Uzdrowiska z wodą radonową. Jak działają wody lecznicze?

Uzdrowiska w Polsce - woda radonowa

Woda radonowa lecznicza doskonale gasi pragnienie, a dzięki wyjątkowej kompozycji składników mineralnych, ma właściwości lecznicze. Uzdrowiska powstały w pobliżu źródeł wody leczniczej. W kilku wyjątkowych uzdrowiskach w Polsce występują wody radonowe, które zawierają Radon – pierwiastek promieniotwórczy. Lecznicze wody radoczynne obniżają poziom cukru we krwi, pobudzają perystaltykę jelit i regulują cholesterol. Wody radonowe przyspieszają zrastanie kości po złamaniu. Stymulują procesy kościotwórcze, dlatego są stosowane w leczeniu osteoporozy i rehabilitacji osób po urazach, złamaniach i operacjach. Wody radonowe mogą być stosowane do picia i do zabiegów balneoterapii. Poznaj unikatowe walory wody radonowej uzdrowiska Świeradów-Zdrój i cenionych marek wód leczniczych.

Spis treści:

  1. Uzdrowiska z wodą radonową;
  2. Woda radonowa z uzdrowiska a woda z kranu;
  3. Jakie wody lecznicze występują w uzdrowiskach? 
  4. Woda radonowa, szczawy, solanki, wody żelaziste;
  5. Woda radonowa – właściwości lecznicze;
  6. Jonizująca woda radonowa;
  7. Woda radonowa z uzdrowiska Jedlina-Zdrój;
  8. Gdzie występuje woda radonowa?
  9. Uzdrowisko z zabiegami balneoterapii wodą radoczynną;  
  10. Woda radonowa na złamanie kości;
  11. Jak korzystać z wód leczniczych w domu? 
  12. Kąpiele lecznicze w domu.

Wody radonowe z uzdrowiska a woda z kranu 

Wody radonowe przyciągają do miejscowości uzdrowiskowych na leczenie i regenerację organizmu. Uzdrowiska położone w górach lub na nizinach wydobywają wody lecznicze z głębi Ziemi. Woda źródlana nie zawiera zanieczyszczeń, jest krystalicznie czysta i wysycona cennymi pierwiastkami. Woda z minerałami zostaje uznana za leczniczą tylko wtedy, jeśli będzie miała wystarczająco bogaty skład. W laboratorium sprawdza się ilość pierwiastków cennych dla zdrowia. Szczegółowo bada się również zwartość składników, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ dla zdrowia. 

Współpraca:

Woda z uzdrowiska różni się od tej, pochodzącej z wodociągów. Przede wszystkim jest czysta i wolna od zanieczyszczeń organicznych i chemicznych, w przeciwieństwie do wody z kranu. Pamiętajmy, że woda kranowa nieustannie krąży w obiegu. Dzięki uzdatnianiu chemią zmienia się ze ścieków w wodę pitną. Następnie trafia znowu do ścieków, a po oczyszczeniu ponownie do obiegu. Problemem jest zanieczyszczenie wody kranowej. Niektóre pasożyty uodporniły się na środki uzdatniające wodę, dlatego mimo starań, woda z kranu może być źródłem zakażeń pasożytami. Tym bardziej woda z głębi Ziemi jest dla nas cenna i wyjątkowa.

Może Cię zainteresuje: Pasożyty w ciele człowieka – objawy i źródła zakażeń ludzi

Wody lecznicze oferują nie tylko uzdrowiska, można je kupić w sklepie lub przez internet. Wodę bogatą w minerały rozlewa się do opakowań, chroniących przed działaniem światła. Kupimy wodę leczniczą w kartonie, ciemnych szklanych butelkach lub w opakowaniach z plastiku. Woda lecznicza nie jest aż powszechnie dostępna, jak by się mogło wydawać. Tylko niewielka jej część wydobywana z czystych źródeł trafia do sprzedaży. 

Uzdrowisko Świeradów-Zdrój - woda radonowa
Fontanna uzdrowiska Świeradów-Zdrój

Jakie wody lecznicze występują w uzdrowiskach?

Naturalne wody lecznicze z uzdrowiska dzieli się ze względu na ich skład, który decyduje, w jaki sposób spożycie wody wpływa na zdrowie.  Dostępne w Polsce wody leczniczej to m.in.:

  • Jan woda lecznicza ze źródeł w uzdrowisku Krynica-Zdrój o właściwościach oczyszczających organizm. Woda Jan jest zalecana w chorobach nerek i dróg moczowych. Skład wody wspomaga leczenie cukrzycy i otyłości, a także obniża poziom cholesterolu we krwi. Płukanie jamy ustnej wodą Jan sprzyja leczeniu parodontozy. 
  • Franciszek woda lecznicza zalecana w chorobach wrzodowych, przewlekłych nieżytach żołądka i dwunastnicy, dróg żółciowych, zaparciach. Łagodzi objawy po wypiciu dużej ilości alkoholu.
  • Zuber woda lecznicza wspomaga trawienie, łagodzi nadkwasotę, wspomaga leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy. Woda Zuber przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, powodując utratę zbędnych kilogramów. Zuber w połączeniu z wodą Jan wspomaga leczenie chorób naczyń obwodowych i miażdżycy.
  • Słotwinka woda lecznicza na alergie, wspiera leczenie cukrzycy i otyłości. Z powodzeniem stosowana w chorobach górnych dróg oddechowych, a także polecana w stanach przewlekłego stresu i depresji.

Wody radonowe, szczawy, solanki, wody żelaziste

Wody lecznicze zgodnie z prawem geologiczno-górniczym dzielą się na trzy kategorie wg następujących kryteriów: warunki geologiczne i hydrogeologiczne obszarów, na których występują, zawartość składników swoistych, a także swoistych cech fizycznych. Charakterystyczny skład wody sprawia, że może ona mieć właściwości lecznicze i korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Każda woda lecznicza ma nieco inne właściwości, zależne od składu pierwiastków śladowych. 

Wśród rodzajów wód leczniczych wyróżnia się m.in.:

  • Szczawy – mają w składzie dwutlenek węgla oraz kwaśne węglany sodu i wapnia; 
  • Wody żelaziste, które zawierają wysokie stężenie wodorowęglanu żelazawego; 
  • Wody siarczane – zawierają chlorek sodu i szereg związków siarki; 
  • Solanki i wody gorzkie;
  • Cieplice – gorące źródła; 
  • Wody radioaktywne, np. wodę radonową z pierwiastkami promieniotwórczymi.
Wody radonowe od 1906 roku zastosowane w. Jachymovie, Czechy

Wody radonowe – właściwości lecznicze

Wody radonowe właściwości lecznicze zawdzięczają składowi i obecności radonu – pierwiastka promieniotwórczego. Radon w odpowiednim stężeniu wykazuje działanie korzystne dla zdrowia. Wody radoczynne, wody radonowe mają szerokie zastosowanie terapeutyczne w uzdrowiskach. Koncepcja polega na spożywaniu wody leczniczej i zabiegach uzdrowiskowych. Kąpiele radonowe w basenie trwają kilkanaście minut i pomagają zredukować przewlekły ból, obniżyć ciśnienie tętnicze, poprawić ukrwienie narządów wewnętrznych i skóry. Stosuje się również krótsze natryski oraz inhalacje. Zabiegi regeneracyjne z wykorzystaniem wody radonowej polecane są sportowcom. Kąpiel radonowa zadziała na skórę leczniczo w przypadku łuszczycy czy trądziku.

Kąpiele w wodzie radonowej

Do uzdrowiska na terapie wodą radoczynną przyjeżdżają osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz na rehabilitację po urazach np. złamaniach kości. W sanatorium tworzy się idealne warunki do zażywania leczniczych kąpieli. Jest tu również okazja, by wody radonowe pić i wdychać uzdrawiającą parę podczas inhalacji górnych dróg oddechowych

Jonizująca woda radonowa

Spożycie wody ze zwiększoną zawartością radonu powoduje, że największą dawkę promieniowania jonizującego otrzyma przewód pokarmowy, a szczególnie żołądek. W mniejszym stopniu promieniowanie jonizujące otrzymują tą drogą inne organy np. wątroba czy płuca. Zabiegi balneologiczne, jak kąpiele, natryski, inhalacje i spożycie wody z radonem znajdują zastosowanie w leczeniu chorób reumatycznych, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego krwi, chorób niedokrwiennych serca, dychawicy oskrzelowej i niektórych chorób dermatologicznych. Kuracje lecznicze z wykorzystaniem radonu i promieniowania jonizującego wody radonowej, mogą stosować tylko wybrane uzdrowiska, zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia. 

Uzdrowisko Krynica-Zdrój

Woda radonowa z uzdrowiska Jedlina-Zdrój

Woda radonowa została przebadana w latach 2007 i 2008  przez PZH w uzdrowiskach położonych w Sudetach. Tylko dwie ze zbadanych próbek wód leczniczych, pochodzące z terenu województwa dolnośląskiego tj. woda z ujęcia J-300 z Jedlina-Zdrój oraz woda z ujęcia „Marta” w Szczawnie-Zdroju wykazały aktywność promieniotwórczą powyżej 74 Bq/dm3 i mogą być zaklasyfikowane jako wodya radonowa lecznicza.

Woda z ujęcia Jedlina-Zdrój pobierana jest z głębokości 298 m. Pochodzi ona z piaskowców górnego karbonu. Dla porównania środowiskiem mineralizowania się wody z ujęcia „Marta” w Szczawnie-Zdroju jest także kompleks utworów karbońskich, ale woda pobierana jest z głębokości ok. 5,0 m. 

Radon ulega promieniotwórczemu rozpadowi w ciągu niespełna 4 dni. Produkty rozpadu to polon, ołów, i bizmut, które są przede wszystkim emiterami cząstek alfa i beta. Źródłem obecności radonu w wodzie jest izotop radu. W litosferze źródłem radonu są skały z minerałami uranowymi. W wyniku dwuletnich badań stwierdzono, że aktywność promieniotwórcza wód podziemnych zmienia się w szerokim zakresie, od wartości śladowych do przekraczających nawet 105 Bq/dm3.

Woda radonowa w uzdrowisku Szczawno-Zdrój
Uzdrowisko Szczawno-Zdrój

Gdzie występują wody radonowe?

Wody radonowe występują w Górach Izerskich, Górach Złotych i Masywie Śnieżnika. Wydaje się, że jak do tej pory niewiele kurortów uzyskało dostęp do źródeł wód mineralnych z radonem. W Świeradowie Zdrój wody radonowe powstają w Górach Izerskich w wyniku rozpadu substancji promieniotwórczych, występujących w granitognejsach izerskich (skała metamorficzna zbudowana z naprzemianległych grubszych warstw kwarcowo-skaleniowych i cieńszych z miki).  

Uzdrowiska z zabiegami balneoterapii wodą radoczynną:

Kuracje lecznicze z wykorzystaniem radonu do zabiegów balneoterapeutycznych stosują uzdrowiska: Świeradów-Zdrój, Czerniawa-Zdrój, Lądek-Zdrój oraz Przerzeczyn-Zdrój.

Wody radonowe występują w miejscowościach uzdrowiskowych:

  • Świeradów-Zdrój – uzdrowisko oferuje kąpiele w wodzie radonowej;
  • Czerniawa-Zdrój – zabiegi balneoterapii w uzdrowiskowych zakładach;
  • Lądek-ZdrójDługopole-Zdrój – uzdrowisko zapewnia zabiegi z wykorzystaniem wody radonowej;
  • Przerzeczyn-Zdrój – zabiegi lecznicze w uzdrowisku;
  • Jedlina-Zdrój;
  • Kamienica w Masywie Śnieżnika;
  • Szczawno-Zdrój;
  • Kudowa-Zdrój;
  • Szklarska Poręba;
  • Szczawina.
Wodospad Szklarska Poręba
Wodospad Kamieńczyka Szklarska Poręba

Uzdrowisko Świeradów-Zdrój i Czerniawa-Zdrój 

Woda radonowa pozyskiwana z naturalnych źródeł w Świeradowie-Zdroju przyciąga jak magnes do uzdrowiska. Zabiegi z wykorzystaniem wody radonowej realizowane są na podstawie zlecenia, które lekarz uzdrowiskowy wystawia po przeprowadzeniu badania. Z zabiegów można skorzystać w ramach pobytów prywatnych i na skierowanie finansowane przez ubezpieczalnię. Wody lecznicze Świeradów-Zdrój wykazują poziom radonu zgodny z polską normą wymaganą przy realizacji zabiegów leczniczych. 

Woda radonowa do picia w Świeradowie

Woda radonowa jest dostępna w Świeradowie Zdrój. Pijalnia wody radoczynnej znajduje się przy ul. Sienkiewicza nr 1 w zakładzie kąpieli radoczynnej. Ośrodek powstał w latach 30. XX wieku z inicjatywy Paula Schmidta i działał pod nazwą Radiumbad. Jest to jeden z trzech punktów w Polsce, w których obecnie jest dostępna do picia woda lecznicza zawierająca radon.

Świeradowska woda radonowa właściwości lecznicze, według przeprowadzonych badań, wykazuje we wspomaganiu układu krążenia, reguluje przepływ krwi w organizmie korzystnie wpływa na obniżanie ciśnienia tętniczego.

Woda radonowa - pijalnia
Woda radonowa – pijalnia Świeradów Zdrój ul. Sienkiewicza 1

Wodę leczniczą z uzdrowiska Świeradów-Zdrój stosuje się wspomagająco w terapii przewlekłych chorób narządów rodnych, w okresie menopauzy, a także w leczeniu niepłodności. Co ciekawe woda radonowa spożywana przez mężczyzn powoduje wzrost liczby plemników, a także zwiększoną ich ruchliwość. Woda radonowa pobudza do pracy gruczoły dokrewne m.in. przysadkę mózgową i nadnercza, stymulując wydzielanie hormonów oraz działanie jąder i jajników. 

Wody radonowe na złamanie kości 

Uzdrowisko Świeradów-Zdrój i Czerniawa-Zdrój oferuje zabiegi, w których woda radonowa jest wykorzystywana do stymulującji wzrostu komórek kościotwórczych. Z tego względu wody radonowe znajdują zastosowanie w leczeniu osteoporozy i rehabilitacji osób po urazach i operacjach m.in. kręgosłupa, przyspieszając zrastanie się kości. Bez wątpienia zyskuje się sporo zdrowia po takich zabiegach. Z drugiej strony działanie przeciwzakrzepowe wody leczniczej wykorzystuje się wspomagająco w przypadku owrzodzenia podudz. Wody lecznicze pomagają również w przypadku schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Uzdrowisko Świeradów-Zdrój zapewnia szerokie spektrum wykorzystania wody radonowej w terapii wielu chorób dla osób w różnym wieku. 

Woda radonowa w pijalni uzdrowiskowej
Pijalnia uzdrowiskowa

Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój

Przerzeczyn-Zdrój jest nizinnym uzdrowiskiem o łagodnym klimacie. To jedno z nielicznych uzdrowisk, gdzie stosuje się wody radoczynne. W lecznictwie uzdrowiskowym Przerzeczyn-Zdrój stosowane są nisko zmineralizowane wody radoczynno – siarczkowe, które zawierają siarczki wapnia i magnezu. Głównym profilem leczniczym uzdrowiska są choroby narządu ruchu, schorzenia pourazowe i neurologiczne.

Jakie choroby leczy się w uzdrowisku Przerzeczyn-Zdrój

  • Schorzenia narządu ruchu; 
  • Choroby neurologiczne;                                                                             
  • Choroby dermatologiczne;                                                           
  • Osteoporozę.

Jak korzystać z wód leczniczych w domu? 

Wody lecznicze spożywane regularnie wpływają na równowagę kwasowo-zasadową organizmu. By nasycić się wodą radonową od czasu do czasu warto zaplanować przyjazd do uzdrowiska. Wówczas można jeszcze bardziej z nich skorzystać! Taka wizyta z pewnością może przynieść wielotorową poprawę zdrowia, niezależnie od wieku. Równolegle z planowaniem pobytu warto prowadzić kurację wodą leczniczą w domu. Najwięcej korzyści ze spożywania wody leczniczej odniosą osoby, które borykają się z chorobami układu pokarmowego, nadkwasotą i wrzodami żołądka. Wody lecznicze zawierające jod warto rozważyć przy zapaleniu tarczycy. Unikatowy skład wody leczniczej wspiera w leczeniu alergii, nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy czy otyłości. W razie wątpliwości warto skonsultować ze specjalistą zastosowanie wody leczniczej w swojej diecie. 

Park w uzdrowisku

Kąpiele lecznicze w domu

Wody lecznicze są przeznaczone do zabiegów balneoterapii. To obok wody z rozpuszczonymi minerałami do bezpośredniego spożycia druga grupa wód o właściwościach leczniczych. Przykładem jest m.in. solanka termalna jodowo-bromowa – wykorzystuje się ją do kąpieli leczniczych oraz wody radonowe do zabiegów i spożywania. W domowych warunkach można przygotować kąpiel w wannie, wykorzystując sól leczniczą lub rozpuszczając w wodzie koncentraty składników aktywnych o właściwościach terapeutycznych. 


Reasumując na zakończenie – wody lecznicze do picia to potężne wsparcie dla zdrowia! Słabej jakości woda z kranu nie służy jelitom. Natomiast wody lecznicze są krystalicznie czyste i naturalnie bogate w minerały, co potwierdzają regularne badania w laboratoriach. Warto korzystać z naturalnych zasobów wód leczniczych dla zdrowia! 

Zobacz następny artykuł: Sole Schusslera – kiedy i jak stosować minerały?

Katarzyna Labudda jest dietetykiem, absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu i prowadzi praktykę dietetyczną. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem diety, kuracji lub stosowaniem suplementu diety w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.




 
Wody lecznicze do picia  m.in. Słotwinka, Zuber, Jan i Franciszek TUTAJ

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top