Nadmierne spożycie cukru jest niezdrowe, to opinia dietetyków klinicznych, którą podziela medycyna chińska. Cukier jest legalną, lecz bardzo uzależniającą substancją. Nie przeszkadza to jednak producentom ciastek, batonów, lodów i syropów w rozwijaniu oferty, a nam w sięganiu po słodycze. Do wszystkiego należy podchodzić z umiarem, głosi system filozofii chińskiej oparty na pięciu żywiołach. Jak zachować umiar w spożyciu cukru?
Spożycie cukru dużo powyżej normy
W Polsce spożycie cukru spadło o 1 proc. w ubiegłym roku, ale nadal sięga powyżej normy zalecanej przez WHO. Szczególnie kobiety mają problem ze spożyciem cukru w ilościach, które im szkodzą (4 razy więcej cukru spożywają kobiety, a 2,5 razy więcej mężczyźni ponad normę).
Z punktu widzenia medycyny chińskiej oczyszczony biały cukier nie kwalifikuje się do kategorii żywności. Spożywanie cukru powinniśmy raczej traktować jak przyjmowanie substancji chemicznej o właściwościach silnie wychładzających organizm. Pod względem chemicznym pojęcie „cukier” rzeczywiście kryje grupę związków chemicznych. Wyróżniamy w niej: monosacharydy (jednocukry) np. glukoza, fruktoza; disacharydy (dwucukry) np. sacharoza, czyli cukier spożywczy oraz polisacharydy (wielocukry) np. skrobia, glikogen.
Kiedy słodkie szkodzi zdrowiu?
Spożycie cukru nie wiąże się tylko z uleganiem pokusie słodyczy. Łatwo trafić na glukozę, fruktozę czy sacharozę w produktach, których nie określamy mianem deseru. Do słodzonych artykułów należą soki i napoje, jogurty owocowe, gotowe sosy i wiele innej żywności.
Z odrobiną cukru organizm może sobie poradzić. Jednak nadmiarowe spożycie cukru w codziennej diecie to problem, który powoduje otyłość, cukrzycę i inne choroby. Cukier szybko zamienia się w tłuszcz trzewny i gromadzi się wokół np. wątroby i narządów jamy brzusznej, powodując miażdżycę, choroby sercowo-naczyniowe i większe ryzyko zachorowania na raka.
Nadmiar cukru zakwasza organizm (nie zawsze)
Spożycie nadmiernej ilości cukru silnie zakwasza organizm, osłabiając trzustkę i śledzionę, a w konsekwencji narusza naturalną odporność organizmu. Dzieci, które często jedzą słodkie posiłki, na przekąskę dostają owoce i słodycze, a do picia słodki sok, częściej łapią infekcje i chorują. Spożycie rafinowanego, białego cukru wyziębia organizm i powoduje wytwarzanie nadmiernej ilości wilgoci, która zamienia się w śluz. Nadmiar śluzu wydobywa się z organizmu pod postacią kataru, kaszlu z wydzieliną, zatyka zatoki, a niekiedy przedostaje się do oskrzeli i płuc.
Istnieją jednak przypadki, gdy cukier i to w niemałej ilości przynosi korzyści dla zdrowia. W ekstremalnie suchym pustynnym klimacie nawilżające właściwości cukru można mądrze wykorzystać. Arabowie spożywają cukier, obficie słodząc mocną miętową herbatę, z korzyścią dla swojego zdrowia.
Jak ograniczyć spożycie cukru?
Medycyna chińska radzi, jak ograniczyć spożycie cukru w diecie, poprzez zmniejszenie apetytu na słodkie. Skorzystają na tym osoby, które w ciągu dnia nie odmawiają sobie słodkich przekąsek, owoców, soku, słodkich jogurtów i gotowych dań słodzonych fruktozą lub glukozą. Pamiętajmy, że po podsumowaniu dziennego spożycia cukru większość kobiet czterokrotnie przekracza normę, a panowie „tylko” dwa i pół raza. Jak ograniczyć ilość spożywanego cukru? Medycyna chińska radzi, jak naturalnie zmniejszyć apetyt na słodkie przekąski.
Jak zmniejszyć apetyt na słodkie? Jak zmniejszyć spożycie cukru?
- Spożywaj cukier jak dotychczas, jednocześnie staraj się ograniczyć sól;
- Nie odstawiaj cukru i słodyczy, ale zrezygnuj z wędlin i wieprzowiny;
- Jedz więcej gotowanych kasz, a szczególnie kaszę jaglaną;
- Wybieraj pieczywo pełnoziarniste i używaj mąki z pełnego przemiału.
Powyższe rady są alternatywą dla radykalnego rzucenia słodyczy z dnia na dzień. Stopniowe zmiany są łagodniejsze, choć efekty będą widoczne dopiero po pewnym czasie. Stosując powyższe rady, samoistnie zmniejszy się zapotrzebowanie organizmu na spożycie cukru.
Przeczytaj także: Pasożyty w ciele człowieka – objawy i źródła zakażeń ludzi
Pingback: Fleksitarianizm - poznaj jeden z najzdrowszych sposobów odżywiania - jakwyleczyc.com
Pingback: Zdrowe tłuszcze na twoim talerzu - jakwyleczyc.com
Pingback: Polyporus – grzyby chińskie na obrzęki kończyn dolnych - jakwyleczyc.com