Chleb Ezechiela – najzdrowszy chleb z kiełkującego ziarna

Chleb Ezechiela - przepis z Biblii

Chleb Ezechiela – najzdrowszy chleb bez drożdży powstaje ze skiełkowanego ziarna pradawnych odmian zbóż. Biblijny chleb Ezechiela zwany również chlebem esseńskim to pieczywo niskokaloryczne o prostym składzie, które ma mało glutenu. Zdrowy chleb z kiełkującego ziarna ze względu na wartości odżywcze jest polecany dla diabetyków (dieta cukrzycowa) i osób, które chcą schudnąć (dieta odchudzająca). 

Chleb Ezechiela – przepis z Biblii

Chleb Ezechiela, znany też jako chleb esseński – to najstarszy opisany rodzaj chleba. Źródłem przepisu jest Biblijna Księga Ezechiela, datowana na VI p.n.e. Ezechiel jest uznawany za jednego z tzw. proroków większych Starego Testamentu. Biblia głosi, że gdy Bóg nakazał mu pościć przez 390 dni, kapłan udał się w tym celu na pustynię. To właśnie tam dostał przepis na chleb esseński. 

Chleb Ezechiela ma nie tylko niebywałe pochodzenie, ale również doskonałe właściwości zdrowotne. Bochenek esseński ze skiełkowanego ziarna jest uważany za najzdrowszy chleb ze względu na prosty skład. Jego zaletą jest to, że przez wiele dni pozostaje świeży za sprawą odpowiedniego przygotowania i długiego wypieku. 

Chleb Ezechiela z kiełkującego ziarna
Kiełkujące ziarna na chleb esseński

Współpraca:

Jak powstaje chleb Ezechiela? 

Chleb Ezechiela jest wypiekany ze skiełkowanych ziaren takich zbóż jak pszenica, orkisz, jęczmień, proso lub żyto. Ziarna najpierw moczy się przez dwa dni i czeka, aż kiełkują. Następnie są one mielone, mieszane z wodą i wolno wypiekane w formie bochenków w niskiej temperaturze ok. 45–50 stopni. Dzięki wolnemu wypiekaniu w niskiej temperaturze ziarno zachowuje wysokie wartości odżywcze. Skład takiego chleba jest bardzo prosty – nie zawiera drożdży, soli, substancji słodzących, mąki, mleka ani konserwantów. Zasadniczą różnicą pomiędzy zwykłym chlebem a chlebem esseńskim jest fakt, że wytwarza się go z kiełkujących ziaren, a nie z mąki i temu zawdzięcza swoje niezwykłe właściwości. 

Skład chleba z kiełkującego ziarna  

Chleb Ezechiela powstaje z kiełkujących ziaren pszenicy, orkiszu, prosa lub jęczmienia. Oryginalny chleb esseński powstaje z ziaren pradawnych zbóż takich jak pszenica orkisz, proso czy jęczmień oraz roślin strączkowych jak soczewica. Skład chleba esseńskiego nie zawiera takich składników jak oczyszczona mąka pszenna, ulepszacze smaku czy substancje spulchniające. 

Chleb Ezechiela właściwości 

  • Pieczywo z prostym składem nie zawiera drożdży i ulepszaczy smaku;
  • Chleb esseński ma mało glutenu i jest niskokaloryczny;
  • Chleb postny jest źródłem takich witamin jak: witamina C i E, kwas foliowy, beta-karoten; 
  • Bochenek zawiera minerały takie jak: żelazo, wapń, magnez, fosfor, cynk;
  • Chleb esseński w diecie dostarcza łatwo przyswajalne aminokwasy, w tym lizynę o właściwościach przeciwnowotworowych. 

Najzdrowszy chleb na post o chlebie i wodzie 

Post o chlebie i wodzie to jeden ze sposobów na oczyszczenie jelit i odzyskania spokoju ducha. Jaki chleb wybrać na dzień postu? Najzdrowszy chleb na czas wstrzemięźliwości to chleb razowy na zakwasie lub chleb esseński, wytwarzany z kiełkującego ziarna.

Polecane: Oczyszczanie krwi. Sprawdź co jeść na oczyszczenie żył i tętnic

Chleb Ezechiela – gdzie kupić? 

Chleb Ezechiela można przygotować samodzielnie, choć to pracochłonne zadanie lub kupić w sklepie takim jak Biedronka czy Lidla. W sklepach internetowych występuje on częściej pod nazwą „Chleb esseński”. Chleb Ezechiela Biedronka to jeden z najzdrowszych chlebów w dyskoncie. W sklepach internetowych występuje on częściej pod nazwą „Chleb esseński”.

Przepis na chleb esseński pochodzi z Biblii

Chleb esseński PRZEPIS

Chleb esseński jest polecany dla diabetyków i osób na diecie odchudzającej. Warto jednak podkreślić, że pieczywo to nie powinno znaleźć się w jadłospisie osób zmagających się z takimi dolegliwościami jak celiakia i nietolerancja glutenu. Przygotowanie chleba polega na moczeniu ziarna zboża przez 2 dni, do czasu aż zacznie kiełkować. Następnie kiełki należy zmiksować z wodą, odcedzić nadmiar wody i dodać pozostałe składniki. Po wyrobieniu ciasto trzeba uformować w okrągły placek i ułożyć na wysmarowanej oliwą blasze. Piec w piekarniku 10 godzin w temperaturze 50 stopni C. 

Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Prowadzi praktykę dietetyczną i bloga Jak Wyleczyć. Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Chleb esseński orkiszowy BIO

Współpraca:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top