Zdrowe odżywianie >> Niedobory minerałów i witamin>> Niedobór żelaza >> Wchłanianie żelaza
Wchłaniane żelaza w organizmie jest kluczowe m.in. dla prawidłowego dotlenienia tkanek, pracy wątroby, trzustki i serca. Żelazo bierze udział w transporcie tlenu przez hemoglobinę. Obecnie wiele osób boryka się z niskim poziomem żelaza, ze względu na zaburzenia wchłaniania żelaza. Produkty bogate w żelazo (zielonolistne warzywa, produkty odzwierzęce) są powszechnie dostępne. Mimo to organizm nie wchłania żelaza. Dlaczego przy prawidłowej diecie żelazo się nie wchłania?
Nie wchłanianie żelaza – najnowsze badania
Nie wchłanianie żelaza przez organizm, pomimo odpowiedniej diety, może być powodem do niepokoju. Naukowcy doszli do wniosku, że warto zbadać, jak zmienia się metabolizm żelaza w organizmie pod wpływem pola elektromagnetycznego. Nadajniki 5G i LTE, technologie komunikacyjne Wi Fi i Bluetooth emitują pole elektromagnetyczne. Stacje bazowe, sieci telewizji cyfrowej, skanery i urządzenia codziennego użytku również emitują pole elektromagnetyczne. Czyżby miało to wpływ na złe wchłanianie żelaza?
W artykule, który ukazał się na Science Direct podsumowano procesy wchłaniania, magazynowania i wydalania żelaza u ssaków i innych organizmów żywych, narażonych na działanie pola elektromagnetycznego. Celem badania było odkrycie czynnika środowiskowego na regulację poziomu żelaza. Wpływ pól elektromagnetycznych na metabolizm i wchłanianie żelaza został potwierdzony wynikami badań, a skutki biologiczne są złożone i nie można ich jednak uogólniać.
Złe wchłanianie żelaza
Zaburzenia wchłaniania żelaza odczuwają dorośli i dzieci. Badanie zaprezentowane przez Science Direct miało na celu sprawdzenie, jak pola elektromagnetyczne wpływają na wchłanianie żelaza.
Dlaczego organizm nie wchłania żelaza? Pole elektromagnetyczne (PEM) w środowisku ma istotny wpływ na działalność życiową człowieka. Tempo rozwoju sprawia, że niektóre zależności umykają naszej uwadze. Szybko rozwinęły się technologie z zakresu systemów elektroenergetycznych, komunikacji, nawigacji, produkcji przemysłowej i rolniczej oraz sprzętu medycznego. Niewiele mamy dostępnych informacji, jak technologia wpływa na ludzi i dlaczego ludzki organizm nie wchłania żelaza.
Technologie emitują do środowiska dużą liczbę pól elektromagnetycznych o zróżnicowanej częstotliwości: skrajnie niskie częstotliwości (ELF-EMF), częstotliwości radiowej (RF-EMF), pulsacyjne (PEMF) i ultra wysokie pole magnetyczne (UHF). Wiele osób nie zwraca uwagi na to, czy pola elektromagnetyczne stanowią udogodnienie, czy zagrożenie dla ich zdrowia.
Żelazo w płynach ustrojowych
Na jakie problemy ze zdrowiem jesteśmy narażeni, gdy nie wchłania się żelazo? Jony metali w tym żelazo obecne w płynach ustrojowych pełnią ważne funkcje biologiczne w czynnościach życiowych. Przykładowo enzymy zawierające jony metali śladowych mają unikalne działanie biokatalityczne. Hemoglobina zawierająca żelazo jest nośnikiem tlenu, a cynk i kobalt utrzymują prawidłowy metabolizm kwasów nukleinowych.
Właściwości naładowania jonów metali decydują o tym, że będą one pod wpływem siły pola elektromagnetycznego i powodują reakcje fizjologiczne i biochemiczne, wpływając w ten sposób na czynności życiowe. Co istotne, metabolizm żelaza jest jednym z ważnych szlaków metabolizmu metali. Nie wchłanianie żelaza przez organizm, a w konsekwencji brak równowagi w poziomie żelaza może być przyczyną chorób układu krwionośnego lub dysfunkcji wątroby, trzustki, serca i innych narządów.
Zaburzenia wchłaniania żelaza
Złe wchłanianie żelaza i zaburzenia wchłaniania żelaza wprowadzają dysfunkcje w wielu procesach życiowych. Żelazo jest drugim po aluminium najpowszechniej występującym metalem na Ziemi i jest niezbędnym pierwiastkiem dla wszystkich form życia.
Na przykład enzymy zawierające żelazo biorące udział w procesach fizjologicznych. Mowa o takich procesach jak replikacja i translacja DNA, regulacja cyklu komórkowego, oddychanie mitochondrialne i procesy redox (np. transport tlenu przez hemoglobinę), wszystkie opierają się na żelazie w swoich funkcjach. Żelazo (zwykle w postaci białka Fe/S) jest niezbędne do replikacji, metabolizmu i wzrostu komórek.
Czemu organizm nie wchłania żelaza?
Na wchłanianie żelaza czy upośledzone wchłanianie żelaza może wpływać gęstość strumienia magnetycznego MFD, częstotliwość, gradient, kierunek i czas ekspozycji. Aktywność biologiczna żelaza zależy w dużej mierze od jego skutecznych właściwości przenoszenia elektronów. Co ciekawe żelazo może zyskiwać lub uwalniać elektrony podczas konwersji stanów wartościowości jonów, dzięki czemu może odgrywać pomocniczą rolę katalityczną w różnych reakcjach biochemicznych.
Ponadto związki porfiryny żelaza, znane jako hem, działają jako podgrupy hemoglobiny, dzięki czemu żelazo jest również niezbędne dla zdolności hemoglobiny i mioglobiny do przenoszenia tlenu. Żelazo odgrywa kluczową rolę w wielu podstawowych procesach biochemicznych w fizjologii człowieka.
Oddziaływanie pól elektromagnetycznych na zaburzenia wchłaniania żelaza zostało potwierdzone w badaniach eksperymentalnych na ludziach. Jego skutki biologiczne są złożone i nie można ich uogólniać ani zaklasyfikować do jednej kategorii, którą można by podsumować jako spadek, brak zmian i wzrost. Pewne jest, że ten obszar wymaga dalszych badań.
Wchłanianie żelaza pod wpływem pola elektromagnetycznego
Badania potwierdzają, że pole elektromagnetyczne może wpływać na to, że nie wchłania się żelazo i regulować efektywniejsze wchłanianie żelaza. Wpływ jest na tyle znaczący, że pozwala na zastosowanie pole elektromagnetyczne jako metody w leczeniu. Dotyczy to schorzeń, które charakteryzują zaburzenia wchłaniania żelaza jak utrata krwi czy obniżone łaknienie.
Warto podkreślić, że do celów badawczych pole elektromagnetyczne wytwarzano kierunkowo o określonej gęstości strumienia magnetycznego. Naukowcy nie badali wpływu na organizmy żywe pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez nadajniki telefonii komórkowej, Wi-Fi czy Bluetooth. Pamiętajmy, że przedmioty codziennego użytku jak kuchenka mikrofalowa, pilot telewizora i karta płatnicza również wytwarzają pole elektromagnetyczne i mogą wpływać na to, że organizm nie wchłania żelaza.
Czy pola elektromagnetyczne emitowane przed nadajniki stanowią opiekę, czy raczej zagrożenie dla zdrowia organizmów żywych? Na bieżąco monitorujemy dostępne informacje.
Źródło: sciencedirect
Może Cię zainteresować: Niedobory i słabe przyswajanie żelaza oraz wapnia