie selenu? Produkty bogate w selen

Produkty polecane w artykule:

Krzem pierwiastek do wody krzemowej
Krzem – pierwiastek do wody krzemowej
Krzem organiczny w płynie

Współpraca:

1 thought on “Krzem – pierwiastek życia. Co wypłukuje krzem z organizmu?”

 1. Fajne artykuły. Od dłuższego czasu szukam porad na temat mentów w oczach. Podejrzewam, że jest to spowodowane mniejszą ilością kolagenu ale może jestem w błędzie. mam 37 lat i coraz więcej tych nitek w oczach.
  Ogólnie prowadzę zdrowy tryb życia. Dużo się ruszam, nie jem produktów przetworzonych nie piję słodkich napojów itp.

  Czy coś jest Pani w stanie polecić?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top