Zdrowe odżywianie >> Niedobory minerałów i witamin
Słabe przyswajanie żelaza i wapnia może doprowadzić do poważniejszych niedoborów w organizmie. Niski poziom żelaza, magnezu czy wapnia, wynikający ze słabego przyswajania, bardzo trudno uzupełnić poprzez suplementację mikroelementami. Z pomocą przychodzi dieta bogata w chlorofil – warzywa o ciemnozielonych liściach, a także wodorosty, glony i algi, które warto spożywać na różne sposoby.
- Gdzie odbywa się przyswajanie żelaza?
- Zielone liście pełne energii słońca
- Naturalne przyswajanie żelaza – zielone rośliny w diecie
- Chlorofil na przyswajanie żelaza
- Niedobory wapnia – objawy fizyczne i emocjonalne
- Rozwiązanie problemów z niedoborem wapnia
- Objawy anemii występujące najczęściej
- Chlorofil w profilaktyce chorób serca
Gdzie odbywa się przyswajanie żelaza?
Za przyswajanie żelaza w postaci suplementów doustnych odpowiada głównie dwunastnica oraz część jelita cienkiego. Żelazo wchłania się bowiem w początkowych odcinkach przewodu pokarmowego. Z tego względu należy przyjąć, że najlepsze rezultaty przynosi przyjmowanie suplementów przed posiłkiem. Pamiętajmy jednak o tym, że niektóre pokarmy utrudniają przyswajanie żelaza, a jego wchłanianie obniża np. mleko. Do pokarmów, które jeszcze bardziej osłabiają przyswajanie żelaza, należą również leki zobojętniające na nadkwasotę żołądka, produkty mleczne spożywane na tzw. pusty żołądek oraz kawa i mocna herbata.
Zielone liście pełne energii słońca
Gdy mowa o przyswajaniu żelaza i wapnia, trudno nie wspomnieć o chlorofilu. Zielony pigment występuje w warzywach oraz algach i jest odpowiedzialny za fotosyntezę roślin. Im więcej chlorofilu występuje w liściach, tym ciemniejszy zielony odcień przybierają. Chlorofil magazynuje energię słoneczną, pozwala roślinom nasycać się słońcem i zamienić światło słoneczne w tlen oraz węglowodany. Chlorofil jest dla roślin, jak witamina D dla ludzi i zwierząt. Każda roślina, do której docierają promienie słoneczne, zawiera chlorofil, ale w największym stężeniu występuje on w zielonych liściach.
Agresywny marketing produktów zawierający chlorofil wywiera często skutek odwrotny od zamierzonego. Zamiast zachęcać do sięgania po takie dobrodziejstwa jak spirulina, chlorella, czy chlorofil w płynie nie chcemy już słuchać, jak wspaniale działają preparaty na przyswajanie żelaza i wapnia. Z pewnością są one skuteczne i mogą poprawić stan zdrowia i uzupełnić poziom minerałów. Oprócz suplementów mamy dostęp do rodzimych warzyw o barwie zielonej – warto z nich korzystać!
Naturalne przyswajanie żelaza – zielone rośliny w diecie
Pożywienie zawierające naturalny chlorofil to wartościowy element diety. Warto zauważyć, że pokarmy z chlorofilem są pożądane w każdej diecie: na redukcję tkanki tłuszczowej, odchudzającej, keto, bezglutenowej, wegetariańskiej, śródziemnomorskiej, a nawet najdroższe diecie świata – hollywoodzkiej. Spożywanie pokarmów, które zawierają chlorofil, ułatwia wchłanianie cennych składników z pożywienia, a te z kolei odżywiają krew i poprawiają parametry w przypadku anemii. Okazuje się, że zielone warzywa sprawiają, że wcale nie trzeba dużo jeść, by zaspokoić zapotrzebowanie na kluczowe dla zdrowia minerały.
Chlorofil na przyswajanie żelaza
Niedokrwistość, która powstaje z niedoboru żelaza, chlorofil jest w stanie uzupełnić. Dlatego poleca się spożywanie produktów bogatych w chlorofil osobom słabym, z zaburzeniami wchłaniania, przy nieszczelności jelit i ze stwierdzoną anemią. Jeżeli chcesz w pełni wykorzystać właściwości chlorofilu, sięgnij po mikro algi: spirulina, chlorella i sinice zawierają więcej chlorofilu, niż jakiekolwiek inne pożywienie.
Skoncentrowany chlorofil z morwy białej w formie kropli jest wygodny w użyciu. Liście morwy to jedno z najlepszych źródeł chlorofilu! Czysty naturalny chlorofil bierze udział w procesie przyswajania żelaza oraz powstawania hemoglobiny, a dzięki temu wpływa na funkcjonowanie serca, mięśni i nerwów.
Niedobory wapnia – objawy fizyczne i emocjonalne
Niedobór wapnia wzmaga stany lękowe i towarzyszy depresji. Brak wapnia w organizmie objawia się problemami z układem krwionośnym, słabą krzepliwością krwi, krwotokami z nosa i zaburzeniami rytmu serca. Osoby, które mają niedobry wapnia, często borykają się z bólami mięśniowymi oraz stawowymi, mrowieniem i drętwieniem kończyn oraz z silnie odczuwanym strachem. Składnikiem koniecznym do metabolizmu wapnia jest witamina D lub wygrzewanie się na słońcu. Posiłek zawierający chlorofil jest jak zmagazynowane światło słoneczne, które działa podobne do witaminy D, regulując poziom wapnia w organizmie. Wiele korzyści, jakie daje światło słoneczne, można także uzyskać z zielonych roślin po włączeniu ich do swojej diety.
Rozwiązanie problemów z niedoborem wapnia
Rośliny zielone, takie jak szpinak i botwina zawierają wysokie stężenie kwasu szczawiowego, które blokuje wykorzystanie z nich wapnia. Osoby, którym brakuje słońca, potrzebują zielonego pożywienia, jednak szczawianów powinny unikać. Bezpieczne w tym przypadku są rośliny bogate w chlorofil, czyli algi do jedzenia, mikro algi i trawa zbóż, np. młody jęczmień. Obecność magnezu, chlorofilu i innych czynników warunkujących przyswajanie wapnia to rozwiązanie problemów z niedoborami minerałów.
Objawy anemii występujące najczęściej
Niedokrwistość wiąże się z niedoborem żelaza, który chlorofil jest w stanie uzupełnić. Chlorofil ułatwia przyswajanie żelaza, a lepsze wchłanianie składników pokarmowych poprawia jakość krwi przy anemii. Dlatego poleca się spożywanie produktów bogatych w chlorofil osobom słabym z zaburzeniami wchłaniania, przy nieszczelności jelit i ze stwierdzoną anemią.
Główne objawy anemii prezentujemy poniżej:
- bladość skóry i błon śluzowych,
- odczucie duszności,
- niskie ciśnienie krwi,
- ogólne osłabienie,
- utrzymujące się uczucie zmęczenia,
- szybkie bicie serca (kołatanie serca),
- bóle głowy, niekiedy zawroty głowy,
- problemy z koncentracją.
Chlorofil w profilaktyce chorób serca
Chlorofil powinny spożywać profilaktycznie osoby zdrowe ze względu na bogactwo łatwo przyswajalnych wartości odżywczych, witaminy i beta-karotenu. Warto dodać, że witaminy A, C, E i beta-karoten w postaci tabletek nie zapobiegają występowaniu chorób. Badania wykazują, że profilaktyczne przyjmowanie suplementów oraz preparatów witaminowych nie leczy, ani nie zapobiega występowaniu poważnych chorób, włącznie z rakiem. Wyjątek stanowi przyjmowanie witamin w pierwszych miesiącach kuracji przy poważnych schorzeniach do czasu, aż dieta złożona z pełnowartościowych produktów zacznie przynosić poprawę. Jeżeli odczuwasz niepokojące objawy – sprawdź w kolejnym artykule, jakie sygnały wysyłają niedobory minerałów i witamin.
Pingback: Niska ferrytyna – diagnostyka, wyniki badania krwi i normy - jakwyleczyc.com