Niedobór witaminy B12 – przyczyny i objawy

Produkty na niedobór witaminy B12

Niedobór witaminy B12 to stan, kiedy zapas wit B12, zmagazynowanej w wątrobie, ulega wyczerpaniu. Do niedoboru dochodzi wtedy, gdy dzienna podaż witaminy B12 wraz z dietą, nie jest wystarczająca. Istnieją również inne przyczyny takie jak zaburzenia wchłaniania czy obecność bakterii Helicobacter pylori. Poznaj przyczyny niedoboru witaminy B12, objawy oraz zalecenia dietetyczne i produkty z witaminą B12, które pomagają wyrównać jej poziom i uzupełnić zapasy w wątrobie.

*

Przyczyny niedoboru witaminy B12

Niedobór witaminy B12 niesie szereg poważnych konsekwencji i może powstać z różnych przyczyn, związanych ze stanem zdrowia oraz słabym wchłanianiem. Witamina B12 nazywana kobalaminą, należy do grupy witamin, które regulują wiele kluczowych procesów, między innymi powstawanie czerwonych krwinek i pracę układu nerwowego. Najczęstsze przyczyny niedoboru witaminy B12 przedstawiamy poniżej:

  • zaburzenia wchłaniania witaminy B12 w jelitach,
  • wrodzony niedobór transkobalaminy – białka transportującego witaminę B 12 w krwi,
  • stan zapalny wywołany obecnością w błonie śluzowej żołądka bakterii Helicobacter pylori,
  • choroby przewlekłe m.in. choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół Zollingera-Ellisona,
  • przyjmowanie niektórych leków: metformina przyjmowana w cukrzycy hamuje wchłanianie wit B12, a omeprazol ograniczający wydzielanie kwasu żołądkowego, hamuje uwalnianie witaminy B12 z pożywienia,
  • dieta wegetariańska lub dieta wegańska eliminująca produkty pochodzenia zwierzęcego – źródło wit B12,
  • pasożyty jelitowe np. tasiemiec bruzdogłowiec,
  • choroba alkoholowa.

Może Cię zainteresuje: Dieta wegańska – czy weganie jedzą zdrowo?

Witamina B12 – niedobór objawy

Niedobór witaminy B12 rozpoznaje się głównie na podstawie objawów, które zgłasza pacjent. Jeśli chodzi o diagnostykę, są to przede wszystkim wyniki badania laboratoryjnego krwi. Znalezienie przyczyn, dlaczego rozwinął się u danej osoby niedobór witaminy B12, wiąże się z wykonaniem badań immunologicznych oraz gastroskopii.

Jednym z najważniejszych skutków niedoboru witaminy B12 jest anemia i jej objawy: trudności z koncentracją, osłabienie, bóle głowy i duszności. Niski poziom witaminy B12 może wywoływać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wystąpić mogą zaparcia lub biegunki, utrata apetytu, spadek masy ciała i pieczenie oraz powiększenie języka. Niedobór wit B12 może prowadzić do wystąpienia objawów neurologicznych, takich jak drętwienie kończyn, osłabienie mięśni, zaburzenia równowagi i impotencja. U osób cierpiących na niedobór witaminy B12 mogą pojawić się również objawy widoczne na skórze: bielactwo lub zażółcenia skóry.

Produkty zawierające witaminę B12

B12 to witamina, której nie znajdziemy w produktach roślinnych. Wyjątek stanowią produkty sztucznie wzbogacone o kobalaminę np. płatki owsiane, produkty sojowe czy batoniki energetyczne. Witamina B12 jest dostarczana do organizmu wraz z dietą, w której znajdują się produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, wątróbka i inne podroby, ryby i owoce morza, jajka oraz mleko i przetwory nabiałowe. Poza suplementacją B12 dobrym źródłem witaminy B12 są również drożdże i pyłek pszczeli.

Polecane: Pyłek pszczeli – jak rozpoznać prawdziwy pyłek pszczeli?

Katarzyna Labudda jest dietetykiem medycyny chińskiej i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi terapie żywieniowe oraz rozwija blog o zdrowiu. Przed rozpoczęciem kuracji lub stosowaniem suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top