Olejki eteryczne na lato – poczuj przyjemnie chłodzący efekt cool

Olejki eteryczne na lato

Nadeszło wyczekiwane lato, teraz stawimy czoła wysokim temperaturom. Niespełna 2,5 proc. gospodarstw domowych w Polsce korzysta z klimatyzacji. Czy istnieją naturalne sposoby na upały? Okazuje się, że nie trzeba długo szukać – niektóre olejki eteryczne mają właściwości chłodzące, a dzięki temu pozwalają przetrwać najgorętsze dni. Kiedy temperatura otoczenia rośnie, ciało potrzebuje wsparcia w utrzymaniu komfortu termicznego. Organizm zużywa mnóstwo energii, aby utrzymać stan równowagi zwanej homeostazą. Jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni? Olejki eteryczne mogą pomóc w niwelowaniu odczucia gorąca w pomieszczeniu. Jednym ze sposobów dostarczania organizmowi ochłody jest stosowanie olejków eterycznych, które mają właściwości chłodzące i orzeźwiające. Olejki eteryczne z efektem cool – jakie to olejki? Jak je stosować? 

Olejki eteryczne a układ limbiczny

Olejki eteryczne wnikają w układ limbiczny, powiązany ze zmysłem powonienia. Z tego względu, by lepiej poznać działanie olejków eterycznych, trzeba wziąć pod uwagę właśnie węch. W trakcie aromaterapii i inhalacji olejki eteryczne przedostają się do nosa i stymulują receptory węchowe. Receptory za pomocą neuroprzekaźników, wysyłają sygnały do układu limbicznego, który je przetwarza. Układ limbiczny uczestniczy m.in. w regulacji odczuwania głodu, pragnienia, popędu seksualnego. Co ciekawe, odpowiada również za wyzwalanie określonych emocji, takich jak strach, lęk oraz agresja. Układ limbiczny uczestniczy w wielu życiowych procesach.

Jak działają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne błyskawicznie przekazują konkretną informację modulującą odczuwanie czynników zewnętrznych. Jeśli poczujemy w nozdrzach zapach olejku eterycznego z mięty pieprzowej, niemal od razu odczuwamy ochłodzenie. Zapach pomaga wyzwalać także inne odczucia, takie jak złagodzenie bólu, uwolnienie od stresu czy poprawienie nastroju. Układ limbiczny, o którym już wspominaliśmy, jest łącznikiem między układem nerwowym, oddechowym i trawiennym a mózgiem. Korzystając z dobrodziejstwa natury, jakim są olejki eteryczne, możemy zatem wpływać na poprawę metabolizmu, wzmacniać układ odpornościowy, a także wspierać się nimi w leczeniu wielu schorzeń.

Współpraca:

Mgiełka zapachowa z dyfuzora ultradźwiękowego

Olejek eteryczny dociera do układu limbicznego błyskawicznie, gdy rozpylimy go w formie drobnych cząsteczki. Dyfuzor do olejków eterycznych rozprasza delikatną mgiełkę zapachową za pomocą fali ultradźwiękowej. Mieszanina cząsteczek olejku eterycznego i pary wodnej unosi się w powietrzu, wraz z oddechem jest transportowana do układu limbicznego. 

Olejki eteryczne tracą swoje właściwości pod wpływem wysokiej temperatury. Zaletą dyfuzora ultradźwiękowego jest to, że do wytworzenia mgiełki nie podgrzewa wody, a dzięki temu ekstrakty zachowują pełne spektrum właściwości. 

Olejki eteryczne tłoczone na zimno

Wybierając olejki eteryczne, powinniśmy zwrócić uwagę, na to, w jaki sposób zostały pozyskane. Wybierajmy olejki zapachowe tłoczone na zimno, które są w 100 proc. olejkami eterycznymi, bez olejów bazowych. Przy okazji warto zwrócić uwagę na różnicę w działaniu dyfuzora i kominka z podgrzewaczem. Korzystanie z kominków zapachowych wiąże się z podgrzewaniem, potrzebnym do parowania wody. To z kolei zmienia subtelne właściwości olejków eterycznych i informacji trafiającej do układu limbicznego poprzez receptowy. Ma to znaczenie nie tylko podczas stosowania olejków eterycznych z efektem chłodzącym, ale wszystkich olejków roślinnych. W przeciwieństwie do podgrzewacza dyfuzor ultradźwiękowy współdziała z właściwościami subtelnych olejków. 

Olejki eteryczne z mięty pieprzowej
Mięta pieprzowa – efekt cool doskonały na upały

Olejki eteryczne z efektem chłodzącym 

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej ma właściwości chłodzące i orzeźwiające, co czyni go idealnym zapachem do stosowania w czasie upałów. Oto lista wybranych olejków eterycznych rekomendowanych na upały: 

  • Mięta pieprzowa – zdecydowanie najbardziej chłodzący olejek eteryczny dzięki zawartości mentolu. Mięta pomaga w łagodzeniu bólu głowy i nudności, a także wykazuje właściwości antybakteryjne. 
  • Cytryna – olejek eteryczny cytrynowy zimnotłoczony ze skórki cytryny pomaga w oczyszczaniu powietrza w pomieszczeniu. Ponadto orzeźwia, sprzyja koncentracji i działa ściągająco. Rześka cytryna ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.
  • Eukaliptus – olejek eteryczny z eukaliptusa pomaga w łagodzeniu objawów alergii. Świeżość eukaliptusa udrażnia nos i zatoki oraz ułatwia oddychanie. Znane są również właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne eukaliptusa. Na pewno warto wykorzystać chłodzący efekt eukaliptus w upały do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach.
  • Lawenda – olejek eteryczny z lawendy warto mieć zawsze pod ręką, ponieważ pomaga w łagodzeniu stresu i poprawie jakości snu. Olejek eteryczny z lawendy ma efekt cool, a równolegle wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.
  • Szałwia muszkatołowa – olejek eteryczny z efektem cool o ziołowym zapachu i właściwościach chłodzących. Szałwia muszkatołowa ma zdolność obniżania zbyt wysokiego ciśnienia i przynosi wiele korzyści dla zdrowia kobiet.
Olejki eteryczne mięta pieprzowa
Physalis mięta pieprzowa

Olejki z efektem cool

Olejki eteryczne na upały można stosować na wiele sposobów: do dyfuzora, inhalacji, masażu, kąpieli i bezpośrednio na skórę, jak perfumy. Spożywcze olejki eteryczne natomiast warto dodać do wody pitnej lub sałatek z warzyw i deserów owocowych. Pamiętajmy jednak, że olejki eteryczne zimnotłoczone, podobnie jak miód pszczeli, traci właściwości po podgrzaniu. Z uwagi na unikatowe właściwości musimy obchodzić się z nimi odpowiednio subtelne. Przede wszystkim szkodzi im, podobnie jak naszemu ciału, podgrzewanie do temperatury powyżej 40 stopni. Wiele firm proponuje olejki i dyfuzory do olejków. Physalis oferuje olejki eteryczne BIO w przystępnej cenie do bezpośredniego spożycia, rozcieńczone wodą i aromaterapii oraz inhalacji.

Więcej w artykule: Pora na owoce cytrusowe

Dyfuzory do olejków eterycznych
Dyfuzory do olejków

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top