Zdrowe odżywianie według zasad Ajurwedy możesz wprowadzić już dziś! Ajurweda to starożytna medycyna indyjska, która opiera się na holistycznym podejściu do samopoczucia, zdrowia i odżywiania. Według Ajurwedy każdy człowiek ma swój unikalny typ urodzeniowy, zwany doszą. Typ urodzeniowy determinuje fizyczne, psychiczne i emocjonalne cechy. Dziękuję, że wybrałaś/eś blog o zdrowiu jakwyleczyć.com. Poznasz, jak zachować zdrowie dbając o równowagę między doszami i co można osiągnąć poprzez zdrowe odżywianie według zasad Ajurwedy.
*
Spis treści:
- Zdrowe odżywianie według Ajurwedy – podstawy diety ajurwedyjskiej;
- Odżywianie według Ajurwedy – poznaj swoją doszę;
- Jak dopasować dietę do swojej doszy?
- Vata – odżywianie według Ajurwedy;
- Pitta – odżywianie według diety ajurwedyjskiej;
- Kapha – odżywianie według Ajurwedy;
- Produkty w diecie ajurwedyjskiej dla każdej doszy;
- Czym odżywia się Vata według Ajurwedy?
- Czym odżywia się Pitta według Ajurwedy?
- Czym odżywia się Kapha według Ajurwedy?
- Jak zastosować odżywianie ajurwedyjskie w praktyce?
*
Odżywianie według Ajurwedy – poznaj swoją doszę
Zdrowe odżywianie według Ajurwedy jest dopasowane do doszy. W Ajurwedzie Istnieją trzy podstawowe energie, które rządzą organizmem i środowiskiem: Vata, Pitta i Kapha. Każda z nich ma swoje własne właściwości, funkcje i zaburzenia. Aby dowiedzieć się, jaka dosza dominuje w Twoim organizmie, możesz skorzystać z testu online, zapytać specjalistę od Ajurwedy lub samodzielnie ocenić swoje cechy fizyczne i psychiczne. Oto kilka przykładowych cech charakterystycznych dla każdej z dosz:
- Vata: osoby z dominującą energią Vata są zwykle szczupłe, lekkie, ruchliwe, kreatywne, entuzjastyczne, ale też skłonne do nerwowości, niepokoju, nieregularności, suchości skóry i włosów.
- Pitta: osoby z dominującą pittą są zwykle średniej budowy, silne, inteligentne, pewne siebie, ale też skłonne do złości, krytycyzmu, nadmiernego pocenia się i problemów z trawieniem.
- Kapha: osoby z dominującą Kaphą są zwykle pełne, ciężkie, spokojne, lojalne, ale też skłonne do lenistwa, przywiązania, otyłości i związanych z nią problemów ze zdrowiem.
Jak dopasować dietę do swojej doszy? Zasada odżywiania według Ajurwedy jest prosta: przeciwieństwa się przyciągają, a podobne się odpychają. Oznacza to, że należy spożywać pokarmy, które mają przeciwne właściwości do naszej doszy, a unikać tych, które ją wzmacniają. Każdy pokarm ma swój własny smak, energię i efekt po przetrawieniu, które wpływają na nasze dosze. Oto ogólne zasad, jak wybierać pokarmy odpowiednie dla każdej doszy.
Vata – odżywianie według Ajurwedy
Osoby z dominującą Vata powinny spożywać pokarmy ciepłe, wilgotne, ciężkie, słodkie, kwaśne i słone, które pomagają zrównoważyć suchą i lekką naturę Vaty. Należy unikać pokarmów zimnych, suchych, lekkich, gorzkich, cierpkich i ostrych. Takie posiłki zaburzają Vatę i mogą prowadzić do nieregularności, suchości, wiatrów i bólów. Przykłady pokarmów korzystnych dla Vaty to: zupy, gulasze, kasze, makarony, pieczywo, nabiał, mięso, ryby, jaja, owoce, warzywa gotowane na parze, oleje, przyprawy, zioła. Przykłady pokarmów niekorzystnych dla Vaty to: sałatki, surówki, płatki, otręby, orzechy, nasiona, fasola, groch, soczewica, kapusta, kalafior, brokuły, cytrusy, jabłka, gruszki, arbuz, melon, pomidory, cebula, czosnek, seler, rzodkiewka, pieprz, goździki, musztarda, ocet.
Pitta – odżywianie według diety ajurwedyjskiej
Osoby z dominującą pittą powinny spożywać pokarmy chłodne, lekkie, słodkie, gorzkie i cierpkie, które pomagają zrównoważyć gorącą i ognistą naturę pitty. Należy unikać pokarmów ciepłych, ciężkich, kwaśnych, słonych i ostrych, które podsycają pittę i mogą prowadzić do stanów zapalnych i podrażnień.
Ajurwedyjskie kosmetyki Orientana
*
Kapha – odżywianie według Ajurwedy
Zdrowe odżywianie według Ajurwedy dla osoby z dominującą Kaphą to spożywanie pokarmów ciepłych, suchych, lekkich, gorzkich, cierpkich i ostrych. Pomagają one zrównoważyć wilgotną i ciężką naturę Kaphy. Należy unikać pokarmów zimnych, wilgotnych, ciężkich, słodkich, kwaśnych i słonych, które zwiększają Kaphę i mogą prowadzić do nadwagi i zastoju.
Oto lista niektórych produktów, które są zalecane lub niezalecane dla każdej z dosz. Nie jest to lista kompletna, a jedynie orientacyjna. Zawsze należy brać pod uwagę indywidualne preferencje i nietolerancje.
Czym odżywia się Vata według Ajurwedy?
Zdrowe odżywianie dla Vaty według Ajurwedy to przede wszystkim dania ciepłe i wilgotne. Zalecane są produkty takie jak: ryż, pszenica, owies, mleko, masło, ser, jajka, miód, banany, mango, morele, figi, rodzynki, orzechy, migdały, sezam, cynamon, kardamon, imbir, wanilia, bazylia, majeranek, rozmaryn. Niezalecane są produkty takie jak: kukurydza, proso, jęczmień, soja, fasola, groch, soczewica, kapusta, kalafior, brokuły, sałata, szpinak, cytryna, grejpfrut, jabłko, gruszka, arbuz, melon, pomidor, cebula, czosnek, seler, rzodkiewka, pieprz, goździki, musztarda, ocet.
Czym odżywia się Pitta według Ajurwedy?
Wskazane w odżywianiu Pitty według ajurwedyjskiego systemu zdrowia są posiłki chłodne i lekkie. Zalecane są produkty takie jak: ryż, pszenica, jęczmień, mleko, jogurt, masło, ser, jajka, cukier, melasa, winogrona, wiśnie, śliwki, brzoskwinie, kokos, ogórek, ziemniak, marchew, kalafior, brokuły, sałata, szpinak, mięta, kolendra, koper, lukrecja, wanilia, szafran, róża. Niezalecane są produkty takie jak: kukurydza, proso, żyto, soja, fasola, groch, soczewica, cebula, czosnek, rzodkiewka, burak, pomidor, cytryna, grejpfrut, pomarańcza, ananas, banan, mango, morela, figa, orzechy, migdały, sezam, pieprz, goździki, imbir, cynamon, kardamon, musztarda, ocet, alkohol, kawa, herbata.
Czym odżywia się Kapha wg Ajurwedy?
W odżywianiu Kaphy w stylu Ajurwedy zalecane są produkty takie jak: kukurydza, proso, żyto, jęczmień, soja, fasola, groch, soczewica, miód, cytryna, grejpfrut, pomarańcza, jabłko, gruszka, wiśnia, granat, morela, figa, rodzynki, kapusta, kalafior, brokuły, sałata, szpinak, seler, rzodkiewka, burak, pomidor, cebula, czosnek, imbir, pieprz, goździki, kardamon, cynamon, kurkuma, musztarda, ocet, herbata. Niezalecane są produkty takie jak: ryż, pszenica, owies, mleko, jogurt, masło, ser, jajka, cukier, melasa, banan, mango, kokos, ziemniak, marchew, ogórek, miód, orzechy, migdały, sezam, wanilia, szafran, róża, alkohol, kawa.
Jak zastosować odżywianie ajurwedyjskie w praktyce?
Aby skutecznie stosować dietę ajurwedyjską, należy przestrzegać kilku zasad, które pomogą dostosować odżywianie do doszy i aktualnego stanu zdrowia.
Ogólne zasady odżywiania według Ajurwedy:
- Spożywaj pokarmy świeże, naturalne, sezonowe i lokalne;
- Należy jeść posiłki w odpowiednich porach dnia, zgodnie z rytmem dosz. Największy posiłek powinien być w południe, kiedy dominuje Pitta, a najmniejszy wieczorem, kiedy dominuje Kapha. Vata powinna jeść regularnie, co 3-4 godziny, Pitta co 4-5 godzin, a Kapha co 5-6 godzin.
- Nie należy jeść ani za dużo, ani za mało, ani na siłę, ani z głodu. Vata powinna jeść do syta, Pitta do 3/4, a Kapha do 1/2 żołądka.
- Nie należy jeść w pośpiechu, w stresie, w gniewie, w smutku, ani w rozproszeniu. Zamiast tego powinniśmy jeść w spokoju, w radości, we wdzięczności i skupieniu. Należy unikać jedzenia przed telewizorem, komputerem, telefonem, czy z książką.
- Należy jeść powoli, dokładnie przeżuwając, delektując się smakiem, zapachem, kolorem i konsystencją pokarmu. W odżywianiu według Ajurwedy należy słuchać swojego ciała i odczuwać, co mu służy, a co szkodzi.
Odżywianie według diety ajurwedyjskiej jest częścią filozofii życia, która uczy nas, jak harmonii z naturą i środowiskiem. Poprzez odpowiednie dopasowanie pokarmów do doszy, możemy poprawić zdrowie, samopoczucie i jakość życia. Zapraszam Cię do skorzystania z informacji o diecie ajurwedyjskiej i odkrycia jej zalet dla siebie.
Przeczytaj także: Dieta dla dzieci na odporność. Przepis na mleko migdałowe
WHO o ajurwedyjskim stylu odżywiania
Organizacja WHO – Światowa Organizacja Zdrowia uznaje ajurwedę za jeden z systemów medycyny tradycyjnej, komplementarnej i integracyjnej (Traditional, Complementary and Integrative Medicine – TCIM). Mogą one przyczyniać się do poprawy zdrowia ludności, jeśli są stosowane w sposób bezpieczny, skuteczny i jakościowy. WHO wspiera rozwój i promocję TCIM, w tym ajurwedy. Wyróżnić warto takie działania, jak opracowywanie globalnych strategii, norm, wytycznych i narzędzi, a także współpracę międzynarodową.
*
Katarzyna Labudda jest dietetykiem i absolwentką Avicenna Instytut Claude Diolosa we Fryburgu. Przed rozpoczęciem kuracji lub stosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety, należy skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.
Pingback: Dieta sattwiczna - najlepsze posiłki Ajurwedy. PRZEPISY - jakwyleczyc.com
Pingback: Izotonik – nawodnienie i elektrolity. Domowy izotonik - jakwyleczyc.com