Dynia – właściwości i zastosowanie dyni bogatej w beta-karoten

Dynia - właściwości i zastosowanie

Dynia – właściwości i zastosowanie dyni jest dobrze znane medycynie chińskiej. Zaleca ona, aby do każdego posiłku dodawać żywność łagodnie słodką w kolorze żółtym lub złotym o okrągłym kształcie, która ma właściwości wewnętrznego zharmonizowania środka. Dynia i jej właściwości wspaniale spełnią tę rolę na Twoim talerzu w porze późnego lata. Dorodna, pomarańczowa dynia bania jest źródłem beta-karotenu. To jeden z powodów, dlaczego docenia się miąższ dyni nie tylko w kuchni, ale również do regeneracji skóry zmęczonej letnim słońcem.

Spis treści

  1. Dynia – właściwości dyni bogatej w potas i witaminę E;
  2. Odżywcza dynia o doskonałym kształcie, kolorze i smaku;
  3. Dynia a medycyna chińska; 
  4. Dynia – królowa jesieni w ciemnozielonej lub pomarańczowej odsłonie; 
  5. Popularne odmiany dyni w Twojej kuchni. 

Współpraca:

Dynia – właściwości i zastosowanie miąższu dyni

Dynia ma cenne właściwości i szerokie zastosowanie w kuchni. Dynię spożywamy w postaci zupy dyniowej, placuszków, zapiekanki z dynią bądź ciasta z musem dyniowym. Właściwości dyni pozwalają dostroić się do zmiany pory roku. Dynia to warzywo niskokaloryczne o niskiej zawartości węglowodanów, a jednocześnie bogate w potas, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Niedobór potasu objawia się słabym przewodzeniem impulsów nerwowych i doprowadza do niekontrolowanego skurczu mięśni. Dynia – oprócz potasu zawiera także sporą ilość antyoksydantu w postaci witaminy E, niezbędnego dla skóry i ochrony całego organizm przed wolnymi rodnikami.

Odżywcza dynia o doskonałym kształcie, kolorze i smaku  

Dynia ma najczęściej złoty, żółty lub pomarańczowy kolor, okrągły kształt i reprezentuje słodki smak żywiołu Ziemi. Odmiana dynia zwyczajnej bania i dynia Muscat występują w kształcie dużej kuli. Natomiast inne odmiany np. dynia Hokkaido, dynia włoska, dynia makaronowa jest mniejsza. Ozdobne dynie mogą przybierać wydłużony i fantazyjny kształt, jednak w tym przypadku liczy się cylindryczny kształt i okrągły przekrój. 

Dynia a medycyna chińska 

Z punktu widzenia medycyny chińskiej dynia to idealne warzywo na zestrojenie się z naturalnym rytmem późnego lata i jesieni. Podobne właściwości harmonizujące środek mają takie pokarmy jak m.in. kukurydza, ziemniaki, marchew, groch i bataty. Warto zwrócić uwagę na korzystanie z tych pokarmów nie tylko na przełomie lata i jesieni, ale w każdym okresie zmieniającej się pory roku. 

Słodki smak dyni należący do elementu Ziemi (żywioł Ziemi) wnika do żołądka i śledziony, budując energię wei qi (łei czi). W kategoriach medycyny zachodniej energia wei qi to nic innego jak odporność, niezbędna przy zmianie warunków zewnętrznych np. wiatru, wilgotności i temperatury. Więcej o smaku słodkim w artykule: Pięć smaków i 5 żywiołów na Twoim talerzu – przewodnik

Dynia – królowa jesieni w pomarańczowej i zielonej odsłonie

Dynia ciemnozielona i dynia pomarańczowa, a także dynia złota to warzywa, które mają działanie ochronne ze względu na dużą zawartość beta-karotenu (prowitamina A). Beta-karoten chroni błony śluzowe organizmu oraz jego powierzchnię. Beta-karoten zapewnia przede wszystkim ochronę peryferyjnych części ciała, eksponowanych na warunki atmosferyczne. Stosowanie kremu z beta-karotenem ma więc szczególne znaczenie między latem a jesienią. Każda zmiana pory roku wymaga adaptacji i wysiłku organizmu. Pod względem zawartości beta-karotenu dynia to królowa jesieni. Jak każda królowa – dynia ma straż przyboczną. W tej roli występuje cukinia, marchew, brokuły, rzepa i kapusta włoska, również zawierające karoten. Sezon na dynie czas rozpocząć!

Czy wiesz, że …

Warzywa ciemnozielone i warzywa pomarańczowe są bogate w beta-karoten. Beta-karoten chroni błony śluzowe organizmu oraz jego powierzchnię. Stosowanie na skórę kremu z beta-karotenem ma szczególne znaczenie ochronne w czasie zmiany pory roku. 

Popularne odmiany dyni do Twojej kuchni:  

  • Dynia zwyczajna bania – duża, kulista, pomarańczowa dynia; 
  • Dynia muszkatołowa Muscat de Provence popularna na zielonych targach, ciemnozielona lub pomarańczowa skórka;    
  • Dynia Hokkaido (Orange Hokkaido, Uchiki Kurima) – charakterystyczny kształt z ogonkiem i pomarańczowa skórka; 
  • Dynia piżmowa o kształcie gruszki i złotej barwie, wewnątrz niewielkie gniazdo nasienne. 

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i bloga Jak Wyleczyć. Przed rozpoczęciem kuracji lub stosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.

Beta-karoten – sprawdź okazje w sklepie

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top