Dieta lecznicza – ważna metoda terapii

Dieta lecznicza

Odpowiednio dobrana dieta lecznicza to część profilaktyki chorób metabolicznych i cywilizacyjnych, a także podstawa zdrowego stylu życia. Piramida żywienia dobrze ilustruje sposób odżywiania zalecany przez dietetyków dla osób zdrowych. Jednak kiedy dojdzie do choroby i narządy wewnętrzne nie funkcjonują prawidłowo, konieczne jest podjęcie leczenia żywieniowego. Prawidłowa dieta lecznicza uwzględnia niestandardowe wymagania, jakie narzuca choroba.

Spis treści:

  • 1.   Dieta lecznicza – co to jest?
  • 2.   Piramida żywienia – ogólne zalecenia dietetyczne;
  • 3.   Dieta lecznicza w otyłości;
  • 4.   Dieta na redukcję tkanki tłuszczowej;
  • 5.   Diety eliminacyjne stałe lub okresowe;
  • 6.   Gdzie po skuteczną dietę leczniczą?

Współpraca:

Dieta lecznicza – co to jest?

Dieta lecznicza to sposób odżywiania, zmodyfikowany do indywidualnych potrzeb osoby chorej. Dobrze skomponowana dieta lecznicza wspiera dążenie do osiągnięcia zdrowia. Podstawą pracy dietetyka w tym przypadku jest prawidłowa diagnoza i dobranie pokarmów, dzięki którym cel terapeutyczny będzie uzyskany. Niekiedy, jak na przykład u pacjentów z nieunormowanym poziomem cukru we krwi dieta to kluczowy element terapii. Analogicznie w przypadku obecności płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych czy nadmiernej otyłości, dieta stanowi podstawę terapii, umożliwiającej powrót do zdrowia.

Piramida żywienia – ogólne zalecenia dietetyczne

Piramida żywieniowa określa zasady zdrowego odżywiania, zalecane przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. To instytucja powołana do wyznaczania trendów żywieniowych, która wprowadziła ostatnią aktualizację w zaleceniach dotyczących zdrowego odżywiania w 2016 roku. Obecnie Piramida Żywieniowa skonstruowana przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie (IŻŻ) została zastąpiona alternatywą w postaci Zdrowego Talerza. 

Ogólne zalecenia dietetyczne dla dzieci i dorosłych są przeznaczone dla osób zdrowych. W przypadku pojawienia się nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu Piramida Żywieniowa nie wystarcza, ponieważ osoby takie wymagają indywidualnego podejścia w układaniu diety.

Dieta w otyłości z ujemnym bilansem kalorycznym

W przypadku pacjentów z otyłością dieta stanowi podstawowy środek do osiągnięcia zdrowia i harmonizowania pracy poszczególnych narządów wewnętrznych. Zmiana w stosunku do odżywiania osoby zdrowej, polega na wprowadzeniu deficytu kalorycznego, czyli ograniczeniu ilości energii dostarczanej wraz z posiłkami. Bilans kaloryczny powinien być ujemny, mniejszy niż zapotrzebowanie organizmu, a dzięki temu możliwe jest zredukowanie wagi.

Dieta na redukcję tkanki tłuszczowej

Dieta na redukcję tkanki tłuszczowej nie zawsze prowadzi do obniżenia masy ciała. Osoby, które chcą poprawić wygląd i zyskać więcej tkanki mięśniowej zastanawiają się, jak spalić tłuszcz nie tracąc na wadze. Szybko dochodzą do wniosku, że należy zadbać o pełnowartościowe białko w codziennej diecie. W tym celu najlepiej wprowadzić więcej takich źródeł białka, jak mięso, jaja, ryby, nabiał czy rośliny strączkowe. Białko jest niezbędne dla zachowania niskotłuszczowej masy ciała.

Dieta redukcyjna polega na ograniczeniu lub wyeliminowaniu tłuszczów zwierzęcych. W to miejsce polecane są zdrowsze oleje roślinne oraz warzywa w każdej postaci, szczególnie na surowo, lekko podgotowane lub grillowanie, a także nabiał o niskiej zawartości tłuszczu, ryby i chude mięso drobiowe. Nie zapominajmy o owocach sezonowych, pestkach i orzechach, które dostarczają niezbędne składniki odżywcze!

Diety eliminacyjne

Diety eliminacyjne obejmują różne modele żywieniowe, zakładające rezygnację ze spożywania jednego produktu (np. rafinowanego cukru) lub całej grupy pokarmów (np. żywności z glutenem). Do szerokiej grupy diet eliminacyjnych zaliczamy wegetarianizm i weganizm oraz frutarianizm. Warto zwrócić uwagę na dietę pół wegetariańską – fleksitarianizm, mniej rygorystyczny, niż całkowite zrezygnowanie z produktów zwierzęcych.

Dieta wyłącznie roślinna z kolei, wykluczająca wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, również może być przyczyną powstawania niedoborów niektórych składników odżywczych. Niskim poziom żelaza oraz niedobór witaminy B12 mogą pojawić się w wyniku wykluczenia pokarmów odzwierzęcych. Suplementacja witaminy B12 może okazać się w tym przypadku w pełni uzasadniona.

Dieta lecznicza eliminacyjna na alergie 

Lecznicze wykorzystanie diety eliminacyjnej ma uzasadnienie, gdy organizm reaguje alergicznie. W tym przypadku istotne jest znalezienie i wyeliminowanie określonego składnika w pożywieniu, który jest przyczyną występowania objawów alergii. Osoby cierpiące na alergie pokarmowe są zmuszone do ścisłego przestrzegania zaleceń dietetycznych, ponieważ spożycie alergenu odbija się negatywnie na ich zdrowiu.

Dzieci i dorośli, którzy borykają się z celiakią, powinni unikać produktów zawierających gluten, który uszkadza u nich kosmki jelitowe. Diabetycy nie powinni spożywać rafinowanego cukru i kontrolować ilość węglowodanów w pożywieniu, a osoby uczulone na laktozę unikać zwykłego mleka i jego przetworów.

Gdzie po indywidualną dietę leczniczą?

Gdy zrównoważone jedzenie zgodne z ogólnymi zaleceniami Piramidy Żywieniowej nie wystarcza do utrzymania organizmu w dobrej kondycji, warto zwrócić się po poradę. Terapeuta, specjalizujący się w dietetyce medycyny chińskiej lub doświadczony konsultant ajurwedy potrafi rozpoznać przyczyny dolegliwości i postawić trafną diagnozę na podstawie symptomów. Dieta lecznicza w medycynie chińskiej promuje trawienie i tranzyt trawienny, aby zachęcić ciało do produkcji trzech YIN, którymi są krew, płyny wewnętrzne i kwintesencja JING. Indywidualne zalecenia dietetyczne obejmują zarówno wyeliminowanie szkodliwych jak i wprowadzanie terapeutycznych pokarmów.

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top