Niedobór cynku a przebarwienia na twarzy. Produkty bogate w cynk

Niedobór cynku

Zdrowe odżywianie >> Niedobory minerałów i witamin >> Niedobór cynku

Cynk należy do mikroelementów, których w naszym organizmie występuje śladowa ilość, mimo to niedobór cynku może wpływać na zakłócenia przebiegu wielu procesów. Udział tego pierwiastka w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu jest znaczący. Cynk wpływa na budowę i działanie kilkuset enzymów, uczestniczy w przemianach białek, tłuszczów i węglowodanów. Pierwiastek jest niezbędny w procesach wzrostu, podziałów i śmierci komórek, wpływa na geny, uczestniczy w naprawie DNA i aktywuje działanie układu immunologicznego. Naszym tematem jest brak cynku w organizmie widoczny jako przebarwienia na twarzy i plamy starcze na dłoniach.

*

Niedobór cynku – objawy na skórze

Uzupełnienie niedoboru cynku może być pomocne w usuwaniu plam starczych widocznych jako przebarwienia na twarzy i dłoniach oraz promowaniu zdrowej skóry po 50. roku życia. Wiele osób wraz z wiekiem boryka się z plamami starczymi, które pojawiają się jako małe brązowe, szare lub czarne plamy, zwykle na twarzy, dłoniach, ramionach i innych obszarach, eksponowanych przez lata na słońce.

Brak cynku – objawy:

  • niedobór cynku objawia się przebarwieniami na skórze twarzy i dłoni,
  • niedobory cynku mogą spowalniać gojenia ran,
  • brak cynku może powodować owrzodzenia na skórze,
  • niedobór cynku może objawiać się suchością, swędzeniem i zaczerwienieniem skóry,
  • długotrwałe niedobory cynku dają objawy w postaci zaniku zmysłów smaku i węchu.

Współpraca:

Dietetyk medycyna chińska

Objawy niedoboru cynku dotyczą przede wszystkim kondycji skóry. Choć przebarwienia na twarzy nie są szkodliwe, staramy się zminimalizować ich obecność ze względów estetycznych. Istnieje wiele preparatów do pielęgnacji skóry z przebarwieniami na twarzy i dłoniach, które mogą je rozjaśnić. Jeśli uzupełnisz niedobór cynku w organizmie, przebarwienia na twarzy będzie łatwiej redukować.

Cynk – pierwiastek ważny dla całego organizmu

Cynk to pierwiastek, który może zapobiegać powstawaniu i redukować już istniejące plamy starcze na skórze od wewnątrz. Mikroelement Zn (Zincum) jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych minerałów w naszym organizmie. Ten mikroelement bierze udział w setkach procesów. Odgrywa kluczową rolę w budowaniu odporności organizmu, procesach neurologicznych i rozrodczych. Jednym z powodów, dla których niedobór cynku jest szczególnie niekorzystny dla kondycji skóry to jego rola w produkcji kolagenu.

Niedobór cynku - objawy
Przebarwienia na twarzy zdjęcia

Niedobór cynku przyspiesza procesy starzenie skóry

Niski poziom cynku w organizmie przyspiesza procesy starzenie skóry. Gdy w organizmie występuje niedobór cynku, pojawiają się przebarwienia na twarzy i zmarszczki. Przeglądając się w lustrze, możemy przekonać się o tym, że cynk jest niezbędny do syntezowania kolagenu – składnika budulcowego naszej skóry. Kolagen zapewnia wsparcie strukturalne i sprawia, że skóra jest błyszcząca, gładka, jędrna i elastyczna. Z wiekiem kolagen rozkłada się szybciej, co prowadzi do powstawania zmarszczek i nierównomiernej pigmentacji.

Cynk jest również niezbędny do aktywacji enzymu dysmutazy ponadtlenkowej, która jest częścią systemu ochrony antyoksydacyjnej skóry. Niedobór cynku sprawia, że słabnie naturalna ochrona przed promieniowaniem UV. Ekspozycja na słońce przyczynia się bezpośrednio do powstawania plam na dłoniach i przebarwień na twarzy. Utrzymując odpowiedni poziom cynku w organizmie, zapobiegamy gromadzeniu się nadmiaru melaniny.

Niedobór cynku - objawy
Niedobór cynku – objawy

Dieta na niedobór cynku

Niedobór cynku jest powszechnym problemem, zwłaszcza po 50. roku życia. Nasze organizmy nie mają wyspecjalizowanego systemu magazynowania cynku. Niezbędne jest zatem zadbanie o regularną podaż tego minerału w diecie. Najlepszym źródłem cynku jest mięso i produkty zwierzęce.

Doskonałym sposobem na uzupełnienie niedoboru cynku są skorupiaki, które możemy włączyć do jadłospisu. Zalecane dzienne spożycie cynku dla kobiet i mężczyzn wynosi od 8 do 11 mg, natomiast niektóre normy podają nawet 15 mg. Produkty bogate w cynk to ostrygi, wołowina, mięso kurczaka, orzechy nerkowca, rośliny strączkowe i jogurt naturalny.

W przypadku niedoboru cynku warto pamiętać, że produkty zasobne w błonnik pokarmowy zmniejszają wchłanialność cynku w jelitach. Dlatego jeśli to możliwe, korzystniejsze w uzupełnieniu niedoboru tego pierwiastka będzie spożywanie produktów zwierzęcych niż roślinnych.

Suplementacja cynku, czyli uzupełnienie niedoboru cynku suplementami to kolejna opcja, którą warto rozważyć, jeżeli uważasz, że sama dieta nie wystarczy. Biodostępne formy cynku to pikolinian cynku, cytrynian cynku i glukonian cynku. Pikolinian cynku jest uznawany za jedną z najlepiej przyswajalnych form cynku.

Cynk i selen w pożywieniu

Cynk i selen występują razem w takim produktach jak mleko, jajka i mięso. Najbardziej bogate źródła minerału to czerwone mięso, wątróbka, owoce morza, jaja i mleko. Pamiętajmy jednak, że najwięcej cynku i selenu organicznego znajduje się w świeżym pełnotłustym mleku, świeżych owocach morza i dobrej jakości mięsie. Niestety głęboko mrożone ryby i owoce morza, przetworzone mięso i słabej jakości nabiał nie mają tych samych wartości odżywczych.

Jeśli chodzi o inne składniki diety, które współdziałają z cynkiem w celu usunięcia przebarwień na twarzy i plam starczych na skórze warto sięgać również po produkty bogate w witaminę C. Będą to głównie warzywa i owoce m.in. cytrusy, papryka i jagody. Co ciekawe, miedź pomaga w tworzeniu równomiernej pigmentacji skóry i tworzeniu kolagenu. Dobrymi źródłami miedzi są ostrygi, wątroba wołowa, nasiona sezamu, orzechy nerkowca i soczewica. W dbaniu o kondycję skóry nie zapominajmy o roli witaminy E, która chroni błony komórkowe przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Witamina E znajduje się m.in. w takich produktach jak nasiona słonecznika, migdały, szpinak i awokado.

Wprowadzając wymienione produkty do swojej diety, poprawisz kondycję skóry i od wewnątrz wpłyniesz na redukcję uciążliwych przebarwień na twarzy i dłoniach. Jeżeli odczuwasz niepokojące objawy – sprawdź w kolejnym artykule, jakie sygnały wysyłają niedobory minerałów i witamin.

2 thoughts on “Niedobór cynku a przebarwienia na twarzy. Produkty bogate w cynk”

  1. Pingback: Selen – jak zwiększyć spożycie selenu? Produkty bogate w selen - jakwyleczyc.com

  2. Pingback: Sole Schusslera – jak i kiedy stosować minerały? Zestaw podstawowych soli Schusslera  - jakwyleczyc.com

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top