Płukanie woreczka żółciowego z osadów i kamieni żółciowych

Płukanie woreczka żółciowego

Płukanie woreczka żółciowego pomaga na niestrawność i wzdęcia oraz przynosi ulgę przeciążonej wątrobie. Woreczek żółciowy to stosunkowo niewielki narząd, który znajduje się w okolicy wątroby. Jego główne zadania polegają na kontrolowaniu poziomu żółci i udział w trawieniu tłuszczów. Objawy chorego woreczka to niestrawność i wzdęcia, a także ból brzucha, gorzki smak w ustach i napięcia barków. Niedrożność dróg żółciowych może prowadzić do ostrych zaburzeń.

Płukanie woreczka żółciowego

Płukanie woreczka żółciowego z osadów i kamieni żółciowych przypomina płukanie naczynia. Pęcherzyk żółciowy działa jak zbiornik żółci. Kiedy zostaje zatkany przez nagromadzone osady, narażony jest na szereg patologii. 

Najczęstszymi chorobami woreczka żółciowego jest kamica żółciowa i stan zapalny z objawami kolki. Jeśli drogi żółciowe, które łączą woreczek i dwunastnicę, zostaną zablokowane, wówczas dochodzi do ostrych ataków kolki wątrobowej. 

Woreczek żółciowy – jak wygląda
Jak wygląda woreczek żółciowy

Kamienie w woreczku żółciowym – objawy

Osady i kamienie w woreczku żółciowym dają objawy w postaci niestrawności i wzdęć, świadczące o nieprawidłowym funkcjonowaniu woreczka. Osłabienie funkcji woreczka żółciowego towarzyszy większości chorób przewlekłych. Na kamienie w woreczku żółciowym narażone są również osoby odczuwające długotrwały stres. 

Kamica żółciowa – objawy: 

  • niestrawność
  • wzdęcia 
  • okresowy ból po prawej stronie w okolicy podżebrowej
  • ból w klatce piersiowej
  • gorzki smak w ustach 
  • napięcia mięśniowe barków 

Płukanie woreczka żółciowego

Istnieje wiele procedur płukania wątroby i woreczka żółciowego. W celu łagodnego oczyszczenia woreczka ze złogów i kamieni Paul Pitchford – autorytet w dietetyce leczniczej medycyny chińskiej doradza przeprowadzenie 5-dniowej kuracji. Wykładowca dietetyki tworzy programy szkoleniowe, wykorzystując długoletnie doświadczenie w prowadzeniu terapii pożywieniem.

Łagodne płukanie woreczka żółciowego można przeprowadzić samodzielnie w domu. Przez 5 kolejnych dni na czczo należy spożywać oliwę z oliwek i sok z cytryny. 

Płukanie woreczka żółciowego na czczo: 

  • 2 łyżki oliwy z oliwek extra virgin 
  • 2 łyżki soku wyciśniętego z cytryny

Najpierw spożyć należy oliwę, potem sok z cytryny. Kuracja trwa 5 dni, a dzięki temu przebiega łagodniej, niż jednodniowe, radykalne oczyszczanie woreczka żółciowego. 

Oczyszczanie woreczka żółciowego – efekty

Płukanie woreczka żółciowego poprzez spożywanie na czczo przez 5 dni oliwy z oliwek i soku z cytryny polega na rozmiękczeniu kamieni żółciowych i wydaleniu ich z kałem. Dodatkową korzyścią z płukania woreczka żółciowego jest m.in. łagodne oczyszczenie wątroby z osadów i złogów zgromadzonych w niej przez lata.

Odnowa poprzez płukanie woreczka żółciowego przyczynia się do odblokowania przewodów żółciowych, które łączą pęcherzyk żółciowy z dwunastnicą. Dzięki temu można zaobserwować skuteczniejsze rozprowadzanie żółci i funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Oczyszczanie z kamieni żółciowych przeprowadza się w celu usunięcia takich objawów jak niestrawność, wzdęcia, gorzki smak w ustach, ból pod zebrami, ból w klatce piersiowej i napięcie mięśniowe z tyłu barków w pobliżu karku.

Kamica żółciowa – badania USG 

Laboratoryjna diagnostyka, badania krwi i moczu nie wykazują obecności kamieni w woreczku żółciowym. W związku z tym podstawowym badaniem, służącym rozpoznaniu kamicy pęcherzyka żółciowego jest badanie USG. Badanie ultrasonograficzne pokazuje złogi i umożliwia ocenę pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych. 

W przypadku wystąpienia dużych kamieni żółciowych, które nie zostaną wypłukane przez drogi żółciowe, należy zastosować dietę oczyszczającą woreczek żółciowy.

Diagnostyka badanie woreczka żółciowego

Usunięcie woreczka żółciowego 

Płukanie woreczka żółciowego to metoda rozpuszczania złogów i kamieni żółciowych stosowana m.in. w medycynie chińskiej. Oczyszczanie i regeneracja jest alternatywą dla usunięcia pęcherzyka żółciowego.  

W medycynie zachodniej leczenie kamieni w woreczku żółciowym ma charakter zachowawczy. Jeśli nie przynosi spodziewanego rezultatu, zdarzają się sytuacje, gdy lekarz informuje pacjenta, że konieczne jest usunięcie woreczka żółciowego (cholecystektomia). 

Po wycięciu pęcherzyka żółciowego przez 6 tygodni należy unikać większego wysiłku fizycznego, ponadto wskazane jest stosowanie diety lekkostrawnej. Potem zalecane jest trwałe wykluczenie potraw ciężkostrawnych, smażonych, przetworzonych.

Można sięgać po takie źródła tłuszczów jak orzechy i pestki, awokado, oleje roślinne (najlepiej nierafinowane), ryby morskie. Warto spożywać warzywa oraz pełne ziarna zbóż, gdyż dostarczają one sporo cennego błonnika, ponadto można spożywać chude mięso drobiowe, jaja i chudy nabiał. Dodatkowo pracę dróg żółciowych wspomagają takie zioła jak mniszek, ostropest czy dziurawiec.

Źródło: Odżywianie dla zdrowia – Tradycje wschodnie i nowoczesna wiedza o żywieniu P. Pitchford wyd. Galaktyka

Przeczytaj także: Rzodkiew biała – naturalne wsparcie leczenia kamicy nerkowej


3 thoughts on “Płukanie woreczka żółciowego z osadów i kamieni żółciowych”

  1. Pingback: Przeciążona wątroba – niepokojące objawy chorej wątroby - jakwyleczyc.com

  2. Pingback: Rumianek - właściwości i zastosowanie ziela bogatego w azulen   - jakwyleczyc.com

  3. Pingback: Przeciążona wątroba – niepokojące objawy chorej wątroby - jakwyleczyc.com

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top