Zielona herbata liściasta – właściwości i działanie na zdrowie

Zielona herbata właściwości zdrowotne

Zielona herbata według klasycznego chińskiego ziołolecznictwa ma wiele zastosowań, a niektóre gatunki mogą być szczególnie korzystne dla zdrowia. Herbata zielona może służyć jako środek wspomagający trawienie. W celu wydobycia z zielonej herbaty właściwości zdrowotnych nie należy jej długo namaczać, lecz krótko zaparzać. Drugie parzenie listków jest często bardziej cenne ze względu na subtelniejszy smak, bez dominujących kwasów garbnikowych. Na nieżyt jelit i biegunkę natomiast pomaga długo gotowana herbata.

Zielona herbata właściwości zdrowotne

Zielona herbata ma właściwości zdrowotne, które czynią ją korzystną dla naszego organizmu. Filiżanka herbaty może służyć jako środek wspomagający trawienie, ze względu na zdolność rozpuszczania oleju i tłuszczów zwierzęcych, zawartych w ciężkostrawnym pożywieniu.

Sencha i matcha – działanie

Herbaty zielone, takie jak sencha, matcha, moya matcha są bogate w antyoksydanty zwane polifenolami, które pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie, zapobiegając uszkodzeniom komórek. Sprawdźmy, na co pomaga zielona herbata?

Współpraca:

Zielona herbata – na co pomaga:

  • Poprawa funkcji mózgu – kofeina w herbacie nie tylko pobudza, ale także poprawia funkcjonowanie mózgu, pamięć i szybkość reakcji;
  • Zdrowie serca – herbata może poprawić zdrowie serca, obniżając poziom „złego” cholesterolu LDL i triglicerydów;
  • Zapobieganie cukrzycy – regularne picie herbaty może pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2, poprawiając wrażliwość na insulinę;
  • Zdrowie jamy ustnej – napar z liści herbaty ma właściwości antybakteryjne, które mogą pomóc zapobiegać próchnicy zębów, poprawiając zdrowie jamy ustnej.

Polecane: Wysoki cholesterol – dieta na podwyższone trójglicerydy

Zielona herbata a ciśnienie

Herbata zielona liściasta wpływa na zdrowie, w tym wpływ na ciśnienie krwi. Napar podnosi, czy obniża ciśnienie? Badania wykazały, że spożywanie herbaty wpływa na zmniejszenie napięcia współczulnego układu nerwowego, który jest podstawowym mechanizmem krótkookresowej regulacji ciśnienia tętniczego

Zmniejszenie ciśnienia krwi: Picie herbaty u osób z nadciśnieniem może pomóc zmniejszyć ciśnienie krwi średnio o 3,53 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego i o 0,99 mm Hg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Im dłuższy czas regularnego stosowania herbaty, tym większy spadek ciśnienia notowano. 

Zielona herbata a nadciśnienie: Już jedna szklanka herbaty zielonej dziennie obniża ciśnienie krwi wśród osób z nadciśnieniem, jeszcze większe efekty zaobserwowano przy ilości dwóch szklanek dziennie. Herbata ogranicza także ryzyko śmierci, związanej z nadciśnieniem oraz zmniejsza szanse zachorowania

Herbata ma wiele korzyści zdrowotnych, nie zastąpi jednak zrównoważonej diety i zdrowego stylu życia. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem jakichkolwiek znaczących zmian w diecie. 

Herbata na noc
Zielona herbata na noc

Herbata zielona na noc

Czy zielona herbata pobudza? Napój ma wiele korzyści zdrowotnych, a jego wpływ na sen może zależeć od indywidualnej reakcji organizmu i sposobu parzenia. Herbata może mieć zarówno działanie pobudzające dzięki kofeinie, jak i uspokajające i relaksujące dzięki zawartości teaniny. To, jak zadziała, zależy od sposobu parzenia oraz rodzaju herbaty. 

Ze względu na sposób parzenia – drugi i trzeci napar zielonej herbaty działają relaksująco, bo z liści wydobywa się więcej cennych antyoksydantów. Herbata z pierwszego parzenia jest idealna na rano. Natomiast na noc najlepiej wypić herbatę z drugiego lub trzeciego parzenia. 

Herbaty zielone bogate w alkaloidy, takie jak sencha i matcha powinno się spożywać rano lub wczesnym popołudniem. Ich pobudzające działanie wieczorem, może utrudnić położenie się spać lub zaburzyć jakość snu. Każdy organizm jest inny i może inaczej reagować na herbatę. Dlatego zawsze warto obserwować, jak ciało reaguje na picie zielonej herbaty wieczorem. Jeśli zauważysz, że utrudnia Ci to zasypianie, lepiej ograniczyć jej spożycie na kilka godzin przed snem.

Zielona herbata w ciąży

Zielona herbata ma wiele korzyści zdrowotnych, ale jej spożycie w ciąży może wymagać pewnej ostrożności. Napar z liści krzewu herbacianego jest źródłem mikro- i makroelementów, takich jak wapń, potas czy cynk oraz witamin z grupy A, B, C i E. Picie herbaty w ciąży, w umiarkowanych ilościach, może usprawniać przepływ krwi i poprawiać kondycję naczyń krwionośnych. Może to zapobiegać zarówno zbyt niskiemu ciśnieniu krwi, jak i nadciśnieniu. Lekarze zalecają ograniczenie spożycia herbaty sencha lub bancha do jednej, najwyżej dwóch filiżanek dziennie. 

Zielona herbata na odchudzanie

Zielona herbata jest często kojarzona z odchudzaniem, ale jej wpływ na utratę wagi jest bardziej skomplikowany. Herbata zawiera składniki, takie jak polifenol EGCG i kofeina, które mogą przyspieszać metabolizm tłuszczów. Jednak samo picie herbaty bez diety redukcyjnej i ruchu nie doprowadzi do znaczącego spadku wagi.

Wiele osób jest podatnych na sugestie, dlatego istnieje efekt placebo. Świadomość, że herbata pomaga w odchudzaniu, zachęci do jej regularnego spożywania, dzięki czemu faktycznie będzie miała szansę zadziałać. 

Moya Matcha
Matcha herbata ze sproszkowanych lisci

Matcha – nietypowa herbata liściasta

Japońska matcha to zielona herbata, ale nie jest to typowa herbata liściasta. Matcha to sproszkowane liście zielonej herbaty. Podstawowa różnica między matchą a zieloną herbatą liściastą polega na unikalnym procesie produkcji i formie spożycia. Krzewy herbaciane, z których powstaje matcha, osłania się matami, by zmniejszyć ekspozycję liści na światło słoneczne. Dzięki temu herbata matcha zyskuje jeszcze lepsze właściwości. Zebrane liście są suszone, a potem starte na proszek, który zachowuje intensywnie zielony kolor. Dlatego, mimo że matcha pochodzi z liści herbaty, nie jest to typowa herbata zielona liściasta.

Jak przyrządzić zieloną herbatę? Sposoby parzenia

Klasyczny napar z zielonej herbaty przygotowuje się, zalewając liście gorącą wodą, a następnie je usuwając. Herbatę matcha przygotowuje się w wyjątkowy sposób. Zalewa się proszek i miesza z wodą, aby się rozpuścił, a następnie spożywa. Zobacz, jak przyrządzić zieloną herbatę liściastą w celach leczniczych i konsumpcyjnych.

Herbata na nieżyt żołądka

W celach leczniczych na biegunkę, nieżyt żołądka lub zapalenie jelit herbata powinna być mocna, gotowana na wolnym przez 30 minut lub dłużej. Należy pić po jednej łyżeczce kilka razu dziennie. 

Sencha – filiżanka klasycznej herbaty

Herbata sencha nie należy jej długo namaczać w celu wydobycia właściwości zdrowotnych. Jedna z popularnych metod zaparzania herbaty sencha polega na przelaniu wrzątku przez liście herbaty umieszczone na sitku. Drugie parzenie listków pozwala uzyskać napar o łagodniejszym smaku, dlatego jest bardziej cenione przez smakoszy herbaty. 

Bancha i kukicha – łagodna zielona herbata 

Zielona herbata o mniejszej zawartości kofeiny i dużej zawartości minerałów pochodzi z krzewu herbacianego bancha i kukicha. Niewielka ilość kofeiny w tych typach herbaty zapewnia łagodną stymulację i pomaga w trawieniu. 

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i bloga Jak Wyleczyć. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Zielona herbata kukicha
Kukicha łagodna
Herbata zielona Bancha
Bancha łagodna
Zielona herbata Sencha
Sencha klasyczna zielona herbata
Herbata Moya Matcha
Moya Matcha sproszkowana herbata

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top