Refleksologia stóp na zdrowe nerki i pęcherz moczowy 

Refleksologia stóp na nerki i pęcherz moczowy

Refleksologia udowadnia, że zdrowie i dobre samopoczucie leżą w naszych rękach. Dokładniej w stopach i dłoniach, ponieważ są one połączone z głównymi narządami ciała. Wszystko, co musimy zrobić, to wywierać nacisk na okolice dłoni i stóp, aby przynieść ulgę w niektórych dolegliwościach. Jeśli odczuwasz ból ze strony nerek i pęcherza moczowego, refleksologia stóp i dłoni może przynieść ulgę w tych stanach.

Refleksologia stóp a medycyna chińska

Refleksologia stóp to jedna z techniki leczenia, stosowana w TCM. Tradycyjna medycyna chińska uważa nietrzymanie moczu za zaburzenie energii Qi. Pęcherz moczowy i zwieracze odbytu to „bramy”, przez które pozbywamy się toksyn. Do sprawnego funkcjonowania pęcherz moczowy i zwieracze odbytu wymagają odpowiedniej ilości energii. 

Śledziona odpowiedzialna za mięśnie 

Refleksologia stóp jest techniką nakierowaną na receptory na stopach połączone siatką meridianów z organami wewnętrznymi. Narządy główne w medycynie chińskiej występują w pięciu parach:

Współpraca:

  • Śledziona i żołądek;
  • Nerki i pęcherz moczowy;
  • Płuca i jelito grube;
  • Serce i jelito cienkie,
  • Wątroba i woreczek żółciowy. 

Śledziona odgrywa znaczącą rolę w transporcie i przekształcaniu płynów oraz pokarmów, a także odpowiada za rozwój i stan mięśni organizmu. Wydalanie stolca jest bezpośrednio związane z funkcjonowaniem mięśni, więc jeśli chcesz pozbyć się problemów podczas oddawania stolca, musisz celować w śledzionę. 

Polecane: Tradycyjna medycyna chińska. Pięć elementów TCM 

Refleksologia stóp na nietrzymanie moczu 

Nietrzymanie moczu jest zwykle wynikiem wielu problemów, wynikających z zaburzenia energii nerek. Uzdrawiająca moc refleksologii stóp i dłoni oraz akupunktury jest jednym ze sposobów wzmacniania energii Qi nerek. Należy również stymulować punkty wokół meridianu pęcherza, aby pomóc kontrolować przepływ moczu. 

Refleksologia stóp na choroby nerek 

Refleksologia stóp i dłoni jest techniką pomocną we wspieraniu leczenia chorób nerek. Możemy użyć refleksologii w połączeniu z innymi praktykami holistycznymi, aby zainicjować uzdrawianie i leczenie. Po zabiegu refleksologii, jeśli to możliwe, warto wprowadzić dietę oraz zioła lecznicze, by wzmocnić efekt leczniczy. 

Miliony ludzi cierpią współcześnie na choroby nerek, a smutne jest to, że jest wiele osób, które są narażone na zwiększone ryzyko zachorowania, a większość z nich nie ma o tym pojęcia. Podobnie jak w przypadku wszystkich chorób, możesz powstrzymać pogarszanie się choroby nerek. Wczesne wykrycie może pomóc w zapobieganiu postępowi choroby nerek, prowadzącej do postępującej niewydolności nerek. 

Znaczenie nerek w naszym ciele

Nerki odgrywają znaczącą ważną rolę w naszym organizmie, ponieważ eliminują toksyny. Oczyszczają krew i pozbywają się odpadów i nadmiaru płynów, utrzymując równowagę soli i minerałów we krwi, a także utrzymując poziom ciśnienia krwi. W miarę uszkodzenia nerek w organizmie gromadzi się coraz więcej produktów przemiany materii i płynów. Prowadzi to do różnych problemów zdrowotnych, takich jak obrzęk kostek, wymioty, zły sen, osłabienie i duszność.

Punkt akupresurowy nerek
Punkt akupresurowy nerek

Jak refleksologia stóp działa na chore nerki? 

Refleksologia stóp i dłoni korzysta z punktów akupresurowych dla nerek, które pomagają usunąć toksyny. Możesz po prostu nacisnąć punkty choroby nerek w obu rękach i nogach, aby rozpocząć proces rekonwalescencji. Jeśli cierpisz na przewlekłą niewydolność nerek, powinieneś stosować akupresurę wraz z innymi opcjami leczenia, takimi jak leki i odpowiednie porady medyczne.

Refleksolog uciska receptory na stopach

Refleksolog wywiera ręczny nacisk na określone punkty na stopie odpowiedzialne za narządy. Kiedy używa się igieł, aby stymulować receptory na stopach, zabieg jest znany jako akupunktura. Specjalista refleksolog stymuluje kilka punktów na stopie, kostce i wokół drugiego kręgu lędźwiowego przez co najmniej trzy do 10 sekund, na początku, a następnie rozciąga stymulację na okres od 15 minut do godziny.

Refleksologia stóp – mapa punktów nerek

Receptory na stopach: Nerka 3 – znajdują się w pobliżu wewnętrznej kości skokowej, która poprawia Qi nerek. Leczy to częste napady oddawania moczu i zaparcia.

Refleksologia stóp - punkt Nerka 3
Receptory na stopach Nerka 3

Receptory na stopach: Nerka 6 – punkt akupresury pomaga rozwiązać problemy z kontrolą pęcherza. Zlokalizujesz ten punkt poniżej wewnętrznej kości skokowej, dokładnie między dwoma ścięgnami, które znajdziesz, gdy zginasz stopę.

Refleksologia stóp - punkt Nerka 6
Punkt Nerka 6

Punkt Nerka 7 – Zlokalizuj punkt 5 cm nad kością skokową i jest wyrównany z nerką 3. Ten punkt łagodzi nietrzymanie stolca z powodu biegunki lub zaburzeń czerwonkowych.

Punkt Śledziona 6 – zlokalizuj ten punkt 7,5 cm nad kością skokową. Ten punkt pomaga wzmocnić qi śledziony i łagodzi stany, takie jak wzdęcia, biegunka i katar.

Refleksologia stóp - punkt śledziona 6
Punkt Śledziona 6

Powiązany artykuł: Jak wzmocnić nerki dietą i ziołami medycyny chińskiej. PRZEPISY 

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i bloga Jak Wyleczyć. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Infografiki ze strony Modern Reflexology

Kosmetyki naturalne na bazie oliwy z oliwek

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top