Płukanie woreczka żółciowego z osadów i kamieni żółciowych

Płukanie woreczka żółciowego

Płukanie woreczka żółciowego może pomóc w przypadku powtarzających się niestrawnościach i wzdęciach brzucha oraz poprawić funkcjonowanie wątroby. Woreczek żółciowy (pęcherzyk żółciowy) to stosunkowo niewielki narząd, który znajduje się w okolicy wątroby. Jego główne zadania polegają na kontrolowaniu poziomu żółci i udział w trawieniu tłuszczów. Kamienie w woreczku żółciowym dają typowe objawy: niestrawność i wzdęcia, ból brzucha, gorzki smak w ustach i napięcia barków. Niedrożność dróg żółciowych z powodu kamieni żółciowych może prowadzić do ostrych zaburzeń.

Na czym polega płukanie woreczka żółciowego?

Płukanie woreczka żółciowego polega na oczyszczaniu dróg żółciowych ze złogów i kamieni. Aby oczyścić pęcherzyk żółciowy, należy rozpuścić złogi i kamienie żółciowe, a następnie wykonać płukanie woreczka żółciowego. Z uwagi na to, że woreczek jest anatomicznie i funkcjonalnie połączony ze strukturami w układzie pokarmowym, jego oczyszczenie może wpłynąć korzystnie na funkcjonowanie wątroby, trzustki i dwunastnicy. Poniżej prezentuję anatomiczne połączenia woreczka żółciowego w układzie pokarmowym.

Kamienie w woreczku żółciowym – anatomiczne połączenia:

  • Wątroba – woreczek żółciowy jest umiejscowiony pod prawym płatem wątroby i otrzymuje żółć, którą wątroba produkuje. Żółć trafia do woreczka poprzez przewód wątrobowy wspólny, który łączy się z przewodem pęcherzykowym.
  • Przewód pęcherzykowy (ductus cysticus) – przewód ten łączy woreczek żółciowy z przewodem żółciowym wspólnym. Drogi żółciowe są tak zbudowane, że woreczek żółciowy może zarówno magazynować żółć, jak i uwalniać ją do dalszych odcinków układu pokarmowego.
  • Przewód żółciowy wspólny (ductus choledochus) – połączenie przewodu pęcherzykowego i przewodu wątrobowego wspólnego. To główna droga transportu żółci z woreczka żółciowego i wątroby do dwunastnicy.
  • Dwunastnica – przewód żółciowy wspólny uchodzi do dwunastnicy przez brodawkę Vatera (brodawkę większą dwunastnicy), kontrolowaną przez zwieracz Oddiego. Żółć uwalniana do dwunastnicy pomaga metabolizować tłuszcze.
  • Trzustka – przewód żółciowy wspólny biegnie blisko przewodu trzustkowego, a niekiedy oba przewody łączą się przed ujściem do dwunastnicy. Dysfunkcje w tych przewodach mogą wzajemnie na siebie wpływać, między innymi w przypadku kamicy żółciowej.
Płukanie woreczka żółciowego
Anatomiczne połączenia woreczka żółciowego

Współpraca:

Program dla alergików

Kamienie w woreczku żółciowym upośledzają funkcjonalne powiązanych narządów wewnętrznych. Polegają one na tym, że woreczek żółciowy jest magazynem żółci produkowanej przez wątrobę. W odpowiedzi na tłuszczowy posiłek hormon cholecystokinina powoduje skurcz woreczka i powinno nastąpić uwolnienie żółci do dwunastnicy, co wspomaga trawienie lipidów. Zaburzenie tego procesu daje takie typowe objawy jak niestrawność po jedzeniu i wzdęcia brzucha.

Jakie objawy dają kamienie w woreczku żółciowym?

Kamienie w woreczku żółciowym dają objawy w postaci niestrawności i wzdęć, świadczące o nieprawidłowym funkcjonowaniu woreczka. Osłabienie funkcji woreczka żółciowego towarzyszy większości chorób przewlekłych: nadciśnienie, choroba wieńcowa, arytmie serca, cukrzyca, astma oskrzelowa – informuje Pub Med w artykule: Wpływ chorób współistniejących z kamicą żółciową.

Najczęstszymi chorobami woreczka żółciowego jest kamica żółciowa i stan zapalny z objawami kolki. Jeśli drogi żółciowe, które łączą woreczek i dwunastnicę, zostaną zablokowane, wówczas dochodzi do ostrych ataków kolki wątrobowej. Na kamienie w woreczku żółciowym narażone są osoby, które stosują nieodpowiednią dietę lub odczuwają długotrwały stres. Poniżej prezentuję 6 najbardziej typowych objawów kamicy żółciowej.

Kamienie w woreczku żółciowym – objawy: 

  • niestrawność po jedzeniu,
  • wzdęcia brzucha,  
  • okresowy ból po prawej stronie w okolicy podżebrowej,
  • ból w klatce piersiowej,
  • gorzki smak w ustach, 
  • napięcia mięśniowe barków.

Jak wykonać płukanie woreczka żółciowego?

Płukanie woreczka żółciowego można wykonać w domu, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, najlepiej ze wsparciem dietetyka. Istnieją różne procedury płukania wątroby i woreczka żółciowego. Wybrałam łagodne oczyszczenie woreczka ze złogów i kamieni, opisane przez Paula Pitchforda – autorytet w dietetyce medycyny chińskiej. Lekarz i wykładowca dietetyki tworzy programy szkoleniowe, wykorzystując długoletnie doświadczenie w prowadzeniu terapii pożywieniem. Płukanie woreczka żółciowego warto połączyć z dietą, ułatwiającą wydalenie kamieni z dróg żółciowych. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, możesz przeprowadzić płukanie woreczka żółciowego po konsultacji z dietetykiem.

Oczyszczanie woreczka żółciowego – efekty

Płukanie woreczka żółciowego przyczynia się do odblokowania przewodów żółciowych, które łączą pęcherzyk żółciowy z dwunastnicą. Dzięki temu można zaobserwować skuteczniejsze rozprowadzanie żółci i funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Oczyszczanie z kamieni żółciowych przeprowadza się w celu usunięcia takich objawów jak niestrawność, wzdęcia, gorzki smak w ustach, ból pod zebrami, ból w klatce piersiowej i napięcie mięśniowe z tyłu barków w pobliżu karku. Skontaktuj się z dietetykiem medycyny chińskiej przez naszą stronę lub telefonicznie pod numerem: +48 451 643 053.

Współpraca reklamowa:

Olej z ostropestu bestseller

7 thoughts on “Płukanie woreczka żółciowego z osadów i kamieni żółciowych”

  1. Pingback: Karczochy na wątrobę jak stosować – jakwyleczyc.com

  2. Pingback: Właściwości cytryny – jakwyleczyc.com

  3. Pingback: Zakwaszenie organizmu - poradnik! – jakwyleczyc.com

  4. Pingback: Masaż wisceralny na zaparcia i wzdęcia – jakwyleczyc.com

  5. Pingback: Przeciążona wątroba – niepokojące objawy chorej wątroby - jakwyleczyc.com

  6. Pingback: Rumianek - właściwości i zastosowanie ziela bogatego w azulen   - jakwyleczyc.com

  7. Pingback: Przeciążona wątroba – niepokojące objawy chorej wątroby - jakwyleczyc.com

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top