Krzem – pierwiastek życia. Co wypłukuje krzem z organizmu?

Krzem pierwiastek występuje w skrzypie polnym

Zdrowe odżywianie >> Niedobory minerałów i witamin >> Krzem pierwiastek życia

Krzem – pierwiastek życia jest po tlenie drugim, najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem na Ziemi. W organizmie człowieka krzem odpowiada za wiele procesów życiowych. Krzem (Si, łac. silicium) to minerał potrzebny do zachowania zdrowia, witalności i urody, jednak z upływem lat jego ilość w organizmie maleje. Również niektóre schorzenia mogą przyczyniać się do niedoboru krzemu. Co wypłukuje krzem z organizmu i jak uzupełnić niedobory krzemu? Z tego artykułu dowiesz się, jaki krzem jest najlepiej przyswajalny i jak zrobić wodę krzemową domowym sposobem.

Krzem – pierwiastek życia

Krzem organiczny to pierwiastek krzem, który występuje we wszystkich tkankach organizmu człowieka. Mikroelement krzem jest nazywany pierwiastkiem życia ze względu na pełnienie bardzo ważnej funkcji w organizmie. Krzem – pierwiastek jako nośnik informacji jest niezbędny do komunikacji mózgu z ciałem. Brak krzemu prowadzi do zaburzenia tej łączności i utraty kontroli nad funkcjami życiowymi, objawiające się różnymi schorzeniami.

Objawy niedoboru krzemu:

  • zaburzenia stanu tkanki łącznej – choroby kości, więzadeł, rozwój osteoporozy, paradontozy i artrozy
  • odkładanie się płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych
  • podwyższony poziom cholesterolu
  • skóra sucha i nadwrażliwość skóry
  • łamliwość paznokci i ich spowolniony wzrost
  • obniżenie odporności organizmu na infekcje, choroby górnych dróg oddechowych

Pierwiastek krzem – wchłanianie

Działanie krzemu polega na braniu udziału w syntezie kolagenu, stymulowaniu różnicowania komórek kościotwórczych i mineralizację macierzy kostnej. Krzem nie tylko pełni ważną rolę w rozwoju kośćca. Uczestniczy również w tworzeniu elementów tkanki łącznej i naczyniach krwionośnych, skórze, chrząstkach, stawach i ścięgnach.

W przypadku niedoboru krzemu zaburzeniu ulega wchłanianie innych pierwiastków. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ ok. 70 pierwiastków, obecnych w naszej diecie i niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, bez krzemu nie jest przyswajana.

Krzem pierwiastek życia – na bazie krzemu powstaje chlorofil i hemoglobina, niezbędne składniki zarówno dla roślin, zwierząt, jak i człowieka. Jeśli we krwi brakuje krzemu, zmniejsza się zawartość tego pierwiastka w ścianach naczyń krwionośnych, co powoduje zaburzenie komunikacji w centralnym układzie nerwowym.

Co wypłukuje krzem z organizmu?

Dobry krzem jest niezbędny w naszej diecie. Na co zwrócić uwagę, aby zachować odpowiedni poziom tego pierwiastka w organizmie? Tym, co wypłukuje krzem z organizmu, jest nadmierne spożycie antagonistów krzemu. Powinniśmy z rozwagą podchodzić do suplementacji m.in. magnezu i witamin. Antagoniści krzemu to: magnez, potas, chrom, witaminy B2, B5 i B6 oraz spożywanie tłuszczy nasyconych i kwasów tłuszczowych trans. Te czynniki wpływają hamująco na wchłanianie się krzemu.

Osoby w podeszłym wieku oraz te, które stosują restrykcyjne diety bądź spożywają wyłącznie wysoko przetworzoną żywność, są zwykle narażone na niedobór krzemu. Jak sprawdzić poziom krzemu w organizmie? Badanie krzemu z krwi jest stosowane głównie do monitorowania poziomu krzemu w organizmie w trakcie suplementacji.

Badanie krzemu z krwi
Badanie krzemu z krwi

Krzem – gdzie występuje?

Naturalne źródła krzemu w diecie to produkty roślinne i wody mineralne. Aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na krzem, warto spożywać otręby ryżowe, pszenne i owsiane. Olej ryżowy – najbardziej rozpowszechniony w kuchni azjatyckiej tłuszcz do smażenia, jest wytwarzany z otrębów ryżowych, dlatego potencjalnie może być źródłem krzemu.

Krzem – co zawiera najwięcej tego pierwiastka? Krzem znajduje się w warzywach takich jak: ogórki, cebula, kapusta, pasternak, rzodkiewki oraz zbożach: owies i brązowy ryż. Znajdziemy krzem w produktach tak popularnych jak płatki owsiane, kasza gryczana, kasza jaglana oraz w potrawach zawierających pełnoziarnisty, brązowy ryż.

Pierwiastek krzem zawierają również owoce – banany, morele, truskawki, czarne porzeczki, jabłka i wiśnie. Rekordzistami wśród roślin pod względem zawartości krzemu jest skrzyp polny, ryż i trzcina cukrowa – w suchej masie zawierają 10–15 proc. krzemionki.

Jak uzupełnić krzem – dieta:

  • warzywa – cebula, ogórki, kapusta, rzodkiewki, pasternak,
  • owoce – banany, truskawki, morele, wiśnie, czarne porzeczki, jabłka,
  • zboża – płatki owsiane, kasza jaglana, kasza gryczana, ryż brązowy, trzcina cukrowa,
  • zioła – skrzyp polny, pokrzywa, dziewanna, kozieradka.

Zadbaj o dietę bogatą w krzem – zdrowie odwdzięczy się poprawą stanu skóry, włosów oraz paznokci.

Krzemionka – skrzyp polny

Skrzyp polny jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnej krzemionki. Ta roślina lecznicza zdobyła popularność na całym świecie ze względu na dużą zawartość minerału. Dodatkowo pozyskany z rośliny krzem właściwości ma korzystne dla włosów, skóry i paznokci. Zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów i łamaniu się paznokci. Wspomaga zdrowie skóry i bierze udział w syntezie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Ponadto bierze udział w tworzeniu się struktur kości, tkanki łącznej i chrząstek

Skrzyp polny służy do przyrządzania naparów ziołowych, bogatych w pierwiastek krzem oraz wytwarza się z niego krzem w tabletkach. Inne rośliny lecznicze, stosowane w ziołolecznictwie ze względu na dostępny krzem to dziewanna, kozieradka i pokrzywa.

Skrzyp polny bogaty w krzemionkę

Krzem organiczny w płynie

Dobry krzem organiczny w płynie pomoże uzupełnić niedobory tego pierwiastka w organizmie. Zapotrzebowanie na krzem wynosi około 20 mg na dobę. Z badań wynika, że spożywanie przetworzonej żywności dostarcza zaledwie 3 mg krzemu na dobę. Z tego powodu decydowana większość społeczeństwa (90 proc.) cierpi na niedobory krzemu i innych pierwiastków. Zwiększone zapotrzebowanie na krzem występuje u osób, które stosują diety niskokaloryczne oraz spożywają wysoko przetworzoną żywność.

Krzem – niedobór jak powstaje:

  • krzem zapotrzebowanie – 20 mg na dobę,
  • krzem dieta – 3 mg na dobę.

Organiczny krzem – na co jest dobry? Krzem organiczny jest mikroelementem, który jest szczególnie ważny podczas wzrastania kości, ich wapnienia oraz mineralizacji. Jak się okazuje, jest on istotnym składnikiem procesu tworzenia kolagenu oraz tkanek łącznych. Co więcej, wykazano jego pozytywny wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci. 

Suplement diety krzem organiczny w płynie pomaga uzupełnić niedobory, ale podstawą w dostarczaniu niezbędnych składników pokarmowych zawsze powinna być zrównoważona, bogata w warzywa i owoce dieta. Jeżeli odczuwasz niepokojące objawy – sprawdź w kolejnym artykule, jakie sygnały wysyłają niedobory minerałów i witamin.

3 thoughts on “Krzem – pierwiastek życia. Co wypłukuje krzem z organizmu?”

  1. Pingback: Niedobór cynku a przebarwienia na twarzy. Produkty bogate w cynk - jakwyleczyc.com

  2. Fajne artykuły. Od dłuższego czasu szukam porad na temat mentów w oczach. Podejrzewam, że jest to spowodowane mniejszą ilością kolagenu ale może jestem w błędzie. mam 37 lat i coraz więcej tych nitek w oczach.
    Ogólnie prowadzę zdrowy tryb życia. Dużo się ruszam, nie jem produktów przetworzonych nie piję słodkich napojów itp.

    Czy coś jest Pani w stanie polecić?

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top