
Krzem pierwiastek często niedoceniany, odgrywa fundamentalną rolę w utrzymaniu zdrowia organizmu. Ten pierwiastek śladowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania stawów, skóry, włosów i paznokci. Niestety, wiele czynników może prowadzić do niedoboru krzemu, co objawia się różnymi dolegliwościami. W tym artykule dowiesz się, co wypłukuje krzem z organizmu, jakie produkty spożywcze są jego bogatym źródłem oraz jak skutecznie uzupełnić poziom krzemu, zwłaszcza w przypadku problemów ze stawami. Blog o zdrowiu podpowiada Ci również, jaki krzem jest najlepiej przyswajalny i w jakiej formie warto go suplementować.
Jaką rolę odgrywa krzem – pierwiastek życia?
Rola krzemu odnosi się do nośnika informacji w ciele człowieka, szczególnie w komunikacji mózg – organizm człowieka. Krzem przyczynia się do kontrolowania funkcji życiowych. Niedobór tego pierwiastka prowadzi do zaburzenia wewnętrznej łączności i utraty kontroli nad funkcjami życiowymi. Krzem – pierwiastek życia występuje we wszystkich tkankach organizmu człowieka, odgrywając kluczową rolę dla zdrowia (komunikacja mózg – ciało), mobilności (ruchomość stawów, mocne kości) i wyglądu (skóra, włosy, paznokcie).
Mówi się, że krzem pierwiastek życia i tak rzeczywiście jest. Na bazie krzemu powstaje chlorofil i hemoglobina, niezbędne składniki zarówno dla roślin, zwierząt, jak i człowieka. Jeśli we krwi brakuje krzemu, zmniejsza się zawartość tego pierwiastka w ścianach naczyń krwionośnych, co powoduje zaburzenie komunikacji w centralnym układzie nerwowym.
W przypadku niedoboru krzemu zaburzeniu ulega wchłanianie innych pierwiastków. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ około 70 pierwiastków, obecnych w naszej diecie i niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, bez krzemu nie jest przyswajana. Niedobór krzemu prowadzi do zaburzenia wchłaniania składników odżywczych z diety. Stąd powstają rozległe objawy niedoboru krzemu w organizmie.
Jakie są objawy niedoboru krzemu?
- zaburzenia stanu tkanki łącznej – choroby kości, więzadeł, rozwój osteoporozy, paradontozy i artrozy,
- odkładanie się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych,
- podwyższony poziom cholesterolu,
- skóra sucha i nadwrażliwość skóry,
- łamliwość paznokci i ich spowolniony wzrost,
- obniżenie odporności organizmu na infekcje, choroby górnych dróg oddechowych.
Krzem – pierwiastek na stawy
Krzem – pierwiastek wchodzącą w skład kolagenu i elastyny jest niezbędnym składnikiem tkanki tworzącej stawy, ścięgna i więzadła. Dlaczego krzem jest ważny dla stawów? Uważa się, że krzem to pierwiastek, który stabilizuje strukturę glikozaminoglikanów, odpowiadających za utrzymywanie odpowiedniego stanu nawilżenia stawów. Krzem przyczynia się do tworzenia tkanki łącznej i budowy kości oraz odbudowy chrząstek stawowych w razie urazu, stanu zapalnego lub zwyrodnień.
Krzem a skóra, włosy i paznokcie
Właściwości krzemu polegają na udziale w syntezie kolagenu, stymulowaniu komórek kościotwórczych i mineralizację tkanki kostnej. Krzem nie tylko pełni ważną rolę w rozwoju kośćca. Uczestniczy również w tworzeniu elementów tkanki łącznej i przyczyniając się do kondycji skóry, włosów i paznokci. Krzem nie tylko przyspiesza porost włosów, ale również wzmacnia cebulki włosów, co hamuje ich wypadanie i łamliwość – potwierdzają badania. Krzem to pierwiastek, który może pomóc w leczeniu trądziku, ponieważ wpływa na elastyczność i regenerację skóry. Zadbaj o dietę bogatą w krzem – zdrowie odwdzięczy się poprawą stanu skóry, włosów oraz paznokci.
Co wypłukuje krzem z organizmu?
Tym, co wypłukuje krzem z organizmu, jest nadmierne spożycie antagonistów krzemu. Powinniśmy z rozwagą podchodzić do suplementacji m.in. magnezu i niektórych witamin. Antagoniści krzemu to: magnez, potas, chrom, witaminy B2, B5 i B6 oraz spożywanie tłuszczy nasyconych i kwasów tłuszczowych trans. Te czynniki wpływają hamująco na wchłanianie się krzemu.
Osoby w podeszłym wieku oraz te, które stosują restrykcyjne diety bądź spożywają wyłącznie wysoko przetworzoną żywność, są zwykle narażone na niedobór krzemu. Jak sprawdzić poziom krzemu w organizmie? Badanie krzemu z krwi jest stosowane głównie do monitorowania poziomu krzemu w organizmie w trakcie suplementacji.
Krzem w pożywieniu
Naturalne źródła krzemu w diecie to produkty roślinne i wody mineralne. Krzem w pożywieniu jest dostępny głównie w zbożach. Jak naturalnie uzupełnić krzem w organizmie? Aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na krzem, należy jeść produkty spożywcze bogate w krzem organiczny: otręby ryżowe, pszenne i owsiane. Olej ryżowy – najbardziej rozpowszechniony w kuchni azjatyckiej tłuszcz do smażenia, jest wytwarzany z otrębów ryżowych, dlatego potencjalnie może być dobrym źródłem krzemu.
Krzem – pierwiastek w największej ilości znajduje się w pełnych ziarnach owsa i brązowego ryżu oraz w warzywach takich jak: ogórki, cebula, kapusta, pasternak czy rzodkiewki.
Pierwiastek krzem zawierają również owoce – banany, morele, truskawki, czarne porzeczki, jabłka i wiśnie. Rekordzistami wśród roślin pod względem zawartości krzemu jest skrzyp polny, ryż brązowy i trzcina cukrowa – te rośliny w suchej masie zawierają 10–15 proc. krzemionki.
Produkty spożywcze bogate w krzem organiczny:
- warzywa – cebula, ogórki, kapusta, rzodkiewki, pasternak,
- owoce – banany, truskawki, morele, wiśnie, czarne porzeczki, jabłka,
- zboża – płatki owsiane, kasza jaglana, kasza gryczana, ryż brązowy, trzcina cukrowa,
- zioła – skrzyp polny, pokrzywa, dziewanna, kozieradka.
Jak uzupełnić krzem w organizmie?
Skrzyp polny pomaga naturalnie uzupełnić krzem w organizmie. Pędy rośliny są bogatym źródłem łatwo przyswajalnej krzemionki. Ta roślina lecznicza zdobyła popularność na całym świecie ze względu na dużą zawartość minerału – pierwiastka krzemu. Dodatkowo pozyskany z rośliny krzem właściwości ma korzystne dla włosów, skóry i paznokci.
Świeży lub suszony skrzyp polny służy do przyrządzania naparów ziołowych, bogatych w pierwiastek krzem oraz na bazie skrzypu polnego wytwarza się krzem w tabletkach. Inne rośliny lecznicze, stosowane w ziołolecznictwie ze względu na dostępny krzem to dziewanna, kozieradka i pokrzywa.
Dieta bogata w produkty pełnoziarniste oraz warzywa i owoce zawierające krzem nie zawsze wystarcza, aby uzupełnić niedobory krzemu. Wtedy warto sięgnąć po naturalne suplementy diety.
Jaki krzem jest najlepiej przyswajalny?
Krzem organiczny w płynie jest bardzo dobrze przyswajalny, cechuje go ponad 70% przyswajalności. Picie krzemu organicznego nie wykazuje działań i skutków ubocznych, ponadto nie obciąża wątroby.
W przypadku problemów ze stawami, takimi jak ból kolan, suplementacja krzemu może przynieść znaczną ulgę. Krzem organiczny na stawy kolanowe polecam z własnego doświadczenia ze względu na wysoką przyswajalność płynnej formy krzemu. Regularne stosowanie suplementu może wspomóc regenerację tkanki łącznej, wzmocnić chrząstkę stawową i zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz stan zapalny. W moim przypadku regeneracja chrząstki w stawie kolanowym trwała około 6 miesięcy. Od tamtej pory minęły 3-4 lata i dolegliwości nie wróciły. Na dokuczliwy ból kolana i trudności z chodzeniem po schodach pomagają sprawdzone produkty wysokiej jakości, które zawierają krzem w łatwo przyswajalnej formie.
Zapotrzebowanie osoby dorosłej na krzem wynosi około 20-30 mg na dobę. Zwiększone zapotrzebowanie na krzem występuje u osób, które stosują dietę redukcyjną oraz spożywają wysoko przetworzoną żywność.
Sięgnij po suplement diety krzem organiczny w płynie na stawy w przypadku bólu kolana, łokcia lub nadgarstka.
Współpraca reklamowa:
PRZEJDŹ DO SKLEPU Krzem organiczny w płynie zalecana dawka dzienna 25 ml

Pingback: Truskawka właściwości i najlepsze odmiany – jakwyleczyc.com
Pingback: Zakwas Bołotowa - przepis – jakwyleczyc.com
Pingback: Jak rozpoznać prawdziwy pyłek pszczeli – jakwyleczyc.com
Pingback: Niedobory minerałów i witamin – jakwyleczyc.com
Pingback: Niedobór cynku a przebarwienia na twarzy. Produkty bogate w cynk - jakwyleczyc.com
Fajne artykuły. Od dłuższego czasu szukam porad na temat mentów w oczach. Podejrzewam, że jest to spowodowane mniejszą ilością kolagenu ale może jestem w błędzie. mam 37 lat i coraz więcej tych nitek w oczach.
Ogólnie prowadzę zdrowy tryb życia. Dużo się ruszam, nie jem produktów przetworzonych nie piję słodkich napojów itp.
Czy coś jest Pani w stanie polecić?
Dziękuję za komentarz! Na blogu pojawił się wpis https://jakwyleczyc.com/mety-ciala-szklistego-oka-domowe-sposoby-na-mety-w-oku/ Zapraszam do lektury!