Zdrowe odżywianie według Ajurwedy. Podstawy diety 

Odżywianie według Ajurwedy

Zdrowe odżywianie według zasad Ajurwedy możesz wprowadzić już dziś! Ajurweda to starożytna medycyna indyjska, która opiera się na holistycznym podejściu do samopoczucia, zdrowia i odżywiania. Według Ajurwedy każdy człowiek ma swój unikalny typ urodzeniowy, zwany doszą. Typ urodzeniowy determinuje fizyczne, psychiczne i emocjonalne cechy. Dziękuję, że wybrałaś/eś blog o zdrowiu jakwyleczyć.com. Poznasz, jak zachować zdrowie dbając o równowagę między doszami i co można osiągnąć poprzez zdrowe odżywianie według zasad Ajurwedy. 

*

Odżywianie według Ajurwedy – poznaj swoją doszę

Zdrowe odżywianie według Ajurwedy jest dopasowane do doszy. W Ajurwedzie Istnieją trzy podstawowe energie, które rządzą organizmem i środowiskiem: Vata, Pitta i Kapha. Każda z nich ma swoje własne właściwości, funkcje i zaburzenia. Aby dowiedzieć się, jaka dosza dominuje w Twoim organizmie, możesz skorzystać z testu online, zapytać specjalistę od Ajurwedy lub samodzielnie ocenić swoje cechy fizyczne i psychiczne. Oto kilka przykładowych cech charakterystycznych dla każdej z dosz:

  • Vata: osoby z dominującą energią Vata są zwykle szczupłe, lekkie, ruchliwe, kreatywne, entuzjastyczne, ale też skłonne do nerwowości, niepokoju, nieregularności, suchości skóry i włosów.
  • Pitta: osoby z dominującą pittą są zwykle średniej budowy, silne, inteligentne, pewne siebie, ale też skłonne do złości, krytycyzmu, nadmiernego pocenia się i problemów z trawieniem.
  • Kapha: osoby z dominującą Kaphą są zwykle pełne, ciężkie, spokojne, lojalne, ale też skłonne do lenistwa, przywiązania, otyłości i związanych z nią problemów ze zdrowiem. 

Jak dopasować dietę do swojej doszy? Zasada odżywiania według Ajurwedy jest prosta: przeciwieństwa się przyciągają, a podobne się odpychają. Oznacza to, że należy spożywać pokarmy, które mają przeciwne właściwości do naszej doszy, a unikać tych, które ją wzmacniają. Każdy pokarm ma swój własny smak, energię i efekt po przetrawieniu, które wpływają na nasze dosze. Oto ogólne zasad, jak wybierać pokarmy odpowiednie dla każdej doszy. 

Może Cię zainteresować: Pełne ziarna raggi – 5 powodów, dlaczego ragi warto jeść

Vata – odżywianie według Ajurwedy 

Osoby z dominującą Vata powinny spożywać pokarmy ciepłe, wilgotne, ciężkie, słodkie, kwaśne i słone, które pomagają zrównoważyć suchą i lekką naturę Vaty. Należy unikać pokarmów zimnych, suchych, lekkich, gorzkich, cierpkich i ostrych. Takie posiłki zaburzają Vatę i mogą prowadzić do nieregularności, suchości, wiatrów i bólów. Przykłady pokarmów korzystnych dla Vaty to: zupy, gulasze, kasze, makarony, pieczywo, nabiał, mięso, ryby, jaja, owoce, warzywa gotowane na parze, oleje, przyprawy, zioła. Przykłady pokarmów niekorzystnych dla Vaty to: sałatki, surówki, płatki, otręby, orzechy, nasiona, fasola, groch, soczewica, kapusta, kalafior, brokuły, cytrusy, jabłka, gruszki, arbuz, melon, pomidory, cebula, czosnek, seler, rzodkiewka, pieprz, goździki, musztarda, ocet.

Pitta – odżywianie według diety ajurwedyjskiej 

Osoby z dominującą pittą powinny spożywać pokarmy chłodne, lekkie, słodkie, gorzkie i cierpkie, które pomagają zrównoważyć gorącą i ognistą naturę pitty. Należy unikać pokarmów ciepłych, ciężkich, kwaśnych, słonych i ostrych, które podsycają pittę i mogą prowadzić do stanów zapalnych i podrażnień.

Kapha – odżywianie według Ajurwedy 

Zdrowe odżywianie według Ajurwedy dla osoby z dominującą Kaphą to spożywanie pokarmów ciepłych, suchych, lekkich, gorzkich, cierpkich i ostrych. Pomagają one zrównoważyć wilgotną i ciężką naturę Kaphy. Należy unikać pokarmów zimnych, wilgotnych, ciężkich, słodkich, kwaśnych i słonych, które zwiększają Kaphę i mogą prowadzić do nadwagi i zastoju. 

Oto lista niektórych produktów, które są zalecane lub niezalecane dla każdej z dosz. Nie jest to lista kompletna, a jedynie orientacyjna. Zawsze należy brać pod uwagę indywidualne preferencje i nietolerancje. 

Czym odżywia się Vata według Ajurwedy? 

Zdrowe odżywianie dla Vaty według Ajurwedy to przede wszystkim dania ciepłe i wilgotne. Zalecane są produkty takie jak: ryż, pszenica, owies, mleko, masło, ser, jajka, miód, banany, mango, morele, figi, rodzynki, orzechy, migdały, sezam, cynamon, kardamon, imbir, wanilia, bazylia, majeranek, rozmaryn. Niezalecane są produkty takie jak: kukurydza, proso, jęczmień, soja, fasola, groch, soczewica, kapusta, kalafior, brokuły, sałata, szpinak, cytryna, grejpfrut, jabłko, gruszka, arbuz, melon, pomidor, cebula, czosnek, seler, rzodkiewka, pieprz, goździki, musztarda, ocet.

Czym odżywia się Pitta według Ajurwedy?

Wskazane w odżywianiu Pitty według ajurwedyjskiego systemu zdrowia są posiłki chłodne i lekkie. Zalecane są produkty takie jak: ryż, pszenica, jęczmień, mleko, jogurt, masło, ser, jajka, cukier, melasa, winogrona, wiśnie, śliwki, brzoskwinie, kokos, ogórek, ziemniak, marchew, kalafior, brokuły, sałata, szpinak, mięta, kolendra, koper, lukrecja, wanilia, szafran, róża. Niezalecane są produkty takie jak: kukurydza, proso, żyto, soja, fasola, groch, soczewica, cebula, czosnek, rzodkiewka, burak, pomidor, cytryna, grejpfrut, pomarańcza, ananas, banan, mango, morela, figa, orzechy, migdały, sezam, pieprz, goździki, imbir, cynamon, kardamon, musztarda, ocet, alkohol, kawa, herbata.

Czym odżywia się Kapha wg Ajurwedy?

W odżywianiu Kaphy w stylu Ajurwedy zalecane są produkty takie jak: kukurydza, proso, żyto, jęczmień, soja, fasola, groch, soczewica, miód, cytryna, grejpfrut, pomarańcza, jabłko, gruszka, wiśnia, granat, morela, figa, rodzynki, kapusta, kalafior, brokuły, sałata, szpinak, seler, rzodkiewka, burak, pomidor, cebula, czosnek, imbir, pieprz, goździki, kardamon, cynamon, kurkuma, musztarda, ocet, herbata. Niezalecane są produkty takie jak: ryż, pszenica, owies, mleko, jogurt, masło, ser, jajka, cukier, melasa, banan, mango, kokos, ziemniak, marchew, ogórek, miód, orzechy, migdały, sezam, wanilia, szafran, róża, alkohol, kawa.

Jak zastosować odżywianie ajurwedyjskie w praktyce?

Aby skutecznie stosować dietę ajurwedyjską, należy przestrzegać kilku zasad, które pomogą dostosować odżywianie do doszy i aktualnego stanu zdrowia. 

Ogólne zasady odżywiania według Ajurwedy: 

  • Spożywaj pokarmy świeże, naturalne, sezonowe i lokalne;
  • Należy jeść posiłki w odpowiednich porach dnia, zgodnie z rytmem dosz. Największy posiłek powinien być w południe, kiedy dominuje Pitta, a najmniejszy wieczorem, kiedy dominuje Kapha. Vata powinna jeść regularnie, co 3-4 godziny, Pitta co 4-5 godzin, a Kapha co 5-6 godzin.
  • Nie należy jeść ani za dużo, ani za mało, ani na siłę, ani z głodu. Vata powinna jeść do syta, Pitta do 3/4, a Kapha do 1/2 żołądka.
  • Nie należy jeść w pośpiechu, w stresie, w gniewie, w smutku, ani w rozproszeniu. Zamiast tego powinniśmy jeść w spokoju, w radości, we wdzięczności i skupieniu. Należy unikać jedzenia przed telewizorem, komputerem, telefonem, czy z książką.
  • Należy jeść powoli, dokładnie przeżuwając, delektując się smakiem, zapachem, kolorem i konsystencją pokarmu. W odżywianiu według Ajurwedy należy słuchać swojego ciała i odczuwać, co mu służy, a co szkodzi.

Odżywianie według diety ajurwedyjskiej jest częścią filozofii życia, która uczy nas, jak harmonii z naturą i środowiskiem. Poprzez odpowiednie dopasowanie pokarmów do doszy, możemy poprawić zdrowie, samopoczucie i jakość życia. Zapraszam Cię do skorzystania z informacji o diecie ajurwedyjskiej i odkrycia jej zalet dla siebie.

Przeczytaj także: Dieta sattwiczna – najlepsze posiłki Ajurwedy. Przepisy

WHO o ajurwedyjskim stylu odżywiania

Organizacja WHO – Światowa Organizacja Zdrowia uznaje Ajurwedę za jeden z systemów medycyny tradycyjnej, komplementarnej i integracyjnej (Traditional, Complementary and Integrative Medicine – TCIM). Mogą one przyczyniać się do poprawy zdrowia ludności, jeśli są stosowane w sposób bezpieczny, skuteczny i jakościowy. WHO wspiera rozwój i promocję TCIM, w tym Ajurwedy. Wyróżnić warto takie działania, jak opracowywanie globalnych strategii, norm, wytycznych i narzędzi, a także współpracę międzynarodową.

Może Cię zainteresować: Zdrowa dieta – co jeść? Jak wybierać składniki?

2 thoughts on “Zdrowe odżywianie według Ajurwedy. Podstawy diety ”

  1. Pingback: Dieta sattwiczna - najlepsze posiłki Ajurwedy. PRZEPISY - jakwyleczyc.com

  2. Pingback: Izotonik – nawodnienie i elektrolity. Domowy izotonik - jakwyleczyc.com

Podziel się opinią

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top