Miedziane naczynie na wodę stało się modne! Miedź, złoto i srebro mają właściwości lecznicze, znane są już od wieków. Wiedzą o tym producenci kosmetyków i preparatów pielęgnacyjnych, a także przemysł medyczny. Wiemy, że srebro wykorzystuje się do produkcji opatrunków. Z miedzi natomiast wyrabia się naczynia kuchenne, przedmioty użytkowe oraz biżuterię o właściwościach prozdrowotnych. Czy wiesz, jakie korzyści dla zdrowia daje miedziane naczynie na wodę?
Miedziane naczynie na wodę
Dlaczego miedziane naczynie na wodę? Miedź znana jest ze swoich licznych dobroczynnych właściwości, m.in. niszczy bakterie i skutecznie hamując ich rozrost. Z tego względu miedź może wpływać na przyspieszenie gojenie się ran. Z pewnością warto zatem zdecydować się na zakup produktów zawierających miedź do pielęgnacji i ochrony zdrowia. Cenna właściwość miedzi to jonizowanie i energetyzowanie wody, a także równoważenie pH.
Miedziane garnki do kuchni
Dawniej miedziane naczynia, a szczególnie garnki z miedzi, patelnie i czajniki stanowiły wyposażenie każdej kuchni. Garnki miedziane i imbryk na wodę to niegdyś powszechnie używane naczynia z miedzi, które trzeba było starannie polerować, by lśniły na kuchni węglowej. To niezwykłe, że dziś miedziane naczynia wracają do codziennego użytku. Dzbanek na wodę z miedzi jest nie tylko stylową ozdobą kuchennego blatu, ale także poprawia jakość wody pitnej.
Wpływ miedzi na wodę pitną
Woda z naczynia miedzianego korzystnie wpływa na witalność i niesie informacje z długą listą korzyści. Już w starożytnych czasach wiedziano, że przechowywana przez noc woda w miedzianym naczyniu poprawia układ trawienny, wzmacnia kości, działa silnie przeciwzapalnie oraz skutecznie eliminuje groźne patogeny.
Woda z miedzianego dzbanka jest wolna od mikroorganizmów, takich jak pleśnie, grzyby oraz bakterie, odpowiadające za wiele chorób, między innymi problemy z trawienie i inne schorzenia przewodu pokarmowego.
Przeczytaj także: Uzdrowiska z wodą radonową. Jak działają wody lecznicze?
Naczynie miedziane, w którym przechowywana jest woda, odnawia naturalną witalność wody, jonizuje ją i energetyzuje oraz równoważy pH. Dzięki temu procesowi pijesz wodę żywą, którą lepiej wchłaniają komórki. Woda z miedzianego naczynia jeszcze lepiej i skuteczniej nawilża, a dodatkowo pomaga neutralizować toksyny w organizmie.
Bezpieczne stężenie miedzi w wodzie
Badania wykazują, że stężenie jonów miedzi w H2O, po kilkunastu godzinach przechowywania w miedzianym dzbanku na wodę, wynosi 1,5 mg/ litr i znajduje się na całkowicie bezpiecznym poziomie.
Aktualnie obowiązujące normy jako bezpieczny poziom miedzi podają 3 mg/dobę. Możemy więc pić wodę z miedzianego naczynia codziennie. |
Dodatkowo warto przemywać twarz wodą miedzianą oraz rano czyścić język z nalotu miedzianym czyściwem.
Badania laboratoryjne wykonane przed i po jonizowaniu wody w naczyniu z miedzi potwierdzają, że zwykła woda z kranu, dzięki kontaktowi z miedzią, zyskuje na jakości i nabiera cech krystalicznie czystej, życiodajnej wody!
Jony miedzi nagromadzone w wodzie przechowywanej w miedzianym dzbanku to remedium na wpływ wolnych rodników, uznawanych za winowajców procesu starzenia i źródło wielu poważnych chorób. Dodatkowo warto przemywać twarz wodą miedzianą oraz rano czyścić język z nalotu miedzianym czyściwem.
Badania wody wykazały zaskakująco niski poziom chloru, który został zredukowany w miedzianym naczyniu o ponad 90 proc., a poziom ołowiu znalazł się poniżej granicy oznaczania.
Ile wody miedzianej dziennie?
Wiedza ajurwedyjska zaleca wypijanie od 0,5 do 1,5 litra wody miedzianej dziennie. Jeżeli w Twojej diecie znajdują się produkty zasobne w miedź, dolna granica określona na poziomie 0,5 l już przyniesie widoczne dla zdrowia korzyści.
Do popularnych produktów spożywczych bogatych w miedź należą:
- nasiona słonecznika i orzechy,
- suche nasiona roślin strączkowych,
- wątróbka drobiowa,
- kakao,
- płatki owsiane.
Niewielkie ilości miedzi znajdziesz także w jasnym pieczywie, mleku i jego przetworach, mięsie, większości warzyw i owoców. Jeżeli Twoja dieta jest bogata w miedź, nie przesadzaj z ilością wypijanej wody. Stosując wodę z miedzianego dzbanka lub miedzianego kubka trzymaj się raczej dolnej granicy zaleceń.
Czemu warto mieć miedziane naczynie – dzbanek do wody pitnej?
Miedziany kubek lub miedziany dzbanek do wody to znakomity pomysł na prezent dla osoby zorientowanej na zdrowy styl życia. Woda z naczynia miedzianego może być wykorzystana do picia i dbania o urodę. Skóra na twarzy przemywana rano i wieczorem miedzianą wodą stopniowo staje się zdrowsza. Korzyści wynikają również z lepszego nawilżenia i jędrności skóry. Profity odnoszą przy tym również oczy. Przemywanie oczu wodą miedzianą wpływa na piękny wygląd, a przy tym oczy stają się bardziej wypoczęte.
Uzdatniona i nasycona jonami miedzi woda przechowywana w naczyniach miedzianych skutecznie niszczy bakterie, wirusy i grzyby, również e. coli (Escherichia coli) oraz s. aureus (Staphylococcus aureus). Jednorazowy wydatek przynosi długofalowe korzyści! Reasumując już na koniec, trzeba powiedzieć, że miedziane dzbanki do wody to niezwykle praktyczna rzecz w każdym domu. Dzięki zastosowaniu miedzianego dzbanka zyskujemy czystą i zdrową wodę dla całej rodziny!