Nasiona chia Superfood – źródło wapnia, żelaza i kwasów omega-3

Nasiona chia

Nasiona chia to żywność typu Superfood, znana z wyjątkowych wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych. Chia zawiera więcej wapnia niż mleko, więcej żelaza niż zielonolistne warzywa i ma więcej kwasów omega-3 niż tłuste ryby. Przepisy z ziarnami chia obejmują takie potrawy jak koktajle, puddingi, desery, sałatki, budyń, ciastka, rogaliki i wiele innych. W artykule znajdziesz przepis na domowy chleb z chia.

Nasiona chia – Superfood

Nasiona chia są znane ze swych wyjątkowych wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych. Ziarna są doskonałym źródłem białka, kwasów omega-3, żelaza i wapnia. Chia można jeść zarówno w całości, jak i zmielone, surowe bądź gotowane. Najlepiej zalać je płynem np. mlekiem krowim lub roślinnym, wodą albo sokiem i odstawić na kilka godzin. Ziarna chia chłoną dużą ilość płynów i pęcznieją ze względu na błonnik. Nasiona chia są często dodawane do diety ze względu na ich wartości odżywcze. To doskonałe źródło białka dla wegetarian, a także energii dla kulturystów i sportowców.

Ziarna chia wartości odżywcze

Nasiona chia są znane z wyjątkowych wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych. Są one bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, błonnika, białka, wapnia, magnezu, żelaza i antyoksydantów. 

Współpraca:

  • Nasiona chia kcal: 486 /100 g
  • Nasiona chia indeks glikemiczny: 3 

Potężną zaletą chia jest jej uniwersalne zastosowanie. Istnieje wiele możliwości włączenia nasion do diety. Dzięki temu, że ich smak nie jest szczególnie wyrazisty, można je dodawać praktycznie do wszystkiego. Sprawdzą się jako środek wiążący np. w domowych deserach owocowych. Ziarna chia są zdrowe i dobrze tolerowane przez większość osób. 

Nasiona chia i owoce
Chia i owoce

Nasiona chia – źródło zdrowego błonnika 

Ziarna chia w ponad 80 proc.składają się z węglowodanów w postaci błonnika. Błonnik jest niezbędny dla zdrowia układu pokarmowego, ponieważ wspomaga trawienie i może pomóc w utrzymaniu zdrowej flory bakteryjnej w jelitach. 

Nasiona chia zawierają zarówno nierozpuszczalny, jak i rozpuszczalny błonnik. Nierozpuszczalny błonnik pomaga w regulacji wypróżnień, podczas gdy rozpuszczalny błonnik może wspierać zdrowie serca i poziom cukru we krwi. 

Polecane: Otyłość brzuszna – sprawdź przyczyny i objawy otyłości

Nasiona chia w diecie osoby z cukrzycą typu 2

Włączenie chia do diety może przynieść korzyści dla osób z cukrzycą typu 2 z kilku powodów:

  • Błonnik pokarmowy – ziarna chia są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który pomaga zapobiegać gwałtownym wzrostom poziomu cukru we krwi;
  • Indeks glikemiczny niski – poziom przyswajalnych węglowodanów to zaleta chia;
  • Zapobieganie stanom zapalnym w jelitachziarna chia mają właściwości przeciwzapalne;
  • Kontrolowanie wagi – błonnik daje uczucie sytości, co może zapobiegać nadmiernemu jedzeniu. 

Nasiona chia można włączyć do diety osoby z cukrzycą jako dodatek do sałatek. Najlepiej dodać chia do sałatek bogatych w zielone warzywa, owoce, orzechy i inne nasiona. Garść ziaren chia może wzbogacić smak jogurtu, nadając mu orzechowy i chrupiący smak.

Pamiętaj, że zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem jakiejkolwiek znaczącej zmiany w diecie. Ziarna chia są ogólnie bezpieczne do spożycia, ale mogą interakcji z niektórymi lekami, a ich nadmierne spożycie może prowadzić do problemów żołądkowych. 

Prosty przepis na domowy chleb z nasionami chia

Składniki na domowy chleb z chia:

  • Mąka pszenna 40 dkg,
  • Mąka żytnia 10 dkg,
  • Otręby żytnie 3 dkg,
  • Ziarna chia 3 łyżki,
  • Drożdże 2,5 dkg,
  • Ciepła woda 0,5 l.

Przygotowanie: domowy chleb z chia

Suche składniki: mąkę, otręby, nasiona i drożdże wymieszać w misce. Dodać ciepłą wodę i dokładnie wymieszać. Odstawić pod przykryciem w ciepłe miejsce, po 20 minutach ponownie wymieszać, a po kolejnych 25 minutach rośnięcia, przełożyć chleb do blaszki i pozostawić jeszcze 5-10 minut do wyrośnięcia. Rozgrzać piekarnik do 220 stopni i piec przez godzinę. Wspaniale smakuje świeży z masłem i dobrze się przechowuje przez kilka dni. Domowy chleb z chia można zamrozić.

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i bloga Jak Wyleczyć. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Nasiona chia bio

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top