Jak stosować olej z czarnuszki – właściwości, efekty, opinie lekarzy

Olej z czarnuszki

Wysokiej jakości, zdrowy olej z czarnuszki możesz dodawać do posiłków lub spożywać samodzielnie. Spożywanie oleju zwykle zaczyna się od małych dawek, by stopniowo zwiększać porcję do dwóch łyżeczek dziennie. Olej z czarnuszki nie powinien być spożywany na czczo. Możesz używać go w diecie, jak również do pielęgnacji ciała, by w szczególny sposób zadbać o swoją skórę, włosy i paznokcie.

Olej z czarnuszki – właściwości 

Olej z czarnuszki spożywany regularnie może zminimalizować czynniki ryzyka zespołu metabolicznego poprzez zmniejszenie tkanki tłuszczowej na brzuchu. Zespół metaboliczny jest to wiele współwystępujących czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak: choroby serca, udar mózgu, cukrzyca typu 2 i insulinooporność. Badania wskazują na korzyści wynikające ze spożywania oleju tłoczonego na zimno, takie jak obniżenie poziomu cukru we krwi oraz obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. 

Czarnuszka siewna – co to takiego?

Czarnuszka siewna (Nigella sativa L.) to roślina o drobnych, czarnych nasionach, które wielkością przypominają czarny sezam. Z nasion czarnuszki tłoczy się drogocenny olej, stosowany zarówno w kuchni jak i kosmetyce od tysięcy lat. Roślina ta pochodzi rdzennie z Bliskiego Wschodu, uprawiana jest także we Europie i Azji.

Współpraca:

Picie oleju z czarnuszki – efekty

Olej z czarnuszki właściwości prozdrowotne wykazuje w wielu obszarach naszego zdrowia. Nasiona czarnuszki siewnej wykorzystywano w chorobach układu oddechowego, przy problemach z żołądkiem i wątrobą. Leczono w ten sposób astmę, kaszel, zapalenie oskrzeli, bóle stawów i niestrawność. Badania potwierdzają, że czarnuszka korzystnie działa na gospodarkę lipidową i hormonalną, a także na skórę. Regularne picie oleju z czarnuszki, ze względu na zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, pozytywnie oddziałuje na profil lipidowy. Obniża poziom cholesterolu całkowitego, LDL (złego cholesterolu) i trójglicerydów. 

Czarnuszka na Hashimoto 

Spożywanie oleju z czarnuszki zmniejsza nasilenie zapalenia tarczycy oraz ma wpływ na obniżenie stężenia hormonów TSH i anty-TPO. Badania z udziałem pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą endokrynologiczną Hashimoto sugerują, że czarnuszka siewna wpływa na poprawę funkcjonowania tarczycy.

Olej z czarnuszki – na co pomaga? 

Na jakie choroby pomaga olej z czarnuszki? Czarnuszka chroni organizm przed bakteriami, pasożytami, grzybami, wirusami i toksynami, a ponadto okazuje się nieoceniona w profilaktyce wielu chorób: 

  • zespół metaboliczny – ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru mózgu, 
  • gospodarka lipidowa – wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów, 
  • gospodarka hormonalna – zapalenie tarczycy, choroba Hashimoto, 
  • reumatoidalne zapalenie stawów RZS,
  • problemy skórne – łuszczyca, trądzik, AZS, bielactwo, 
  • wspomaganie odchudzania – leczenie nadwagi i otyłości. 

Olej z czarnuszki – przeciwwskazania

Olej z czarnuszki nie jest produktem wskazanym dla kobiety w ciąży i karmiących piersią. Istnieją przeciwwskazania do podawania czarnuszki dzieciom poniżej 1. roku życia, osobom, które mają problemy z krzepliwością krwi lub stosują niektóre leki m.in. przeciwzakrzepowe, moczopędne i obniżające ciśnienie krwi. Leki stosowane w psychiatrii mogą być również przeciwwskazaniem do spożywania czarnuszki. 

Olej z czarnuszki – właściwości na włosy

Olej z czarnuszki wzmacnia włosy, zapobiega rozdwajaniu końcówek włosów, pobudza i nawilża cebulki oraz łagodzi świąd skóry głowy. Czarnuszka regularnie stosowana w pielęgnacji może poprawić stan włosów, a dzięki kuracji olejem stają się one mocniejsze, nie mają tendencji do rozdwajania i nie są łamliwe. 

Olej z czarnuszki
Czarnuszka – nasiona na olej

Co zawiera olej z czarnuszki? 

Skład oleju z czarnuszki uzależniony jest od pochodzenia nasion. Główny składnik to tłuszcze – większość z nich to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z grupy omega-6 oraz omega-3. W nasionach obecne są również węglowodany, białka, witaminy i składniki mineralne. Składnik aktywny oleju tłoczonego z nasion czarnuszki to tymochinon, który odpowiada za działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, przeciwwirusowe. 

Olej z czarnuszki – jak stosować?

Jeśli chodzi o spożywanie oleju z czarnuszki w celach terapeutycznych i profilaktycznych, to producenci zalecają najczęściej dawkowanie 2 razy dziennie po 1 łyżeczce. Zastosowanie cennego oleju w diecie jest wszechstronne, szczególnie do potraw na zimno. Czarnuszka znakomicie komponuje z większością warzyw w sałatkach i surówkach. Olej ma wyrazisty smak, dodaje potrawom ostrości i goryczki. Idealnie pasuje do past warzywnych, humusu i twarogu. 

Inne produkty z olejarni godne polecenia to olej z wiesiołka i olej z ostropestu

Olej z czarnuszki bio
Wybór olejów z czarnuszki bio

Katarzyna Labudda jest dietetykiem medycyny chińskiej i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi terapie żywieniowe oraz bloga Jak Wyleczyć. Przed rozpoczęciem kuracji lub stosowaniem suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top