Zielone banany – właściwości. Czy można jeść zielone banany?

Zielone bamany - właściwości

Zielone banany właściwości korzystnych dla zdrowia mają więcej niż żółte. Banan – wartościowy i jeden z najpopularniejszych owoców, jest łatwo dostępny przez cały rok. Kalorie bananowe chętnie zabieramy ze sobą do pracy czy szkoły. Banan zawiera dużo skrobi, a dzięki temu zaspokaja głód i dodaje siły. Ile kalorii ma banan? Czy można jeść zielone banany? Czy zielone banany są zdrowe? Prozdrowotne właściwości zielonych bananów – o tym dowiesz się na blogu Jak Wyleczyć. Zapraszam do lektury!

*

Spis treści: 

 1. Zielone banany – właściwości dla zdrowia;
 2. Cukrzyca a właściwości zielonych bananów;
 3. Zielone banany właściwości;
 4. Ile kalorii ma banan?
 5. Zielone banany właściwości odżywcze;
 6. Czy banan jest lekkostrawny?
 7. Jak przechowywać żółte i zielone banany? 

Współpraca:

Zielone banany – właściwości dla zdrowia  

Czy zielone banany są zdrowe? Zielony banan zawiera dużo potasu i magnezu, dlatego może korzystnie wpływać na normalizację ciśnienia tętniczego. Zawarty w bananach potas zapobiega nadmiernej utracie wapnia z moczem, tym samym wpływa pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego. 

 • Zielony banan jest bogatym źródłem potasu, jest to więc znakomity owoc na zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. Banany obniżają ciśnienie krwi, są lekkostrawne i nawilżające dlatego stanowią wartościowe składnik diety seniora, a szczególnie starszych osób, którym dokucza wysokie ciśnienie i częste zatrucie pokarmowe;
 • Zielony banan to pożywienie polecane na hemoroidy. Gotuje się na parze do miękkości i zjada całego banana razem ze skórką na pusty żołądek. Banany nawilżają jelita, leczą wrzody i zaparcia. Niedojrzałe banany mają właściwości ściągające, dlatego pomagają na biegunki i zapalenie okrężnicy. Zielone banany są bardziej cenione od żółtych ze względu właściwości korzystne w leczeniu hemoroidów i zakrzepów krwi w macicy. 
 • W przypadku suchego kaszlu należy jeść gotowane banany w postaci gęstej zupy. 
 • Banany dla dzieci i niemowląt mają działanie wychładzające. Należy zachować ostrożność, gdy podaje się je dzieciom mało aktywnym i osłabionym np. infekcją wirusową.

Cukrzyca a właściwości zielonych bananów

Zielone banany mają niższy indeks glikemiczny, a żółte banany są słodsze i bardziej dojrzałe. Dla osób z cukrzycą zielony banan może być lepszym wyborem, ze względu na niższy indeks glikemiczny (zielony banan IG 30). Jednak każdy organizm jest inny, więc warto konsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu dostosowania diety do swoich potrzeb.

Zielone banany właściwości:

 1. Kontrola masy ciała i wsparcie w redukcji tkanki tłuszczowej;
 2. Regulowanie poziomu cholesterolu;
 3. Zdrowie układu sercowo-naczyniowego;
 4. Zapobieganie cukrzycy – utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi;

Ile kalorii ma banan?  

Zobaczmy teraz bananowe makro: ile waży banan, ile węglowodanów ma banan, ile kalorii ma banan? Banany zielone mają niski indeks glikemiczny i pomagają regulować poziom cukru we krwi, a dodatkowo nie powodują nagłego wyrzutu insuliny. Zielone banany zawierają więcej witamin i składników mineralnych niż żółte. Choć ich smak nie jest tak atrakcyjny, jak dojrzałych owoców, zielone banany mają więcej właściwości odżywczych. Zielone banany na dłużej sycą i dostarczając przy tym mniej kalorii.

Porównanie zielony banan i żółty banan kcal, indeks glikemiczny, ilość węglowodanów i waga: ile waży banan:

WłaściwośćZielone BananyŻółte Banany
Banan kcal na 100 gOkoło 90 kcalOkoło 90 kcal
Banan indeks glikemicznyOkoło 30Około 50
Ilość Węglowodanów na 100 gOkoło 20 gOkoło 20 g
Waga – ile waży banan średniOkoło 120 gOkoło 120 g

Zielone banany właściwości odżywcze 

Banan ma dużą gęstość odżywczą, a to oznacza, że w niewielkiej objętości zawarta jest stosunkowo spora dawka energii. Banan zawiera dużo skrobi, dlatego szybko zaspokoi głód. Gdy czujesz spadek energii kalorie bananowe (zielony banan kcal 120 -190).

Banan to dostępne przez cały rok pełnowartościowe pożywienie: 1 duży banan kcal 190. Banany dostarczają organizmowi nie tylko błonnik, ale również składniki minerale: magnez i potas dla zdrowia układu kostnego i przeciwdziałają utracie wapnia z organizmu. Banan stanowi źródło karotenoidów, będących antyoksydantami o działaniu przeciwstarzeniowym. Ponadto zawiera witaminę B6 oraz witaminę C. 

Czy banan jest lekkostrawny?

Dieta lekkostrawna powinna uwzględniać zielone i żółte banany. Ile węglowodanów ma banan? Około 20 g węglowodanów w 100 g co daje 40 węglowodanów na 1 duży banan. Czy banan jest lekkostrawny? Tak, osoby trenujące bieganie, czy uprawiające intensywnie inne dyscypliny sportowe chętnie wybierają banany na przekąskę po wysiłku fizycznym. Sportowcy mogą również sięgnąć po banany bezpośrednio przed rozpoczęciem treningu, aby uzupełnić niedobory energii i wyrównać poziom cukru we krwi. Jako przekąska dla uczniów banany są także doskonałym rozwiązaniem, ponieważ zawarty w nich potas wzmaga koncentrację. Dodatkowo cukier owocowy – fruktoza działa odżywczo na komórki mózgu. 

Jak przechowywać żółte i zielone banany? 

Dojrzały banan powinien być przechowywany w lodówce. Zielony banan natomiast w temperaturze pokojowej, gdzie dojrzeje. Niska temperatura w lodówce hamowane naturalne procesy rozwoju i tworzenia się cukrów. Lodówka to dobre miejsce wyłącznie dla dojrzałych bananów, na których skórce można zauważyć brązowe plamki. Jeśli nie chcesz, aby zbyt szybko dojrzały zielone banany i przejrzały żółte banany, owiń kiść folią aluminiową lub spożywczą. Spowolni to proces dojrzewania i zachowa więcej cennych właściwości. Gdy zauważysz brązowe plamki i nie chcesz, by owoce się zmarnowały, obierz banana ze skórki, zawiń w folię i włóż do zamrażarki. Mrożony banan to znakomity dodatek do smoothie! 

Przeczytaj także: Jakie właściwości ma cytryna i sok z cytryny?

Zdrowa żywność (współpraca):

Zielone banany / żółte banany mąka bananowa

Mąka bananowa

Zielone banany / żółte banany chipsy bananowe

Chipsy bananowe

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top