Ile minerałów ma Sól Kłodawska, a ile butelka wody mineralnej?

Sól Kłodawska z kopalni

Czy wiesz, jak smakuje Sól Kłodawska? Sól Kłodawska rozpuszczona w wodzie, smakuje jak woda mineralna z dużą ilością minerałów. Taką słoną wodę pobiera się naturalnie ze źródła w uzdrowisku Birsztany na Litwie, położonym nad rzeką Niemen, około 100 km od Suwałk. Wyjątkowe podłoże źródła nasyca wodę bogactwem minerałów, co daje się odczuć w każdym łyku. Aby uzyskać smak o takiej intensywności, trzeba wziąć Sól Kłodawską – około 1/2 łyżeczki do herbaty i rozpuścić w szklance wody.

Sól Kłodawska jak smakuje?

Sól Kłodawska jest po prostu słona, a jak smakuje woda Vytautas? Pot konia albo sok wyciśnięty z Ziemi – tak smakuje woda Vytautas, zapewnia producent. Wyróżniający się spot wody Vytautas zna chyba każdy, kto choć raz przeszukiwał Internet pod hasłem „woda – dużo minerałów”. Od premiery kontrowersyjnej reklamy minęło ponad 10 lat (film wyświetla się na YouTube od 2013 roku), jednak woda Vytautas cieszy się wciąż ogromną popularnością! Sięgają po nią zwolennicy zdrowego stylu życia i sportowcy.

Sól Kłodawska - lizawka dla konia
foto: Sklep internetowy Kopalni Soli w Kłodawie

Minerały w wodzie Vytautas

Zarówno Sól Kłodawska, jak i woda Vytautas wyróżnia się wyjątkowo wysoką zawartością minerałów. Jeśli spojrzymy na skład wody, występuje w niej magnez o stężeniu 240 mg/l. Mg 12 to pierwiastek chemiczny o szczególnym znaczeniu dla zdrowia, ponieważ bierze udział w pracy układu nerwowego. Zapotrzebowanie na magnez zwiększa się u osób, które piją dużo kawy. Uzupełnienie magnezu jest również ważne w okresie długotrwałego stresu. 

Wysoko zmineralizowaną wodę Vytautas można polecić przede wszystkim osobom, które prowadzą intensywny tryb życia. W jej składzie znajduje się łatwo przyswajalne wapń – podstawowy element budulcowy w ludzkim organizmie. Zaleca się sięgać po wodę z minerałami na 30 minut przed posiłkiem. Woda Vytautas pobudza trawienie i niweluje uczucie ciężkości. Ogólna zawartość rozpuszczalnych składników mineralnych wynosi 7309 mg/l. 

Sole mineralne w wodzie Vytautas: 

  • wapń (Calcium) 552 mg/l
  • chlorek sodu (Chloride) 3480 mg/l
  • wodorowęglan (Bicarbonate) 300 mg/l
  • jodek potas (Potassium) 32 mg/l
  • magnez (Magnesium) 240 mg/l
  • sód (Sodium) 1727 mg/l
  • siarczany (Sulfate) 989 mg/l

Może Cię zainteresować: Zakwaszenie organizmu. Jak odkwasić organizm – domowe sposoby

Sól Kłodawska – minerały

Czy Sól Kłodawska rozpuszczona w wodzie może zastąpić wodę z dużą ilością minerałów? Spośród wód mineralnych, dostępnych na naszym rynku – Vytautas nie ma sobie równych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby do wody pitnej dodać kamienną Sól Kłodawską i rozpuścić cenne minerały. Różowa Sól Kłodawska jest bogatym źródłem minerałów. Występują w niej w oznaczonych ilościach chlorek sodu i anhydryt, a w śladowych również karnalit, polihalit, siarczany ilaste, dolomit, kalcyt, magnezyt, syderyt (węglan żelaza), hematyt (tlenek żelaza) i kwarc w postaci krzemionki. 

Minerały w Soli Kłodawskiej: chlorek sodu, anhydryt, karnalit, polihalit, siarczany ilaste, dolomit, kalcyt, magnezyt, syderyt (węglan żelaza), hematyt (tlenek żelaza), kwarc w postaci krzemionki.

Sól Kłodawska zawiera przede wszystkim makroelementy: Ca, Mg, Na, CI, K, S. Sól z Kopalni Soli w Kłodawie jest źródłem głównych mikroelementów: Fe, I, Cr, Se, Cu, Zn, Mn. Niektóre z domieszek mineralnych trudno rozpuszczają się w wodzie. Mikro i makroelementy nie są zawarte w samej soli – są to składniki nierozpuszczalne w wodzie, które znajdują się w złożu kłodawskiej soli kamiennej. Pomimo to nasze organizmy potrafią je zasymilować. Po spożyciu ulegają one rozpuszczaniu w przewodzie pokarmowym dzięki kwasom trawiennym, dostarczając organizmowi zarówno makro- jak i mikroelementów.

Może Cię zainteresować: Refluks żołądka – jak sobie z nim radzić?

Sól Kłodawska niewarzona

Złoża kamiennej Soli Kłodawskiej z unikatowym składem soli mineralnych powstawały 257 – 252 miliony lat temu. Od tego czasu pokłady soli są odizolowane od wpływu czynników zewnętrznych. Sól Kłodawska jest wolna od zanieczyszczeń cywilizacyjnych (np. detergenty).

Minerały w Soli Kłodawskiej występują naturalnie i powstały w wyniku wytrącania się z wody morskiej lub krystalizacji wód osadowych. Procesy, dzięki którym Sól Kłodawska zawiera unikatowy skład soli mineralnych, zachodziły 257 milionów lat temu. Od tego czasu złoża soli są odizolowane od wpływu czynników zewnętrznych, aż do czasu wydobycia w kopalni. 

Sól Kłodawska wydobywana w kopalni
Kopalnia Soli w Kłodawie

Wydobycie Soli Kłodawskiej

Kopalnia Soli Kłodawa jest przedsiębiorstwem górniczym, wydobywającym z głębokości około 700 metrów. Bogata w mikroelementy sól kamienna o zabarwieniu od białego poprzez szary, różowy po niebieski wydobywa się w tradycyjny sposób. Ładunkami wybuchowymi górnicy odstrzeliwują wycinek skały solnej, a urobek jest przewożony do kruszarni. Zmieloną sól pakuje się w opakowania (duże po 25 kg i mniejsze) do sprzedaży.

Sól Kłodawska opakowanie 25 kg
Worek soli 25 kg zamówiłam online w sklepie kopalni

Sól Kłodawska a sól kuchenna

Sól Kłodawska i każda inna sól na Ziemi to sól morska. Przed milionami lat ukształtowanie terenu wyglądało inaczej niż obecnie. Jeśli chodzi o sól sprzedawaną pod nazwą „sól kuchenna warzona” jest to czysty chlorek sodu, który uzyskuje się poprzez rozpuszczenie soli kamiennej w wodzie i odparowanie solanki. Dodatkowo, aby zapobiec zbrylaniu, miesza się ją z tzw. antyzbrylaczem, czyli żelazocyjankiem potasu.

Sól morska

Sól Kłodawska wydobywana głęboko spod Ziemi jest czysta i wolna od zanieczyszczeń. Złoża soli nie miały kontaktu ani z powietrzem, ani z wodą od ponad ćwierć miliona lat, do czasu, aż zostaną wydobyte na powierzchnię. Sól morska pozyskiwana obecnie z mórz np. z Morza Martwego nie ma tych walorów, co Sól Kłodawska. Zanieczyszczenie oceanów i mórz jest obecnie ogromnym problemem środowiskowym.

Przeczytaj także: Sole Schusslera – jak i kiedy stosować minerały?


Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top